Ko par Latvijas izlases izredzēm EČ domā vietējās basketbola leģendas

Komentāri

Tūkstošiem fanu no tuvākām un tālākām valstīm ieradušies Rīgā uz Lielā basketbola svētkiem. Atceroties, ka pirmajā Eiropas čempionātā 1935. gadā zeltu izcīnīja tieši Latvija, tas nozīmē, ka groza bumbas spēle atgriežas Sapņu komandas dzimtenē, pēc gandrīz 80 gadiem. Ko Rīgai nozīmē uzņemt līdzjutējus un sportistus? Vai viņiem Latvijas viesnīcu gultas ir pietiekami garas, un kas par “basīti” sakāms leģendām, kuru mums, starp citu, netrūkst?

Rīgai šī ir vēsturiska atkalredzēšanās. Pirmo un līdz šim pēdējo reizi Eiropas čempionāts basketbolā vīriešiem Latvijas galvaspilsētā tika rīkots 1937. gadā. Tas bija gods par izcīnītos zelta medaļu Šveicē ar leģendāro Sapņu komandu. Norises vieta šeit, Starta ielā, Brasas stacijas tuvumā, basketbola spēlēšanai pielāgotā rūpnīcas korpusā, kas tika pārveidots par sporta namu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mūsdienās tas ir izteikti rūpniecisks rajons, kur nezinātājam būtu grūti iedomāties par šeit reiz notikušo čempionātu bijušās fabrikas Fēnikss telpās. Saskaņā ar tā laika hroniku zāles ietilpība bijusi 3000 cilvēku. Laiku skaitīja VEF pulkstenis, grozu vairogi pirmo reizi izgatavoti no plastmasas, spēlēm atsevišķās telpās līdzi seko mediķi. Toreiz Latvija astoņu komandu konkurencē Latvija palika sestajā vietā, kas bija kritums salīdzinot ar iepriekš izcīnīto zeltu.

Šā gada čempionāts notiek Arēnā Rīga. Daudzi cer, ka varbūt atgriešanās Latvijā var sagaidīt patīkamu pārsteigumu. Pie čempionāta rīkošanas tiesībām Latvija tika nejauši. Patiesībā tam vajadzēja risināties Ukrainā, taču raizēs par sportistu drošību Starptautiskā Basketbola federācija to nolēma izsijāt pa četrām valstīm.

Saskaņā ir Eiropas Čempionāta basketbolā organizatoru, kā arī Rīgas domes aplēsēm spēles klātienē Arēnā Rīga vēlēsies noskatīties 60 līdz pat 70 tūkstošu ārvalstu viesu. Viņi izšķīdīs pa dažādām pilsētas viesnīcām, taču komandas ir pulcētas vienuviet. Tāpat arī treneru korpuss, mediķi un pārējais apkalpojošais personāls. Aizņemti visi 143 numuri.

Vēl pirms čempionāta telpas, ēdienkarti pat trokšņu līmeni inspicēja kā organizatori, tā komandu pārstāvji. Pārmaiņas čempionāta ietvaros piedzīvojusi arī – Arēna Rīga. Tāpat kā trijās pārējās apakšgrupu norises vietās, spēles notiks uz īpaši šīm sacīkstēm izstrādāta grīdas klājuma. Savukārt, ņemot vērā milzīgo interesi spēļu vērošanai klātienē, arēnas ietilpība būs maksimāli iespējamā.

Teorētiski Latvijas valstsvienībai kā sestajam laukuma spēlētājam vajadzētu kalpot ne vien arēnas sienām, bet arī pārvietojamām sienām ar fanu vēlējumiem. Tos līdzjutēji varēja atstāt vēl pirms sacensībām. Mājas spēlēm nenoliedzami ir savas priekšrocības, bet ir arī mīnusi. Piemēram, leģendārajam basketbolistam un 1981. gada Eiropas čempionāta vērtīgākajam spēlētājam Valdim Valteram izbraukumos – vai tas bija ar VEF vai PSRS izlasi – izbraukumos spēlēt patika labāk. Prognozēt mūsējo izredzes viņš atturas. Basketbols labā līmenī ir bijis visos laikos – sākot no pirmskara Sapņu komandas līdz Rīgas ASK un VEF.

Puiši, kas spēlēs tagad, viņaprāt, ir augļi savulaik paša pieliktajam darbam basketbola tradīcijas turpināt arī pēc atmodas Latvijā. Valters, tāpat kā daudzi citi speciālisti, tostarp bukmeikeri, uzskata, ka Latvijai čempionātā tikusi parocīga apakšgrupa. Pārējai jau ir pašu rokās. Katrā gadījumā no čempionātā parādītā snieguma būs atkarīga arī dalība gaidāmajās olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro.

Skaties video:

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl