Kredīti lauksaimniekiem: vērtīga izvēle īstajā brīdī

1 komentārs
Kredīti lauksaimniekiem: vērtīga izvēle īstajā brīdī
Mark Stebnicki. Pexels.com

2019. gadā Latvijā bija 75,8 tūkstoši lauksaimnieku ar vidējo saimniecību lielumu 38,3 hektāri. Tie strādā dažādās jomās no graudu pārstrādes līdz dzīvnieku izcelsmes produktu pārstrādei. Attīstības periodā, kas zemnieku saimniecībām ir ikdiena, nepieciešams papildu finansējums, kuru uzņēmēji mēģina noformēt aizdevumu formā. Cik ļoti kredīti lauksaimniekiem ir pieejami Latvijā un vai tos ir viegli piesaistīt?

Kādām vajadzībām var būt nepieciešams aizdevums?

Kredītu lauksaimnieki pārsvarā savās zemnieku saimniecības izmanto, lai palielinātu apgrozāmos līdzekļus. To trūkuma dēļ darbs saimniecībā draud apstāties, līdz ar to finansējuma saņemšanas ātrums ir izšķirošs, jo lauksaimniekiem nevar atrasties dīkstāvē.

 • Zemes iegādei. Brīdī, kad lauksaimnieks plāno iegādāties jaunu zemi vai paplašināt jau esošo teritoriju ar zemes gabala iegādi sev blakus esošajā zemē, viens no variantiem ir pieteikums aizdevums, kuram kā ķīla kalpo iegādājamā zeme.
 • Kredīts lauksaimniecības tehnikas iegādei. Bieži vien zemnieku saimniecībām nepieciešams iegādāties jaunu tehniku. Tā pārsvarā ir salīdzinoši dārgi, kuru nav iespējams iegādāties no esošās naudas plūsmas. Ar aizdevuma palīdzību to var paveikt, par ķīlu piedāvājot iegādājamo tehniku.
 • Izejmateriālu iegādei. Bieži vien zemnieku saimniecībās pietrūkst apgrozāmo līdzekļu, ar kuru palīdzību saražot gala produktu. Tā, piemēram, ar pieteikumu izejmateriālu iegādei ir iespējams saņemt finansējumu sēklu, minerālmēslu vai citiem ar saimniecību saistītiem materiāliem.

Arvien pieprasītāks ir sezonas finansējums graudkopjiem ar norēķinu pēc ražas novākšanas. Šis aizdevums paredzēts sezonas laikā nepieciešamo izejmateriālu iegādei un ar saimniecības uzturēšanu saistītiem darbiem.

Foto: Jannis Knorr. Pexels.com

Cik viegli ir piesaistīt aizdevumu lauksaimniekiem?

Kā zemnieku saimniecību un lauksaimnieku kreditētājs ‘’Lande.lv’’ noskaidrojis savā aptaujā, tad piesaistīt atbalstu mazajiem lauksaimniekiem un zemnieku saimniecībām nav nemaz tik vienkārši. Tas tika noskaidrots, aptaujājot 7400 respondentus no visas Latvijas. Tajā lielākā daļa apgalvojusi, ka finansējuma piešķiršana ir ļoti grūta, bet tikai ļoti mazai daļai papildus finansējums vispār nav nepieciešams.

 • 51% aptaujāto lauksaimnieku atzinuši, ka kredītu lauksaimniekiem piesaistīt ir ļoti sarežģīti.
 • 27% aptaujāto respondentu atbildējuši, ka finansējumu piesaistīt savai zemnieku saimniecībai ir grūti.
 • 11% norādījuši, ka kredīti lauksaimniekiem ir viegli pieejami.
 • Tikai 10% zemnieku saimniecības norādījušas, ka tiek galā pašu spēkiem un papildus finansējums tām nav nepieciešams.

