Viktorija Kamaza

Autors: Viktorija Kamaza

Sporta redaktore ar sasodīti pozitīvu attieksmi!

Komentāri
INTERVIJA! Kitija Laksa par dzīvi Floridā, NCAA basketbolu un savu brāli
Foto: Kitijas Laksas privātais arhīvs

Kitija Laksa ir latviešu basketboliste, kura šobrīd otrpus okeānam spēlē basketbolu Nacionālās koledžu sporta asociācijas turnīrā (NCAA) un apgūst psiholoģiju Dienvidfloridas Universitātē. Pēdējā laikā mēs esam daudz dzirdējuši par Laksas sasniegumiem basketbolā, tāpēc portāls Skaties.lv nolēma sazināties ar talantīgo sportisti un noskaidrot – kā Kitija pieņēma lēmumu doties uz ASV, kā iejutās komandā un kā vērtē savus sasniegumus NCAA turnīrā!

Pastāsti, kā Tu pieņēmi lēmumu doties prom no Latvijas – turpināt mācības un basketbolistes karjeru ārzemēs? Vai Tev bija grūti pieņemt šo lēmumu?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Lēmumu par došanos uz Ameriku pieņēmu salīdzinoši vēlu. Ja citi jau zināja, kur dosies pēc vidusskolas, tad es vēl līdz 12. klases vidum nebiju pieņēmusi lēmumu. Bija brīdis, kad vēlējos palikt Eiropā. Kad gads tuvojās beigām sapratu, ja neaizbraukšu uz ASV vizītē pa universitātēm, tad nezināšu, ko palaižu garām. 2015. gada februārī devos apmaksātā vizītē uz divām ASV skolām. Viena no tām bija Dienvidfloridas Universitāte. Ieraugot visu klātienē- ”campus”, arēnu, treniņu centru, apstākļus, komandu un protams arī Floridas klimatu, lēmumu par palikšanu bija pieņemt salīdzinoši viegli. Iepazinu trenerus un sapratu, ka vēlos studēt un spēlēt augstākajā līmenī. Lai cik svarīgs man būtu basketbols, taču liela nozīme bija arī studijām.

Pastāsti par iejušanos komandā! Vai bija grūti pierast pie jaunajiem apstākļiem un citas basketbola sistēmas?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Viennozīmīgi, amerikāņu kultūra atšķiras ne tikai pārtikā, bet arī pašu cilvēku atvērtībā un sirsnībā. Pirmās spēles NCAA un iejušanās komandā izdevās veiksmīgi. Basketbols Amerikā ir ātrāks, asāks un salīdzinoši intensīvāks, nekā biju pieradusi to spēlēt mājās. Treneri un komandas biedrenes ļoti palīdzēja, vienmēr grūtā brīdī atbalstīja. Aiz katra panākuma stāvēja visa komanda. Treneris man sāka uzticēties jau sezonas sākumā, bet lai to nopelnītu, nācās smagi strādāt un pierādīt sevi. Atbalsts un fani mums ir lieliski. Mājas spēļu atmosfēra ir neaprakstāma – līdzjutēji vienmēr ir skaļi un skolas orķestris vienmēr uzmundrina! Koledžu basketbols ir kā vesels piedzīvojums! Man ļoti patīk spēlēt lielās arēnās, tūkstošiem cilvēku klātbūtnē.

Kā Tu vērtē savu pirmo sezonu NCAA pirmās divīzijas elites komandā “University of South Florida”?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Tā kā sezona ir beigusies – varu izvērtēt gan pirmo, gan otro sezonu savā NCAA karjerā. Abas sezonas īstenībā ir grūti salīdzināt, jo pirmajā gadā nezināju, ko sagaidīt un ar kādām grūtībām sezonas laikā nāksies saskarties. Pirmo sezonu iesāku veiksmīgi, jo treneris uzticējās. Tas arī bija iemesls, kāpēc nopelnīju lielu spēles laiku. Arī komandas līderes mani cienīja, jo zināja, ka varu palīdzēt komandai. Otrais gads iesākās pavisam citādāk, jo iepriekšējo gadu līderes absolvēja un komandā uzņemties lielākas lomas nācās pārējiem – tai skaitā arī man. Tieši tāpēc komanda pirms sezonas smagi strādāja, lai mēs varētu sasniegt augstus rezultātus un spēlēt tādā pašā līmenī. Mans uzdevums bija strādāt treniņos, turpināt attīstīties un pierādīt sevi. Pārējais uz laukuma jau vairs bija ieguldītā darba augļi.

