Latvijas U19 basketbola izlase Pasaules kausa pirmajā mačā tiekas ar Puertoriko

0 Komentāru
Latvijas U19 basketbola izlase Pasaules kausa pirmajā mačā tiekas ar Puertoriko
ZANE BITERE, LETA

Latvijas U19 basketbola izlase Pasaules kausa pirmajā spēlē Daugavpilī tiekas ar vienaudžiem no Puertoriko.

Spēle starp abām izlasēm Daugavpils Olimpiskajā centrā sāksies plkst.18. Tiešraidē maču varēs vērot portālā Skaties.lv.

Tāpat B grupā sestdien savā starpā tiksies abas pārējās izlases Irāna un Serbija.

Lielo starptautisko turnīru atcelšana 2020.gadā izjauca tradicionālo kārtību, kad ceļazīmes uz Pasaules U19 kausa izcīņu tiek izcīnītas Eiropas, Amerikas, Āzijas/Okeānijas un Āfrikas čempionātos. Šoreiz 15 komandas tika izraudzītas, ņemot vērā valstu pozīcijas Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) reitingā.

Šāda kārtība ārpus dalībnieku saraksta atstājusi Horvātijas komandu, kas pirms trim gadiem šā gadu gājuma Eiropas kadetu čempionātā izcīnīja pirmo vietu. Tomēr absolūti lielākā daļa tradicionālo basketbola lielvaru piedalīsies. Latvija iespēju startēt turnīrā nopelnīja, pateicoties mājinieku statusam.

Latvijas U19 izlase Pasaules kausā spēlēs jau ceturto reizi. 1999.gadā izcīnīta 9.vieta, divus gadus vēlāk valstsvienība ierindojās pozīciju zemāk, savukārt 2019.gadā nācās samierināties ar 12.vietu. Pirms trim gadiem Eiropas kadetu čempionātā 2002.gadā dzimušo puišu izlase ieņēma astoto vietu.

Septiņi basketbolisti pirms trim gadiem startēja Eiropas kadetu čempionātā, bet pieredze šādā turnīrā ir arī diviem 2003.gadā dzimušajiem spēlētājiem.

Seši no sastāvā iekļautajiem Latvijas izlases spēlētājiem ikdienā pārstāv ārzemju klubus, bet pārējie savas prasmes kaldina Latvijas-Igaunijas apvienotajā čempionātā.

Par Latvijas izlases potenciālajiem līderiem uzskatāmi Spānijā spēlējošie Krišs Helmanis un Rodijs Mačoha. Viņu vidū būtu arī Freds Bagatskis, taču basketbolists guvis potītes saišu traumu, kā rezultātā turnīrā nespēlēs. Pirms trim gadiem Eiropas kadetu čempionātā neaizstājams saspēles vadītajā pozīcijā bija Toms Skuja. Valstsvienības kapteiņa pienākumi uzticēti Kristiānam Šulcam.

Neskaitot Bagatski, visi trīs 2019.gadā Rīgā piedalījās Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) un FIBA rīkotajā jauno talantu nometnē “Basketball without borders”. Tomēr junioru vecumā dažu gadu laikā spēku samēri mainās. Pārbaudes spēlēs zem groziem vērā ņemams spēks bija Noa Viljamsons un snaipera talantu apliecināja Ričards Daniels Vanags. Potenciāls izcelties vismaz kādā spēlē ir visiem.

Galvenais treneris Nikolajs Mazurs jauniešu izlasi vada pēc septiņu gadu pārtraukuma. Iepriekš bijusi ceturtā vieta Eiropas U18 čempionātā un sestā vieta U-16 čempionātā – abas izcīnītas ar komandu, kuras kodolu treneris gatavoja vairākus gadus. Kopš tā laika Mazurs uzkrājis lielu pieredzi pieaugušo klubos (arī Latvijas čempiona tituls 2015.gadā).

Pandēmijas apstākļos spēlētājiem bijušas dažādas iespējas trenēties un spēlēt. Kopš maija beigām treniņnometnē veidota komandas spēle, cenšoties maksimāli izlīdzināt atšķirības kondīcijā. Diemžēl procesu ietekmēja savainojumi – Krišs Helmanis pēdējās divās nedēļās trenējies atvieglinātā režīmā, Freds Bagatskis čempionātā spēlēt nevarēs, traumu dēļ no kandidātu saraksta tika svītroti vēl vairāki spēlētāji. Pārbaudes spēlēs divreiz zaudēts Lietuvas U19 izlasei, pa reizei Igaunijas U20 komandai un Kanādas U19 izlasei, bet ar Austrālijas komandu nospēlēts 71:71.

Favorītes gods pienākas Serbijas izlasei, bet par Puertoriko un Irānas izlašu reālo spēku pilnīgi skaidra priekšstata nav. Zināms, ka lielākā daļa puertorikāņu spēlē ASV skolu vai augstskolu komandās, savukārt Irānas U19 komanda pilnā sastāvā aizvadītajā sezonā spēlējusi savas valsts pieaugušo čempionātā.

Pirmo divu spēļu nozīme ir ļoti liela, ņemot vērā perspektīvas astotdaļfinālā, kur būs jāspēlē ar kādu komandu no A grupas, kur favorītu godā ir Kanādas un Lietuvas U19 izlases. Arī Japānas un īpaši Senegālas U19 komandas nav vājas, tomēr, satiekoties ar tām, izredzes pārvarēt astotdaļfināla barjeru būtu lielākas.

4.jūlijā Latvijas izlase tiksies ar Irānu, bet divas dienas vēlāk ar Serbiju. Šīs un arī astotdaļfināla spēles tiešraidē translēs kanāls TV6.

Spēles klātienē varēs apmeklēt tikai skatītāji, kuriem ir Latvijā atzīts sadarbspējīgs vakcinācijas pret Covid-19 vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāts (attiecas uz visiem vecumiem). Biļetes var iegādāties mājaslapā basket.lv.

Izslēgšanas turnīrs no piektdienas līdz svētdienai Rīgā norisināsies Olimpiskajā sporta centrā un “Arēnā Rīga”.

0 Komentāru