Ūdens taupīšana mājās: ērti un ekonomiski

3 komentāri
Ūdens taupīšana mājās: ērti un ekonomiski
PUBLICITĀTES FOTO

Ja būtu jāatbild atklāti – vai, izvēloties santehnikas iekārtas vannas istabai vai virtuvei, padomājat arī par ūdens un citu enerģijas resursu taupīšanu vai vides piesārņojuma mazināšanu?

Idejas par to, kā atbildīgāk patērēt ūdeni, un atbalsts tām patērētāju vidū ievērojami pieaug, bet izvēloties santehnikas iekārtas un aprīkojumu savai mājai, visticamāk, priekšroka tiek dota komfortam, kvalitātei un cenai.

Tomēr ir arī labās ziņas – ne tikai komforta cienītājiem, bet arī tiem, kas rūpējas par planētas nākotni. Pazīstamāko santehnikas uzņēmumu tehnoloģijas un inovācijas jau rūpējas ne vien par augstākā līmeņa komfortu, bet palīdz taupīgi un efektīvi izmantot ūdeni un citus resursus, novērst neparedzētus izdevumus un, pat veicināt jaunu patērēšanas ieradumu rašanos. Vācu uzņēmums ”Grohe” ieviesis ne vienu vien šādu santehnikas inovāciju. Turklāt šis uzņēmums ir veicis dažādus pētījumus, kas atklāj, kā tieši šādas inovācijas patērētājiem atmaksājas.

Vannas istabā – viedie sēdpodi un ūdens kontroles sistēmas

Vēl pirms pāris desmitgadēm viedie sēdpodi interjerā šķita kā īsta eksotika vai pat atrakcija. Tomēr mūsdienās šīs santehnikas iekārtas nav tikai demonstratīva greznība, bet gan komforta, higiēnas un ilgtspējas standarts. Viena no lielākajām viedo sēdpodu priekšrocībām – integrētā bidē funkcija ar skalošanas un žāvēšanas iespējām. Viedie sēdpodi atmaksājas jau vien ar to, ka nav nepieciešams investēt divās dažādās santehnikas iekārtās, kuras, uzstādītas vannasistabā, aizņem vairāk vietas. Turklāt vācu eksperti aprēķinājuši, ka viedais sēdpods ar bidē funkciju četru cilvēku ģimenei gada laikā var ietaupīt apmēram 60 kg tualetes papīra. Šie sēdpodi ir ļoti ekonomiski, un tie efektīvi izmanto ūdeni. “Grohe” modelim “Sensia Arena” ir integrēts “Triple Vortex”, proti, no trim punktiem plūstošais ūdens rada virpuli un ar nelielu ūdens patēriņu maksimāli tīri noskalo virsmu. Nevar nepieminēt arī citas “Sensia Arena” priekšrocības: regulējama ūdens plūsmas intensitāte un temperatūra, dažādi sprauslas mazgāšanas pozīcijas, UV apgaismojums, kas neļauj vairoties baktērijām un žāvēšanas funkcija.

Efektīvi un taupīgi patērēt ūdeni vannas istabā var izvēloties maisītājus un dušas sistēmas ar integrētu “EcoJoy” tehnoloģiju, kas ievērojami atvieglo ūdens plūsmas intensitātes un vadības kontroli. Šķiet nenozīmīgs sīkums? Vācu eksperti gan apgalvo, ka, piemēram, lietojot dušas sistēmu ar “EcoJoy”, četru cilvēku ģimene gada laikā var ietaupīt aptuveni 31 kubikmetru ūdens. Ražotājs kvalitatīvajai dušas sistēmai dod piecu gadu garantiju, bet Latvijā tā atmaksātos pāris gados.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

“Sensia Arena” (ražotājs – “Grohe”)

Virtuvē – virtuves maisītājs tējkannas vietā

Laiks pārcelties uz virtuvi. Šajā mājas zonā popularitāti strauji iekaro virtuves maisītāji ar verdoša ūdens funkciju “Grohe RED”. Un iemesls ir vienkāršs – vienmēr pieejams karsts ūdens. Lai uzvārītu vienu litru auksta ūdens 2000 W tējkannā vajadzētu 7 minūtes, tādas pat jaudas elektriskajā tējkannā – 5,2 minūtes, bet 2500 vatu indukcijas tējkannā – 4,2 minūtes. No jaucējkrāna verdošs ūdens pieejams uzreiz. Interesanti, ka “Grohe RED” darbības princips nemaz nav sarežģīts, kā tas varētu likties no pirmā acu uzmetiena. Jaucējkrāns ir tieši pievienots titāna boileram (var būt divi atšķirīgi tilpumi – L (5,5 litri, 49 cm augstums) un M (3 litri, 33,5 cm augstums), kas viegli ievietojams standarta skapītī zem izlietnes. “Grohe RED” nodrošina, iespējams, būtiskāko, kas nepieciešams šādai santehnikas ierīcei, – drošību. Strūklas regulators pasargā no ūdens šļakatām, tādēļ ūdens izplūst mierīgi un viendabīgi. Speciālā “CoolTouch” tehnoloģija neļauj krānam uzkarst tiktāl, lai tam nevarētu pieskarties, bet verdošs ūdens tek tikai pēc slēdža nospiešanas. Ar “ChildLock” iespējams “noslēgt” verdoša ūdens funkciju, un, nospiežot vairāku pogas spiedienu kombināciju, pie verdoša ūdens nejauši nevarēs piekļūt ne vien bērni, bet arī izklaidīgi pieaugušie.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