Pastāsti par mācībām! Kādu studiju programmu Tu apgūsti un vai ir grūti apvienot mācības ar basketbolu?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Studēt un nodarboties ar sportu Amerikā, manuprāt, ir viena no lieliskākajām pieredzēm un iespējām kāda man ir bijusi. Ļoti augstu vērtēju iespēju studēt, saņemt stipendiju un tajā pašā laikā sacensties augstākajā koledžu basketbola līmenī. Komandas treneris ļoti rūpējās par mums, jo skola ir primārā un tikai tad nāk sports. Lai gan dažbrīd šķiet citādāk, visu līdz šīm ir sanācis veiksmīgi apvienot. Skolā gūstu augstākos novērtējumus un pēc Rīgas Franču liceja pabeigšanas šķiet, ka koledža dažbrīd ir pavisam vienkārša. Studēju psiholoģiju un viss, ko šobrīd apgūstu man šķiet interesants un patīk. Nākotnē vēlētos mācīties sporta psiholoģiju un varbūt kādreiz palīdzēt tādiem pašiem sportistiem kā es. Pārsvarā mācības ir no rīta, bet treniņi notiek pēcpusdienā līdz vakaram. Pats vakars pēc treniņiem tiek atvēlēts mācībām un mājas darbiem. Sezonas laikā daudz sanāk ceļot un kavēt lekcijas, bet lielākā daļa pasniedzēju ir saprotoši un atbalsta to, ko mēs kā ”student-athletes” darām. Dažreiz pasniedzēji pat nāk uz mūsu spēlēm.

Cik liels gods Tev kā otrajai otrgadniecei komandas vēsturē ir iekļūt NCAA čempionāta simboliskajā sezonas komandā?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Būt vienai no 40 novērtētākajām basketbolistēm NCAA pirmajā divīzijā ir liels gods. It īpaši man kā eiropietei, tas šķiet neticami. Lai cik patīkami ir individuālie novērtējumi, diemžēl sezona mums neizdevās kā vēlējāmies. Pirmajā NCAA turnīra spēlē piedzīvojām zaudējumu pēdējā sekundē pret ”Missouri”. Spēle bija paredzēta asa un līdzīga, zinājām ka iespējams viss tiks izlemts spēles beigās. Pēdējās minūtēs bijām iedzinējos un ar 3,3 sekundēm līdz spēles beigām izdevās izlīdzināt rezultātu ar veiksmīgu trīspunktu metienu. Metienu vēlējos un ticēju, ka iemetīšu, diemžēl pietrūka disciplīnas pēdēja aizsardzībā un nākamais raunds mums gāja secen. Daudz sanācis domāt par pēdējo spēli un šobrīd turpinām strādāt, lai tas vairs neatkārtotos.

Šosezon trīs reizes Tu tiki nosaukta par NCAA “American’’ konferences nedēļas labāko spēlētāju. Ko Tev nozīmē šī atzinība?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Visus individuālos novērtējumus uztveru kā kopīgus komandas sasniegumus, jo bez savām meitenēm un treneriem tas nebūtu izdevies. Viņu uzticības sekmē manu pārliecību un rezultātus.

Pastāsti par pilsētu, kurā dzīvo!

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Mīlu Floridu un tās laikapstākļus. Par dzīvošanu mūžīgajā vasarā nevaru sūdzēties. Tampa ir skaista pilsēta ar tuvu esošām pludmalēm un izklaides vietām. Atrodamies salīdzinoši tuvu gan Orlando, gan Maiami. Pilsētā ir profesionālā NFL un NHL komandas, taču diemžēl nav profesionālas basketbola komandas.

Ar ko Tu nodarbojies brīvajā laikā, ārpus skolas un basketbola treniņiem?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Sezonas laikā diemžēl daudz laika izklaidēm nesanāk, tāpēc atpūšanās un izgulēšanās tiek augstu vērtēta. Kad sezona ir beigusies laiks tiek pavadīts, mācoties un individuāli strādājot, kā arī attīstoties. Kad neatrodos zālē, tad kopā ar draugiem ejam vakariņās, braucam uz pludmali, izklaidējamies vai arī dodamies šopingā.

Vai seko līdzi sava brāļa spēlēm Latvijas Basketbola līgā? Cik bieži sazinies ar brāli, par ko Jūs parasti runājat?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Brālim vienmēr esmu sekojusi līdzi, lai arī kur atrastos. Cenšos viņu atbalstīt, un viņš vienmēr atbalsta mani. Uzskatu, ka esam tuvi un uzticamies viens otram, lai gan pieļauju, ka sazvanīties neizdodas tik bieži cik gribētos, kad abi aizvadām sezonas. Bet, kad sazināmies, tad basketbols ir tikai viens no tematiem, jo bieži vien gribās tikai parunāties par sadzīvi, ikdienu, skolu, vai vienkārši muļķībām. Ģimene man nozīmē it visu, bez viņiem sevi nevaru iedomāties, tāpēc arī esmu priecīga, ka drīz došos uz mājām!

Kādu Tu iztēlojies savu nākotni pēc pieciem gadiem?

Kitija Laksa

Kitija Laksa

Uz doto brīdi par nākotni daudz nedomāju. Atlikušos divus gadus Dienvidfloridas Universitātē vēlos aizvadīt veiksmīgākus kā iepriekšējos. Vēlos mācīties un attīstīties gan kā personība, gan basketbola spēlētāja. Šobrīd vēlos progresēt gan individuāli, gan kopā kā komanda. Mērķu un sapņu ir daudz, bet cenšos visam pieiet soli pa solim.

Foto

Lasi vēl