Anžejs Pasečņiks – grūtais ceļš no Teikas līdz Vašingtonai

Autors: Krišs Kairis

0 Komentāru
Anžejs Pasečņiks – grūtais ceļš no Teikas līdz Vašingtonai
AP/SCANPIX

Anžejs Pasečņiks aizvadītā gada nogalē kļuva par septīto Latvijas basketbolistu, kurš debitējis Nacionālajā basketbola asociācijā, vēlāk noslēdzot 3 gadu līgumu ar savu klubu Vašingtonas ”Wizards”.

Viņa basketbola stāsts gan nav zīmējams vienā taisnā līnijā – tikai uz augšu –, kā piemēram, viņa vienaudzim Kristapam Porziņģim, kurš tika NBA ”draftēts” 19 gadu vecumā un uzreiz sāka spēlēt Ņujorkas ”Knicks” rindās.

Anžeja stāsts bijis nedaudz kalnaināks, tomēr atvedis turpat – uz spēlētāja sapni spēlēt pasaules spēcīgākajā līgā.

Pirmsākumi

Basketbolā Pasečņiks trenēties sāka 10 gadu vecumā ”Alfrēda Kraukļa VEF Basketbola skolā”, kur pavadīja apmēram piecus gadus, līdz sāka trenēties ”VEF Rīga” kluba sistēmā.

Basketbolista pirmais treneris Guntars Jonāns Pasečņiku bērnu kluba rindās raksturo: ”Viņš bija garākais spēlētājs laukumā arī bērnu vecumā, ļoti tievs, tomēr ar labu koordināciju, allaž ātri visu vienmēr saprata.”

”Viņš nekad jaunatnes vecumā nebija komandas līderis ne emocionāli, ne arī laukumā. Viņš nebija tas spēlētājs, kurš ”taisītu rezultātu”,” turpināja Jonāns.

Skaties NBA tiešraides video satura platformā Go3. Uzzini vairāk šeit!

Pasečņika pirmā slavas stunda – 2013. gada U18 Eiropas čempionāts

2013. gadā pēc strauja progresa basketbola laukumā Pasečņiks tika izvēlēts dalībai Eiropas čempionātā U18 izlases sastāvā, kur laukumu dalīja ar Porziņģi. Latvija toreiz turnīru uzņēma un tika uzskatīta par vienu no galvenajām favorītēm, taču turnīrs neizdevās, kā cerēts vismaz rezultātu ziņā.

Jau līdz ceturtdaļfinālam Latvijas kontā bija divi zaudējumi, tas gan netraucēja apspēlēt Lietuvu un 2020. gada NBA Visu zvaigžņu spēles dalībnieku Domantu Saboni. Šim triumfam sekoja vēl divi zaudējumi un ceturtā vieta turnīrā.

Foto: ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

No individuālā viedokļa čempionāts nelika vilties – gan Porziņģis, gan Pasečņiks tika iekļauti turnīra simboliskajā pieciniekā, vēlāk kopā ar Ivaru Žvīguru arī saņemot uzaicinājumu piedalīties ”FIBA Europe” U18 Zvaigžņu spēlē.

2013. gada čempionātu pabeidza ar vidēji vienā mačā 12,6 gūtiem punktiem (labākais rezultāts komandā) un 7,7 atlēkušām bumbām. Pēc šī turnīra abiem ”Latvijas torņiem” tika paredzēta ļoti gaiša nākotne basketbolā, un, daudzu ekspertu prāt, tieši Pasečņiks bija talantīgākais no abiem, kas līdz šim nav izrādījies patiesība.

Profesionālā karjera Eiropā

Pasečņiks profesionālajā basketbolā debitēja 2011. gada martā ”Latvijas U-18” komandas rindās, kad tā spēlēja Latvijas Basketbola līgā. Pasečņiks debijas spēlē bija vien 15 gadus vecs.

2011./12. gada sezonas laikā viņš debitēja arī citā LBL komandā – ”VEF Rīga”, paralēli spēlējot arī ”Latvija U-18” sastāvā. ”Vefiņā” Anžejs nospēlēja kopumā 4 sezonas, 2014. gadā iekļūstot arī LBL Visu zvaigžņu spēles sastāvā, tomēr tas nebūt nav rādītājs, pēc kura mērīt viņa sasniegumus laukumā.

”VEF Rīga” sastāvā LBL turnīrā nevienā no sezonām Pasečņika spēles laiks vidēji nepārsniedza 12 minūtes, kas, iespējams, atbilda tā brīža basketbolista spējām.

Foto: IEVA ČĪKA, LETA

Jau minētais basketbola treneris Guntars Jonāns uzskata, ka Pasečņika izaugsmei nav traucējušas viņa basketbola prasmes vai darba ētikas problēmas (par ko viņš neoficiāli apsūdzēts ”VEF Rīga” rindās), bet gan viņa fiziskās īpatnības un salīdzinoši vēlā fiziskā attiecība.