“GROHE RED” (ražotājs – “Grohe”)

Aizvien vairāk cilvēku izprot dzeramā ūdens pienesumu organismam un tā lietošanu pārvērš par ikdienas ieradumu. Tomēr paradokss ir tāds, ka daudzi neuzticas ūdens kvalitātei, tādēļ ūdeni milzīgos daudzumos pērk plastmasas pudelēs. “Grohe Blue Home” ir vēl viena vācu ekspertu inovācija, kas piedāvā iespēju dzert filtrētu ūdeni optimālā temperatūrā, kas tek tieši no virtuves krāna un ir viegli gāzēts. Lai arī šai sistēmai pietiek ar apmēram 20 centimetru platību zem virtuves izlietnes, un ūdens tek kā no parasta maisītāja – vienkārši piespiežot pogu – “Grohe Blue Home” ir gluži kā īsta ūdens laboratorija ar filtrācijas sistēmu, kas piecos filtrācijas posmos attīra ūdeni līdz optimālai kvalitātei, bet speciālā tilpnē ūdens tiek piesātināts ar ogļskābo gāzi līdz viegli gāzētam līmenim, un dzesēšanas sistēma atvēsina ūdeni līdz cilvēkam patīkamai, atsvaidzinošai temperatūrai. Šīs sistēmas efekts ir patiesi iespaidīgs. Veiktais pētījums pierāda, ka cilvēki, kuri izmanto “Grohe Blue Home”, katru dienu izdzer par 35 procentiem vairāk ūdens nekā tie, kuri ūdeni pērk pudelēs, un viņu izdevumi par dzeramo ūdeni samazinās pat par 60 procentiem. Vācu eksperti aprēķinājuši, ka šī sistēma vienai eiropiešu statistiskajai četru cilvēku ģimenei ļautu ietaupīt apmēram 600 plastmasas pudeļu gadā.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

“GROHE Blue Home” (ražotājs – “Grohe”)

Kas kopīgs ūdens noplūdei un ilgtspējīgai pieejai?

Pētījumi pierāda, ka apmēram 10 procentu ūdens mājsaimniecībā tiek izmantoti neefektīvi nenoskaidrotas noplūdes dēļ. Un, ja šī statistika nešķiet vērā ņemama un pat izraisa žāvas, iespējams, sarosīties liks citi statistikas rādītāji. Vairāk nekā 50 procentiem ES mājsaimniecību zaudējumus rada pēkšņas ūdens noplūdes. “The Consumer View” pētījums atklāj, ka 65 procentos gadījumu vislielākos zaudējumus izraisa nehermētiski cauruļvadu savienojumi vai cauruļu plīsumi, kas tiek konstatēti pārāk vēlu.

Foto: PUBLICITĀTES FOTO

“GROHE Sense Guard un Sense” (ražotājs – “Grohe”)

Tādējādi, ja arī jūs neuztrauc, cik ūdens tiek izniekots nehermētiskos cauruļvados, vērts atzīmēt, ka ūdens radītie zaudējumi mājsaimniecībām tiek pielīdzināti ugunsgrēka nodarītiem bojājumiem. Ko iesākt? Atbilstoši reaģējot uz ūdens noplūdi, no zaudējumiem var izvairīties pat 93 procentos gadījumu. “Grohe” šādiem gadījumiem piedāvā viedo sensoru “Sense Guard”, kas, uzstādīts uz caurules, ne tikai rūpīgi “vēro” un informē viedierīces par stāvokli visā ūdens padeves sistēmā, bet arī, plīstot ūdensvadam, acumirklī atslēdz ūdens padevi. Pagājušogad uzņēmums iepazīstināja ar viedo sensoru “Grohe Sense”, kuru atliek vienīgi novietot uz zemes pie potenciālās noplūdes vietas virtuvē, vannasistabā vai pagrabā. “Sajutusi” noplūdi, ierīce uzreiz nosūta brīdinājuma signālu uz tālruni vai e-pastu.

“Grohe” santehnikas iekārtas

KOMFORTS – tie ir zinoši speciālisti, kuri uzklausīs un sadzirdēs

Vannas istabu iekārtošanas darbos palīdzēs speciālista padoms – jau trīsdesmito gadu SIA “EVA-SAT” santehnikas un apkures tehnikas veikali “KOMFORTS” Rīgā, Rēzeknē, Liepājā un Ventspilī nodrošina zinošāko un pieredzējušāko profesionāļu konsultācijas un laipnu apkalpošanu. Nāciet, mēs palīdzēsim!

3 komentāri