Nodokļu atgriešana tiem, kas strādājuši ārzemēs, var kļūt par vēl vienu veidu, kā papildināt savus ietaupījumus pandēmijas laikā

1 komentārs
Nodokļu atgriešana tiem, kas strādājuši ārzemēs, var kļūt par vēl vienu veidu, kā papildināt savus ietaupījumus pandēmijas laikā

Vīruss joprojām plosās visā pasaulē, tāpēc jūs visdrīzāk nevēlaties iziet no savām mājām, kur nu vēl doties prom no savas valsts. Sarežģītā situācija pasaulē ir atstājusi sekas uz daudziem cilvēkiem, kuri ir strādājuši ārzemēs un atgriezušies dzimtenē, un liek domāt par jebkādiem papildu ienākumu avotiem.

Tiem, kas strādājuši ārzemēs, viens no vienkāršākajiem veidiem, kā papildināt savu naudas maciņu šajos neparedzamajos laikos, ir nodokļu atgriešana no savas darbavietas valsts. Kā uzsākt šo procesu? Kad rīkoties patstāvīgi, bet kad vērsties pie profesionāļiem?

Kā notiek nodokļu atgriešana?

Ikvienam, kurš kādu laiku ir bijis likumīgi nodarbināts ārzemēs un ir atgriezies dzimtenē, ir tiesības pieteikties pārmaksāto nodokļu atmaksai. Lielākā daļa cilvēku, kas dodas strādāt uz ārzemēm, pārmaksā ienākuma nodokļus darbavietas valstī, jo darba devēji precīzi nezina, kāda likme būtu jāpiemēro. Tā rezultātā visbiežāk piemērotā ienākuma nodokļa likme ir daudz augstāka, un rodas nodokļu pārmaksa. Tieši šo pārmaksu ir iespējams atgūt. Protams, ja ārzemēs strādājat vairākus gadus pēc kārtas, ienākuma nodokļa pārmaksu varēsiet atgūt tikai par dažiem pēdējiem gadiem. Precīzs gadu skaits, par kuriem iespējams atgūt pārmaksātos nodokļus, ir atkarīgs no valsts, kurā strādājāt. Parasti tas ir iespējams par pēdējiem 4 vai 5 taksācijas gadiem. Latvijas nodokļu sistēma darbojas līdzīgi, un atbildes uz jums interesējošiem jautājumiem varat iegūt arī, sazinoties ar atbilstošās iestādes speciālistiem.

Kaut arī joprojām var dzirdēt dažādus maldinošus mītus par nodokļu atmaksu no darbavietas valsts, ziņas par iespēju viegli papildināt naudas maku sasniedz arvien vairāk emigrantu. Nodokļu pārmaksu atgūšanas speciālisti atgādina, ka tas ir pilnībā likumīgs un drošs process un tam nav nekādas saistības ar vecuma pensiju vai citām sociālajām garantijām. Tieši šādi mīti bieži maldina ārzemēs strādājošos. Turklāt daudzus biedē arī savu ienākumu deklarēšana. Taču, ja jūs ārzemēs strādājāt likumīgi un no jūsu algas tika ieturēts ienākuma nodoklis, ienākumu deklarēšanai nevajadzētu būt nekam tādam, par ko jāuztraucas. Protams, kad esat uzsācis nodokļu atgriešanas procesu, ir vērts būt pacietīgam, jo process prasa zināmu laiku.

Kā sākt?

Lai nodokļu atgriešana noritētu pēc iespējas raitāk, eksperti iesaka lieki nekavēties, ja vien visu taksācijas gadu neesat strādājis nepilnu slodzi un neplānojat atgriezties strādāt arī šajā gadā. Pretējā gadījumā sāciet nodokļu atgriešanas procesu pēc iespējas ātrāk. Dažādas valstis izmanto dažādas nodokļu sistēmas, un ir vajadzīgs laiks ne tikai dokumentu apkopošanai un aizpildīšanai, bet arī to nosūtīšanai uz citu valsti un apstiprināšanai. Neskatoties uz to, pirmkārt, jums vajadzētu saprast, kā uzsākt šo procesu.

Pastāv divi veidi, kā sākt nodokļu atgriešanas procesu: darīt to paša spēkiem vai meklēt palīdzību pie profesionāļiem. Ja labi pārzināt savas darbavietas valsts valodu, saprotat vispārīgo nodokļu sistēmu un nebaidāties no izaicinājumiem – jūs varat nodokļu atmaksas procesu pilnībā veikt patstāvīgi. Tomēr, ja šaubāties par savām spējām vai redzat, ka trūkst dokumentu, kas ir nepieciešami nodokļu atgriešanas uzsākšanai, vai arī ja jums ir citi iemesli šaubām, efektīvs risinājums būs lēmums vērsties pēc palīdzības pie specializētajiem nodokļu atmaksas uzņēmumiem.

Ja galu galā izlemjat, ka šis būs lielisks izaicinājums un vēlaties visu darīt patstāvīgi, vispirms jums ir jāsavāc nepieciešamie dokumenti. Parasti nepieciešami ir personu apliecinoši dokumenti – pase vai personas apliecība, un dažreiz ir nepieciešamas arī dokumentu tulkotās kopijas. Jums ir jābūt arī algas aprēķina izdrukām par pēdējiem mēnešiem no visiem darba devējiem, sociālās apdrošināšanas numuram un izziņai par visiem gūtajiem ienākumiem. Šādu izziņu darba devējs parasti izsniedz, kad darbinieks dodas projām no savas darba vietas. Tāpat jums ir jādeklarē savi gūtie ienākumi.

Tas viss nešķiet pārāk sarežģīti. Vislielākā uzmanība būs nepieciešama, kad tiks sasniegts nākamais posms – nepieciešamo dokumentu aizpildīšana un ienākumu deklarēšana. Viens no lielākajiem izaicinājumiem bieži vien ir nepietiekamas svešvalodas zināšanas un grūti saprotamā darbavietas valsts nodokļu sistēma. Tieši šajā procesa posmā visbiežāk ir nepieciešama speciālistu palīdzība, jo te ir nepieciešamas specifiskas zināšanas. Ja jums sāk šķist, ka pieteikšanās nodokļu atmaksai tomēr nebūs jūsu iecienītākā nodarbošanās vai plānotais izaicinājums, optimālākais risinājums, kas jums ietaupīs laiku, būs nodokļu atmaksas speciālistu palīdzība. Lai arī šis pakalpojums ir par maksu, katrs var individuāli izvērtēt, izmantojot personīgi izveidotu plusu un mīnusu sistēmu, vai speciālistu piesaistīšana ir tā vērta. Galu galā, pat pandēmijas laikā ir iespējams atvieglot savu finansiālo situāciju.

1 komentārs