”Varbūt man bija 18 gadi, bet uz to brīdi es jutos tā, it kā man būtu 15. Es esmu vēlais bērns,” Pasečņiks izteicās ”360TV” raidījumā ”Hattrick ar Puči”. ”Varbūt 18 gados tev vajadzētu spēt ”maukt” ar pieaugušajiem, bet man uz to brīdi fiziskais bija tik vājš, ka es to vienkārši nevarēju, un es strādāju pie tā. Tu nevari apmānīt savu ķermeni.”

2015. gadā pēc abpusējas vienošanās Rīgas klubs ar Pasečņiku pārtrauca sadarbību, pats basketbolists kluba mājaslapā citēts par to izsakāmies šādi: ”Paldies “VEF Rīga” klubam par ieguldīto darbu manī iepriekšējos gados. To visu es ļoti novērtēju.”

”Tajā pašā laiku jutu, ka man ir vajadzīgs pamainīt savu apkārtējo vidi, lai progresētu un nobriestu gan kā spēlētājs, gan cilvēks. Tādējādi pēc kopīgas vienošanās ar klubu esam nolēmuši pārtraukt sadarbību, šķiroties draudzīgi.”

Neilgi pēc tam basketbolists pievienojās Spānijas augstākās līgas komandai Grankanārijas ”Herbalife”, kur pavadīja 5 sezonas. Pēdējā no savām sezonām Eiropā (2018./19.) Pasečņiks ACB līgā nospēlēja 26 mačus, to laikā vidēji izceļoties ar 5,4 punktiem un 1,8 atlēkušajām bumbām.

Tāpat basketbolists sezonu kluba rindās piedalījās arī ULEB Eirolīgā, 22 mačos vidēji izceldamies ar 7,2 punktiem un 3,6 atlēkušajām bumbām.

Foto: EPA/SCANPIX

NBA drafts un ceļš uz pasaulē spēcīgāko basketbola līgu

Pasečņiks 2017. gada jūnijā kļuva par piekto Latvijas basketbolistu, kurš izvēlēts NBA draftā. Toreiz viņu ar 25. kopējo numuru izvēlējās Orlando ”Magic”, tomēr dažas minūtes pēc šīs izvēles viņš tika aizmainīts uz Filadelfijas ”76ers” vienību.

”Ir ļoti grūti aprakstīt emocijas šobrīd, tu esi strādājis un domājis par šo momentu pēdējos piecus gadus, tāpēc es nezinu, kā īsti reaģēt,” neilgi pēc drafta ceremonijas LTV1 raidījumam ”Sporta studija” komentēja basketbolists.

Tomēr spēlētāja izvēlēšana draftā gan automātiski nenozīmē debiju NBA, ko perfekti apliecināja Pasečņika gadījums. ”76ers” 2019. gada vasarā atteicās no tiesībām uz Latvijas centra spēlētāju, to izmantoja Dāvja Bertāna Vašingtonas ”Wizards”, kuras rindās sākotnēji Pasečņiks spēlēja Vasaras līgā.

Pasečņikam ASV galvaspilsētas komandā izdevās apliecināt savu lietderību, līdz ar to ”Wizards” ar basketbolistu oktobrī noslēdza viena gada ”Exhibit 10” tipa līgumu, kas paredzēja, ka viņš saņems minimālo atalgojumu.

Decembrī nāca ilgi gaidītā debija, un tā vilties nelika: Pasečņiks starp septiņiem NBA spēlējušajiem latviešiem uzstādīja rekordu debijas mačā nospēlētājās minūtēs, laukumā pavadot 27 minūtes un 33 sekundes, centra spēlētājs šajā laikā atzīmējās ar 9 punktiem un 8 atlēkušajām bumbām. Šis mačs vēsturisks bija arī tādēļ, ka pirmo reizi vēsturē vienas komandas sastāvā laukumā atradās divi spēlētāji no Latvijas.

Pasečņika debija NBA:

Un visbeidzot Pasečņiks 2020. gada sākumā nopelnīja pilnvērtīgu līgumu NBA, ar ”Wizards” to parakstot uz trim gadiem.

Pasečņika karjera uz šo brīdi ievirzījusies noteiktā gaitā – uz augšu un tad uz leju. Sākot ar 2013. gada U18 Eiropas čempionātu, pēc kā Anžejam tika paredzēta spožāk nākotne kā Kristapam Porziņģim, līdz pirmajai pieredzei spēlējot ar pieaugušajiem, kas rezultējās ar atskārsmi, ka fiziski ir ļoti daudz, kur ”pielikt”.

Tomēr, ieguldīdams smagu darbu, Pasečņiks savu sapni ir realizējis, lai gan viņš bieži vien tiek nosūtīts uz ”Wizards” attīstības līgas komandu ”Capital City Go-Go”, viņš tāpat ir spēlētājs ar pilnvērtīgu līgumu NBA, ar ko viņa klubs rēķinās arī nākotnē.

0 Komentāru