Vai un kad suņiem nepieciešamas barības piedevas un vitamīni?

0 Komentāru
Vai un kad suņiem nepieciešamas barības piedevas un vitamīni?

Dažādi uztura bagātinātāji, kurus iegādāties piedāvā teju ikviena veterinārā klīnika, četrkājainajiem draugiem var lieti noderēt. Taču tie jālieto atbildīgi, jo pretējā gadījumā rezultāts var būt gluži pretējs, dzīvnieka veselībai kaitējot, nevis to uzlabojot. Par to, kas jāņem vērā pirms uztura bagātinātāju iegādes, lasi nākamajās rindkopās!

Uztura bagātinātāji veselam dzīvniekam lielākoties nav nepieciešami

To, vai mājdzīvniekam nepieciešami uztura bagātinātāji, lielā mērā nosaka mīluļa diēta. Piemēram, ja suns tiek barots ar augstvērtīgu rūpnieciski sagatavotu barību, tajā parasti jau ir ietverti visi nepieciešamie vitamīni un barības vielas. Izvēloties šādu barību, vērā jāņem ražotāja norādījumi, proti, vai tā ir piemērota tava suņa dzīvesveidam un vecumam. Loģiski, ka barība maziem kucēniem un suņiem-senioriem krasi atšķirsies.

Barības piedevas un vitamīni var būt nepieciešami, ja suni ikdienā baro ar mājās sagatavotu ēdienu. Šādā gadījumā pastāv visai liela iespēja, ka mājdzīvnieks neuzņem visas nepieciešamās barības vielas un vitamīnus. Jebkurā gadījumā uztura bagātinātāji jāmeklē vien tad, kad ir izstrādāta dzīvnieka diēta – zināms, ko un cik daudz mīlulis ēd. Parasti uztura bagātinātāji nepieciešami grūsniem dzīvniekiem, kā arī mīluļiem ar veselības problēmām.

Ar uztura bagātinātājiem ne vienmēr būs līdzēts, turklāt tie var radīt problēmas

Kas par daudz, tas par skādi – šis teiciens attiecas arī uz vitamīniem un minerālvielām. Piemēram, pārāk daudz uzņemta kalcija var rezultēties dažādās skeleta problēmās, it īpaši lieliem suņiem. Un, gluži pretēji, reizēm ar vitamīnu lietošanu, nezinot konkrētas nianses, nebūs līdzēts. Lūk, piemērs – vai zināji, ka suņi ar tievo zarnu slimībām neuzņem B grupas vitamīnus, tādēļ tie tiek injicēti? Šādu nianšu ir daudz, tāpēc, pirms nav apmeklēta veterinārā klīnika, vitamīnu lietošanu pašrocīgi noteikti nesāc.

Kā izvēlēties dzīvniekam piemērotākos vitamīnus un minerālvielas?

Atkārtosimies – pirms barības piedevu un vitamīnu iegādes jāapmeklē veterinārārsts vai veterinārā klīnika, lai saprastu, kas tieši dzīvniekam vajadzīgs. Izvērtējot uztura bagātinātāju nepieciešamību, uzmanība tiek pievērsta tādiem aspektiem kā:

 • Suņa svars;
 • Barības sastāvs;
 • Alerģijas (ja tādas ir);
 • Veselības problēmas (ja tādas ir);
 • Suņa dzīvesveids.

Meklējot konkrētus vitamīnus vai citas barības piedevas, izvēlies uztura bagātinātājus ar detalizētu aprakstu un informāciju par tiem. Kā arī ņem vērā – lai gan veterinārā klīnika cenas ziņā dažkārt var būt dārgāka nekā, piemēram, internetveikals, tajā vienmēr varēsi iegādāties kvalitatīvus uztura bagātinātājus.

Īsais ieskats svarīgākajās barības piedevās

Veterinārajās klīnikās iegādāties iespējams gan dažādus vitamīnus, gan citas barības piedevas.

