Pirms Dāvja Bertāna NBA trīspunktu metienu konkursā piedalījies viens baltietis – Rims Kurtinaitis

Autors: Krišs Kairis

1 komentārs
Pirms Dāvja Bertāna NBA trīspunktu metienu konkursā piedalījies viens baltietis – Rims Kurtinaitis
TWITTER/ LPDonovan

Agri trešdienas rītā tika paziņots, ka pirmo reizi Latvijas valsts vēsturē Nacionālās basketbola asociācijas trīspunktu konkursā piedalīsies latviešu basketbolists – Dāvis Bertāns.

Vašingtonas ”Wizards” uzbrucējs ir pirmais Baltijas spēlētājs, kurš konkursā piedalīsies 21. gadsimtā, tomēr ne pirmais kopumā.

1989. gadā ļoti interesantos apstākļos Padomju Savienību prestižajā konkursā pārstāvēja tagadējais Daira Bertāna un Jāņa Timmas treneris Maskavas apgabala ”Khimki” komandā Rimas Kurtinaitis, kurš ir vienīgais spēlētājs sacensību vēsturē, kurš konkursā piedalījies, neesot NBA spēlētājs.

Lietuviešu basketbola zvaigznes Kurtinaiša vārds ASV tika sadzirdēts 1988. gada Olimpisko spēļu basketbola turnīrā, kur lietuvietis bija viens no PSRS izlases līderiem (komandā no latviešu basketbolistiem bija Igors Miglinieks). Padomju savienības komanda šajā turnīrā izcīnīja zelta medaļas.

Pusfināla mačā PSRS pretī stājās ASV, ko Kurtinaiša vienība pārspēja ar rezultātu 82-74. ASV komandas sastāvā gan vēl  toreiz nedrīkstēja spēlēt neviens NBA basketbolists (noteikumi tika atcelti līdz ar 1992. gada Olimpiskajām spēlēm), taču ASV sastāvā tāpat bija atrodami līgas nākotnes zvaigžņu Miča Ričmonda un Deivida Robinsona vārdi.

Kurtinaitis šajā mačā iemeta 28 punktus, kas bija labākais rezultāts starp abu komandu spēlētājiem. Tāpat lietuvietis izcēlās ar 3 trīspunktu metieniem, tos realizējot ar 100% precizitāti.

Interesanti, ka mačā ar ASV trīs rezultatīvākie PSRS komandas spēlētāji bija tieši lietuvieši – jau minētais Kurtinaitis (28), Šarunas Marčuļonis (19) un Arvidas Sabonis (13).

Pats Kurtinaitis par savu iespēju 1989. gadā izteicies šādi: ”Es biju pārsteigts, ka mani uzaicināja. Viņi uzaicināja mani un manu sievu, tā nu esmu šeit. Būtu jauki uzspēlēt NBA, tas ir katra spēlētāja sapnis visā pasaulē.”

Kurtinaiša lielo uznācienu tā brīža NBA zvaigznes sagaidīja dalītām emocijām.

Piemēram, Jūtas ”Jazz” zvaigzne Karls Malouns bija pret lietuvieša dalību konkursā un ASV medijam ”Washington Post” teicis: ”Ja viņš atbrauks un uzvarēs, daudz puiši būs sašutuši. Nevar tā vienkārši iemest spēlētāju no nekurienes.”

Malouna viedokli komentēja arī viņa ilggadējais komandas biedrs Džons Stoktons: ”Tas nav vērsts attiecībā pret to, ka viņš [Kurtinaitis] ir no PSRS, viņš vienkārši nav NBA spēlētājs. Ja šis ir NBA pasākums, tad piedalīties jāļauj būtu tikai līgas basketbolistiem.”

Turpretī Čārlzs Bārklijs, kurš tolaik pārstāvēja Filadelfijas ”76ers”, esot uzskatījis, ka arī viņam jāsniedz sava artava starpvalstu attiecību uzlabošanā, Bārklijs uzskatīja, ka Kurtinaitim esot jāparāda, kā baudīt dzīvi ASV: ”Domājat viņš būtu ar mieru doties ar mums uz striptīza klubu?”

Lietuvietis esot piedāvājumam ātri piekritis, tomēr uzreiz amerikāņu basketbolistam vaicājis: ”Vai varu ņemt līdzi sievu?”, un uz to Bārklijs esot atbildējis: ”Nēeeeeee!”

Kurtinaiša nedēļas nogale gan beigās neizvērtās tik jautra, kā tas bija cerēts, – Bārklijs esot atcēlis piektdienas vakara grandiozos plānus (par striptīza klubu), tāpat arī trīspunktu metienu konkurss nenoritēja, kā plānots.

Tagadējais ”Khimki” treneris toreiz sacentās ar Maiklu Adamsu no ”Nuggets”, Deniju Eindžu no ”Celtics”, Deilu Elisu no ”Supersonics”, Dereku Harperu no ”Mavericks”, Džeraldu Hendersonu no ”76ers”, Kreigu Hodžesu no ”Bulls”, Džonu Sandvoldu no ”Heat” un Redžiju Milleru no ”Pacers” un palika pēdējā vietā, spējot gūt tikai deviņus punktus.

Konkursā triumfēja Deils Eliss, kurš finālā guva 19 punktus.

Savu sniegumu lietuvietis skaidroja: ”Tas viss bija manī psiholoģiski iekšā. Ar mani nekad nebija šādi noticis, izskatās, ka es tomēr nevarētu spēlēt NBA”.

1 komentārs