Pēc Eiropas Investīciju bankas (EIB) datiem, finanšu iztrūkums Eiropas Savienībā lauksaimniecības nozarē veido no 7 līdz 18 miljardiem eiro. Sliktākā situācija ir deviņās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā. Starp banku minētajiem iemesliem, kāpēc aizdevums lauksaimniekiem netiek piešķirts, kā galvenais iemesls tiek minēts potenciālā ieguldījuma risks, bet jaunās saimniecības tiek uzskatītas par pārāk riskantām, lai tās varētu atbalstīt. Tas nozīmē, ka banku esošās politikas dēļ lauksaimniekiem ir visnotaļ sarežģīti piesaistīt finansējumu.

Foto: Matheus Cenali. Pexels.com

Priekšrocības, izvēloties specializēta kredītdevēja piedāvājumu

Kopš 2019. gada nogales Latvijā strādā specializēts kredītdevējs lauksaimniekiem un zemnieku saimniecībām – Lande.lv. Tā, piemēram, 2019. gadā kredītdevējs izsniedza aizdevumus zemniekiem vairāk kā viena miljona eiro vērtībā. Šis uzņēmums piedāvā kredītu lauksaimniekiem ar ātru izskatīšanu, kas ir īpaši svarīgi, strādājot pārstrādes nozarēs.

Lande.lv galvenās priekšrocības pret citiem kredītdevējiem ir:

 • Dinamiskums. Ātra naudas izsniegšana.
 • Izskatīšanas ātrums. Lēmums par aizdevuma piešķiršanu tiks paziņots vienas dienas laikā.
 • Elastīgums. Kredītņēmējam tiks piedāvāts elastīgs atmaksas grafiks.
 • Pieejamība. Līgumu iespējams noslēgt ne tikai klātienē, bet arī attālināti, izmantojot elektronisko parakstu.

Papildus tradicionālajām iekārtu, zemes un tehnikas ķīlām, Lande.lv pieejams arī kredīts lauksaimniekiem pret ražas ķīlu. Šāds aizdevuma veids ļaus sagādāt visu nepieciešamo jaunās sezonas uzsākšanai, kas jebkuram lauksaimniekam ir svarīgi. Sagaidīt sezonu labākajā gatavībā ir katra lauksaimnieka mērķis.

Kas jāņem vērā, piesakoties kredītam? Pirms pieteikšanās aizdevumam jāiepazīstas ar kredītdevēja nosacījumiem un jāzina savas kredīta atmaksāšanas iespējas. Tā, piemēram, Lande.lv speciālisti, balstoties uz klienta vēlmēm un iespējām, piedāvās individuālu atmaksas grafiku. Jāņem vērā, ka, kā visiem aizdevumiem, arī kredīti lauksaimniekiem tiek izsniegti ar procentu maksu.

Ja nu tomēr nav iespējams maksāt procentu maksājumus ik mēnesi, tad Lande.lv ir iespēja veikt arī atlikto maksājumu, kas nozīmē veikt pilnu norēķinu līguma beigās. Ja nu tomēr esi pārplānojis savu naudas plūsmas grafiku un finanšu atgriešana iespējama ātrāk nekā biji plānojis, tad pastāv arī iespēja norēķināties pirms līguma beigu termiņa. 

Svarīgākais pirms pieteikšanās aizdevumam ir iepazīties ar visiem noteikumiem un vai vari tam pieteikties, vai tev ir atbilstoša ķīla un pierādāms naudas plūsmas grafiks, kas ļaus netraucēti norēķināties.

Lande.lv piešķir aizdevumus zemnieku saimniecībām vai zemniekiem un to saimniecībām zemes iegādei, izejmateriālu iegādei, pret ražas ķīlu un iekārtu, kā arī tehnikas iegādei. Vairāk informāciju par pieejamajiem kredītiem jaunajiem lauksaimniekiem un zemnieku saimniecībā meklē Lande.lv.

1 komentārs