Multivitamīni

Tāpat kā cilvēkiem paredzētie multivitamīni, arī suņu vitamīnu kompleksi satur dažādus vitamīnus, kā arī minerālvielas. Suņiem vajadzīgi tādi vitamīni kā:

 • A vitamīns – nepieciešams redzei, imunitātei, optimālai šūnu funkcijai un augšanai; atrodams burkānos. Šķīst taukos, līdz ar to uzkrājas organismā un var būt toksisks;
 • B vitamīns – suņiem vajadzīgi vairāki B grupas vitamīni. B2 (riboflavīns), B3, (niacīns), B5 (pantotēnskābe) B6 (piridoksīns), (B7) inositols un B8 (biotīns) nodrošina veselīgu ādas barjeru. Ja tie trūkst, dzīvniekam var rasties dažādas dermatoloģiskas saslimšanas un svara zudums. B6 vitamīns rūpējas arī par nervu sistēmas un asins šūnu funkcionalitāti, hormonu regulāciju, gēnu aktivizāciju un imūnsistēmas darbību, bet B12 vitamīns sintezē eritrocītus un proteīnu, kā arī iesaistās citās bioķīmiskajās reakcijās. B grupas vitamīni šķīst ūdenī un organismā neuzkrājas, tāpēc vemšanas un caurejas gadījumā to koncentrācija var samazināties;
 • C vitamīns – antioksidants, ko suņa organisms spēj sintezēt pats, bet reizēm to nepieciešams lietot arī papildus. C vitamīns palīdz samazināt iekaisumu;
 • D vitamīns – rūpējas par to, lai organismā līdzsvarā būtu kalcijs un fosfors, nodrošinot veselīgu kaulu attīstību. Šķīst taukos, bet, to pārdozējot, D vitamīns ir toksisks;
 • E vitamīns – šķīst taukos un nodrošina gan vielmaiņu, gan optimālu šūnu darbību;
 • K vitamīns – veicina aknu darbību, kā arī sintezē proteīnu asins koagulācijai. Šķist taukos.

Multivitamīnus dzīvniekam ir viegli iedot, un tie spēj nodrošināt daudzveidīgu uzturvielu klāstu. Jārēķinās gan, ka vitamīnu devas dozēšana katram dzīvniekam var būt visai sarežģīta, un, vitamīnus nozīmējot nepareizi, tos iespējams pārdozēt.

Antioksidanti

Ja dzīvnieka organismā ir pārlieku daudz brīvo radikāļu (vielmaiņas starpprodukti), šūnu dabiskās funkcijas tiek traucētas. Tas parasti notiek gadījumos, kad dzīvnieka ķermenis ir novājināts, un šādā brīdī vajadzīga antioksidantu uzņemšana. Tie atrodas gan A un C vitamīnos, gan magnijā, cinkā un varā, bet arī antioksidantus iespējams pārdozēt.

Omega taukskābes

Imūnsistēmas un locītavu darbība, vielmaiņas regulēšana, iekaisuma procesu un apmatojuma izkrišanas novēršana – visus šos procesus labvēlīgi ietekmē Omega-3, Omega-6 un Omega-9 nepiesātinātās taukskābes. Bet, tās lietojot nesabalansēti, var rasties dažādas veselības problēmas.

Taurīns

Aminoskābi, kas rūpējas par sirds un acu darbību, kā arī augšanu, neiromodulāciju, reprodukciju, dzirdi un augļa attīstību, ir īpaši svarīgi uzņemt tieši kaķiem. Rūpnieciski ražotajā pārtikā taurīns ir iekļauts, bet, ja mājdzīvnieks tiek barots ar mājas barību, nepieciešams veikt analīzes.

Glikozamīns un hondroitīns

Rūpējas par skrimšļu atjaunošanu un locītavu ieeļļošanu, palēninot artrītu. Izvēloties konkrētu preparātu, jāpievērš uzmanība dzīvnieka veselības stāvoklim un vecumam, kā arī nepieciešama veterinārārsta konsultācija.

Probiotikas

Rūpējas par gremošanas trakta veselību un tiek dēvētas par labajām baktērijām, jo tajās esošie mikroorganismi Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei un Enterecoccus faecium kontrolē slikto baktēriju vairošanos resnajā zarnā.

Kā redzams, barības piedevas un vitamīni suņiem ir daudz un dažādi, bet, lai tie dzīvniekam patiešām palīdzētu, pirms tam jākonsultējas ar speciālistu. Gan profesionāla veterinārā klīnika, gan plašs zoo veikals atrodams Dino Zoo Pasaulē – Baltijā lielākajā centrā dzīvniekiem. Gaidām tevi ciemos katru dienu Rīgā, Krasta ielā 52! 

0 Komentāru