Astoņas pazīmes, ka esi finansiāli “pieaudzis”

0 Komentāru
Astoņas pazīmes, ka esi finansiāli “pieaudzis”
PUBLICITĀTES FOTO

Finanses ir ļoti būtiska dzīves sastāvdaļa, tādēļ sasniegt finansiālu briedumu ir vitāli svarīgi ikvienam. Ne visiem ceļš uz to ir vienāds, atšķiras arī izpratne par dažādiem ar naudu saistītiem jautājumiem. Tomēr ir dažas vispāratzītas pazīmes, kas norāda, ka cilvēks ir finansiāli “pieaudzis”. Kādas tās ir? Par to vairāk turpinājumā.

Rēķināšanās ar neplānotām situācijām

Finansiāli ‘’pieaudzis’’ cilvēks zina, ka neplānotas situācijas (un līdz ar to – arī izdevumi)  ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Viņš ne vien to zina, bet arī praktiski gatavojas – veidojot uzkrājumu tieši šādiem, neplānotiem tēriņiem.

Lai arī dažkārt šādās situācijās noderēt var arī aizdevums šeit, ir skaidrs, ka uz to vienmēr paļauties nevajadzētu. Apziņa, ka krājkontā pašam ir nauda, ko var izmantot neparedzētās situācijās, sniedz daudz lielāku drošību.

Rūpēšanās par nākotni

Par finansiālu briedumu liecina arī rūpēšanās par nākotni – uzkrājuma veidošana ilgtermiņa mērķiem (piemēram, vecumdienām, savai vai bērnu izglītībai, nekustamā īpašuma iegādei, biznesa uzsākšanai), kā arī iemaksas pensiju plānā.

Nav nekas slikts baudīt šo dzīves posmu un iespējas, ko tas sniedz. Taču nākotne vienmēr pienāk ātrāk, nekā mums šķiet.

Uzkrājuma plāns

Rūpes par nākotni ietver konkrētu finansiālo mērķu izvirzīšanu, kā arī efektīva uzkrājuma plāna izstrādi (un īstenošanu). Tas nozīmē ne vien atvērt krājkontu vai iegādāties krājkasīti, bet arī to regulāri papildināt.

Nosakot konkrētus mērķus (piemēram, līdz nākamajai vasarai sakrāt 600 eiro ceļojumam) būs vieglāk saprast, cik daudz naudas ik mēnesi jāatliek, lai šis plāns kļūtu par īstenību. Tas arī ļauj efektīvāk plānot citus izdevumus un paturēt prāta prioritātes.

Pārdomāta iepirkšanās

Šobrīd, kad dažādi vilinoši piedāvājumi ir sastopami ik uz stūra, ir diezgan sarežģīti neļauties emocijām un impulsīviem pirkumiem. Taču, ja ir vēlme sasniegt (vai saglabāt) finansiālo stabilitāti, pārdomāti pirkumi ir daļa no veiksmes plāna.

Atbildīga aizņemšanās

Ir situācijas, kurās kredīts, piemēram, patēriņa kredīts no mājas lapas, var būt piemērots risinājums -piemēram, ja steidzami jāīsteno kāda lielāka iecere. Finansiāli ‘’pieaudzis’’ cilvēks zina, ka ikviens aizdevums ir atbildība, tādēļ pirms tam jāizvērtē gan kredīta nepieciešamība, gan savas iespējas to atmaksāt līgumā noteiktajā laikā. Viņš arī zina, ka šis finanšu instruments nav piemērots visiem un visās dzīves situācijās – ja nav pārliecības par savu maksātspēju, jāmeklē cits risinājums.

Aizdevuma atmaksa kā prioritāte

Finansiāli atbildīgs cilvēks pirms kredīta noformēšanas iepazīstas ar visiem līguma noteikumiem un apzinās, kādas sekas var būt kredītsaistību laicīgai nenokārtošanai. Viņš arī zina, kāda ir maksa par aizdevuma izmantošanu, tādēļ kredīta atmaksu izvirza par prioritāti, lai šīs izmaksas samazinātu. Tas nozīmē vienmēr maksāt vairāk par minimālo ikmēneša maksājumu.

Izpratne par to, kam un cik daudz tiek tērēts

Finansiāli ‘’pieaudzis’’ cilvēks zina ne vien to, kādi ir viņa ienākumi, bet arī – cik lieli ir viņa izdevumi. Viņš zina, kam un cik daudz tērē. Un seko līdzi tam, lai ievērotu pozitīvu bilanci – lai viņa tēriņi būtu mazāki par ienākumiem.

To īstenot palīdz gan budžeta plānošana, gan šobrīd tik aktuālās mobilās aplikācijas, kas daudz vienkāršāk ļauj izsekot naudas plūsmai.

Pārdomāti finansiālie darījumi

Par finansiālu briedumu liecina arī spēja atšķirt labus ieguldījumus no sliktiem. Piemēram, ieguldījums kvalitatīvā sadzīves tehnikā, daudzsološā biznesā vai labā izglītībā ir saprātīgs lēmums, kamēr naudas tērēšana lietām un mērķiem, kas nenes nekādu atdevi, vai vēl trakāk – vēlāk rada zaudējumus – par finansiālu pieaugšanu diez vai liecinās. Kā vienu no sliktiem ieguldījuma piemēriem var minēt finanšu ieguldīšanu apšaubāmās finanšu shēmās, kas sola ātru un ievērojamu rezultātu. Skaidrs ir viens – ja kaut kas izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība, tad, visticamāk, tā patiešām nav patiesība. Vismaz tik tālu, cik tas attiecas uz finanšu darījumiem.

Te noteikti jāpiemin arī naudas aizdošana draugiem un paziņām. Šeit būtu jāievēro viens pamatprincips – aizdod tikai tik, cik būtu gatavs uzdāvināt. Ar šādu attieksmi arī nesekos vilšanās par sabojātām attiecībām, ja draugs vai paziņa tomēr naudu neatdos.

Tas, cik prasmīgi protam rīkoties ar naudu, tiešā veida ietekmē mūsu dzīves kvalitāti. Tādēļ ir vērts piestrādāt pie šo prasmju uzlabošanas. Un, ja arī šajā ziņā viss neizdodas, kā vēlētos, pat nelielas pārmaiņas pareizā virzienā ir tikai apsveicamas un var atnest labu rezultātu.

0 Komentāru