Līdzens un veselīgs zāliens – kādi darbi jāveic, lai tādu iegūtu

0 Komentāru
Līdzens un veselīgs zāliens – kādi darbi jāveic, lai tādu iegūtu
Husqvarna.com

Skaists, veselīgi zaļš mauriņš ir ne tikai dārza skaistākā rota, bet arī aicināt aicina tajā pavadīt laiku un vienkārši atpūsties. Viens no skaistuma stūrakmeņiem – līdzena, gluda virsma, kurā nav bedru, neregulāru ieplaku vai citu ainavā neplānotu nelīdzenumu. Kā veiksmīgāk izlīdzināt teritoriju, lai zāliens veidotu skaistu vienlaidu paklāju, un kādus darbus veikt pirmos? Pastāstīsim sīkāk turpinājumā.

Iemeslu noskaidrošana

Parasti reljefa formai ir savi iemesli un cēloņi. Dažus cēloņus var mainīt un ietekmēt, citus – nē. Viens no tipiskākajiem sīku negludumu veidotājiem ir kurmis ar savu kolēģi ūdensžurku, kura labprāt veido alas un nograuž sīpolpuķu sīpolus. Tāpat dārza reljefs var tikt būtiski ietekmēts, ja teritorijā notiek kādi celtniecības vai labiekārtošanas darbi, noteiktas zāliena daļas pat var tikt sabojātas un būs jāveido no jauna.

Zāliena izlīdzināšanas paņēmieni

Atkarībā no cēloņa, kas izraisa nelīdzenumu, atšķiras pielietotās taktikas nelīdzenumu nogludināšanai.

Nelielas ieplakas vai pauguri

Ja zāliena velēnas stāvoklis ir labs, bet kopējai ainavai traucē kāds paugurs vai ieplaka, to var risināt vienkārši – jāizgriež attiecīgais velēnas kvadrāts (ieteicams griezt pēc iespējas biezāku kārtu dziļumā, ne plānāku par pieciem centimetriem), jāizceļ, tad attiecīgi vai nu jānorok paugurs vai jāpieber ieplaka, un velēna jānovieto sākotnējā stāvoklī. Šādi zāliens netiek īpaši traumēts, bet nelieli nelīdzenumi tiek efektīvi novērsti. Svarīgi pēc darba apstrādāto vietu ar kājām pieblietēt un kārtīgi salaistīt.

Lielas ieplakas vai pauguri

Lielu ieplaku aizpildīšanu var veikt gan pakāpeniski, gan arī uzreiz.

Pakāpeniskais process paredz, ka ieplakā tiek iebērta plāna kārtiņa smilšainas augsnes, kas nav pārmēru auglīga, un iesētas zālāja sēklas. Zemi neblietē, bet noteikti laista. Kad šī zāle ir paaugusies, tad var uzbērt nākamo zemes kārtiņu un sēklas. Tādējādi pakāpeniski tiks veidots stingrs, stabils un izturīgs zāliens.

Ja rezultāts nepieciešams uzreiz, tad var izmantot paklājzālienu. Problemātiskajai zonai noņem velēnas virskārtu, sagatavo augsni, izmēra līmeni un, ja nepieciešams, pieber zemi tā, lai, uzliekot paklājzālienu, tas būtu par aptuveni centimetru augstāk nekā apkārtējais zāliens. Jauno paklāju būs nepieciešams pieblietēt, un tādējādi tas uzreiz būs vienā līmenī ar pārējo mauriņu.

Kurmja rakumi un ūdensžurku alas

Viens no kaitinošākajiem dārza kaimiņiem – kurmji, kas bojā zālienu. Visprātīgāk ir censties no šiem viesiem atbrīvoties pavisam, izmantojot dažādus nekaitīgus paņēmienus, piemēram, mazas vējdzirnaviņas, kas rada kurmjiem netīkamu troksni un vibrāciju, vai speciālie līdzekļi, ko var bērt kurmju alās.

Pašus kurmja rakumus var līdzināt dažādi – var irdeno zemi vienkārši nokast ar grābeklīti, ierušinot to laukumā apkārt, var norakt kalnu nost un aiznest prom. Citi ļauj, lai ar visu tiek galā zāles pļāvējs, ko pāris reizes pārlaiž rakumam pāri. Šāda rīcība gan nebūtu ieteicama, jo nebūs ne vizuāli glīti, ne arī akumulatora zāles pļāvēji vai pļāvēji ar iekšdedzes dzinēju par to nepriecāsies.

Foto: Husqvarna.com

Aktuālie darbi maijā un jūnijā

Maijā jāpaspēj sakārtot mauriņu, pirms sākas regulārās pļaušanas sezona. Tas ietver tādus darbus kā sūnu likvidēšana (te lielisks palīgs būs skarifikators), mauriņa teritorijas definēšana un tukšāko vietu apsēšana ar zāles sēklām. Ja mauriņš tiek paplašināts, tad jaunā teritorija būtu jāatbrīvo no nezāļu saknēm un jebkādiem traucēkļiem, kas varētu apgrūtināt zāles regulāru pļaušanu.

Pedantiski perfektām mauriņa robežām ap puķu dobēm un celiņiem varat izmantot apmaļu griezēju un izlīdzināšanas grābekli. Apmaļu griezējs labi noder arī regulāru formu izgriešanai no velēnas, ja nepieciešams labot nelīdzenumus vai pārstādīt zāles laukumus.

Blīva mauriņa noslēpums – regulāra pļaušana

Jo regulārāk tiek pļauts mauriņš, jo blīvāks, košāks un skaistāks tas ir. Vislabāk to paveiks zāles pļāvējs robots, kas mauriņu pļauj katru dienu, vienā reizē nopļaujot vien pāris milimetrus izaugušās zāles, kas nokrīt turpat zālienā un kalpo kā lielisks mēslojums. Zāles trimmeri būs vairāk piemēroti garākas zāles nopļaušanai citādi grūti aizsniedzamās vai īpaši reljefainās vietās.

Foto: Husqvarna.com

Maijs un jūnijs ir īstais laiks, kad iegādāties sev jaunu zāles pļāvēju. Ja vēlaties iegādāties jaunu zāles pļāvēju robotu, Husqvarna piedāvā saņemt 300 vai pat 450 eiro atlaidi, ja atvedīsiet savu veco zāles pļaušanas tehniku. Tāpat arī akumulatora zāles pļāvēji ir pieejami par īpaši izdevīgu cenu ar komplektā iekļautu akumulatoru un lādētāju. Ja šķiet, ka jums vajag akumulatora zāles trimmeri, tad arī tas ir pieejams par akcijas cenu kopā ar akumulatoru un lādētāju. Plašāk par pavasara piedāvājumiem un cenām varat uzzināt Husqvarna vietnes aktuālā piedāvājumā lapā. Apskatiet jau tūlīt, kādi zāles pļāvēji akcijas laikā ir pieejami, un padariet savu darbu ne tikai produktīvāku, bet arī patīkamāku!

0 Komentāru