Vai plānojat iegādāties pirmo māju? Lūk, kā plānot budžetu!

1 komentārs
Vai plānojat iegādāties pirmo māju? Lūk, kā plānot budžetu!
PUBLICITĀTES FOTO

Vairumam cilvēku mājas iegāde ir lielākais pirkums, kādu viņi veic savā mūžā, tādēļ nav šaubu, ka pirms šī soļa speršanas ir nepieciešams rūpīgi sagatavoties un veikt izpēti. Īpaši svarīga ir savu finansiālo iespēju izvērtēšana.

Rūpīgi plānojot budžetu un pielāgojot to saviem ilgtermiņa mērķiem, Jūs varat iegādāties māju bez liekiem satraukumiem un ar naudu saistītām ķibelēm. Raksta turpinājumā esam apkopojuši vērtīgus ieteikumus, kas palīdzēs Jums budžeta plānošanas procesā, lai nopirktu savu sapņu māju!

1. Apkopojiet visus Jūs mājsaimniecības ienākumus pēc nodokļu nomaksas.

Vispirms ir jāsaprot, kāds naudas apjoms Jums ir pieejams. Saskaitiet kopā visus savus ienākumus mēnesī un, ja nepieciešams, pievienojiet tiem arī Jūsu dzīvesbiedra/es ienākumus, ja plānojat pirkt māju kopā.

2. Izveidojiet sarakstu ar visām ikmēneša mājsaimniecības izmaksām

Šajā solī svarīga visu izmaksu apkopošana, tai skaitā rēķini (internets, telefons un tamlīdzīgi), komunālie pakalpojumi, apdrošināšana, kredītlīnija internetā vai citi aizdevumi, kā arī, protams, pārtika, saimniecības preces un izklaide. Šo uzdevumu atvieglos visu čeku, rēķinu un bankas izdruku uzkrāšana. Kad visus izdevumus atņemat no ienākumiem, atlikušais cipars ir naudas apjoms, kurš Jums šobrīd ir pieejams brīvai izmantošanai.

3. Apzinieties, kurās jomās izdevumus varat samazināt

Kad visi izdevumi ir skaidri redzami, aplūkojiet šo sarakstus ar kritisku pieeju un padomājiet, kurās jomās Jūs varētu tērēt mazāk naudas. Varbūt arī Jums, līdzīgi kā daudziem citiem, tā ir pārtika, maltītes ārpus mājas, izklaide vai arī pakalpojumi, bez kuriem varat iztikt (piemēram, Netflix, Spotify vai sporta zāles abonements).

Veiciet izmaiņas savā budžetā un pielāgojiet to tā, lai varētu pēc iespējas vairāk naudas novirzīt iekrājumiem un esošo kredītsaistību atmaksai.

4. Atbrīvojieties no parādiem

Lai arī mūsdienās pastāv iespēja iegādāties māju pat tad, ja Jums jau ir kādas kredītsaistības, mājokļa kredītu atmaksāt būs vieglāk, ja Jums nebūs jāraizējas par iepriekš noformētiem aizdevumiem. Tāpat atbrīvošanās no esošajiem parādiem var arī uzlabot Jūsu kredītreitingu, kas ir svarīgs kritērijs, piesakoties hipotekārajam kredītam.

5. Pirmā iemaksa mājokļa kredītam – iekrāt vai izvēlēties citu alternatīvu?

Lai arī šobrīd ekonomiskā situācija valstī ir salīdzinoši stabila, bankas joprojām ir ļoti piesardzīgas, piešķirot cilvēkiem liela apjoma kredītus. Tādēļ, plānojot mājokļa aizdevuma noformēšanu, rēķinieties ar to, ka var būt nepieciešams veikt pirmo iemaksu 10% līdz 15% vai pat vairāk procentu apmērā. Tas nozīmē, ka, piemēram, ja Jūs plānojat iegādāties māju par 100 000 eiro, pirmajai iemaksai var būt nepieciešami vismaz 10 000 eiro.

Šajā situācijā Jums ir jāizlemj, vai vajadzīgo summu iekrāt, pielāgojot savu budžetu šim nolūkam, vai arī izmantot kredītu ātrākai mērķa sasniegšanai. Ja apdomājat vairākas alternatīvas, varat aplūkot, kā Jums var noderēt patēriņa kredīts mājas lapā. Taču atcerieties, ka pret aizņemšanos jāizturas atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksās!

6. Izturieties pret situāciju ar reālistisku pieeju

Ikvienam no mums ir savs sapnis par to, kādā mājā vēlamies dzīvot, taču, kad ir runa par finansēm, šim sapnim jāatbilst Jūsu reālajam budžetam, pretējā gadījumā Jūs riskējat sastapties, vai nu ar atteikumu no bankas, vai arī ar nopietnām finansiālajām problēmām.

Vairums aizdevēju iesaka iegādāties māju, kuras cena ir aptuveni 2,5 reizes lielāka par Jūsu un dzīvesbiedra/es gada algu kopsummu. Piemēram, ja Jūs abi kopā gadā pelnāt aptuveni 40 500 eiro gadā, varat lūkoties uz māju, kas maksā ap 100 000 eiro. Atcerieties, ka kopējās izmaksas par mājokli veido ne tikai hipotekārais kredīts, bet arī izdevumi par mājas uzturēšanu, nodokļi, apdrošināšana, apkure, ēkas uzturēšanas un uzlabojumu izmaksas, kā arī telpu iekārtošana.

7. Veiciet interesējošās ēkas inspekciju

Tā kā mājas iegāde ir nopietns pirkums, Jums ir jāpārliecinās, ka ēka, kuru pērkat, ir atbilstošā kārtībā. Šim mērķim iesakām sadarboties ar zinošu un pieredzējušu speciālistu, kas spēs veikt ēkas inspekciju, nosakot esošās un potenciālās problēmas, ar kurām var nākties sastapties nākotnē.

Šāda pārbaude būs vērtīgs ieguldījums, kas pasargās Jūs no daudz lielākiem izdevumiem.

8. Pievērsiet uzmanību tirgus situācijai

Kad esat noskatījuši mājokli, kas varētu atbilst Jūsu prasībām, aplūkojiet piedāvājumu nekustamā īpašuma tirgū, lai saprastu, kādas ir līdzīgu ēku cenas. Tas ļaus noteikt, vai cena, kāda tiek prasīta par konkrēto īpašumu, ir godīga un atbilstoša.

9. Iegādājieties māju ar skatu nākotnē

Kad esat tikuši skaidrībā ar savu finansiālo situāciju, izlēmuši, kā tiks iegūta vajadzīgā summa pirmajai iemaksai un rūpīgi izpētījuši māju piedāvājumu, Jūs esat gatavi veikt šo nozīmīgo pirkumu.

Mājas iegāde būs milzīgs solis uz priekšu, kas sāks jaunu nodaļu Jūsu dzīvē. Veiciet to pārdomāti, lai varētu izbaudīt laimīgu un finansiāli drošu ikdienu savā jaunajā mājoklī!

1 komentārs