”Nāburgu būšana” StarFM. 14. raidījums: Polija, ciemos Monika Mihališina

1 komentārs

Polija – valsts, par kuras nosaukuma izcelsmi klīst dažādas leģendas, taču pati populārākā no tām ir saistīta ar poļanu cilts nosaukumu, kas tulkojumā nozīmē klajuma ļaudis. Lai gan līdzenumi tiešām aizņem lielāko daļu no 9. lielākās Eiropas valsts teritorijas, gar Polijas dienvidu robežu stiepjas kalni ar Polijas augstāko virsotni Risi.

Polijas ainavu iekrāso arī upes, ezeri, pludmales pie Baltijas jūras, kā arī meži, kas aizņem aptuveni 30% Polijas teritorijas. Par Poliju nav iespējams runāt, nepieminot īpašus cilvēkus, kuri atstājuši nozīmīgus pēdu nospiedumus vēstures bulvāros. Nikolajs Koperniks – viens no heliocentrisma idejas pamatlicējiem, kas pārsteidza pasauli, paziņojot, ka zeme nav Visuma centrs.

Kamēr pasaules iedzīvotāji mēģināja atgūties no šīs atklāsmes, elpu viņiem atkal aizrāva kāds cits polis – Frideriks Šopēns, kuru noteikti var uzskatīt par vienu no pasaules ievērojamākajiem klaviermūzikas autoriem un izpildītājiem. Zinātnes pasaulē nozīmīgu lomu ieņem poļu izcelsmes zinātniece Marija Kirī, viņa ir vienīgā, kas saņēmusi Nobela prēmiju divās dažādās zinātnēs – fizikā par radioaktivitātes pētīšanu un ķīmijā par rādija un polonija atklāšanu.

Īpašo poļu sarakstu var noslēgt ar Dr. Esperanto jeb Ludvigu Zāmenhofu, kurš 19. gs beigās izveidoja viegli saprotamu un apgūstamu valodu – esperanto, kas varētu sekmēt mieru pasaulē un saprašanos starp tautām. Gluži miers pasaulē nesākās, bet esperanto valodā šobrīd runājot līdz 2 miljoniem pasaules iedzīvotāju.

Tas gan ir maz salīdzinājumā ar poļu skaitu – pasaulē dzīvo ap 60 miljoniem poļu, aptuveni puse dzīvo Polijā, bet Latviju par savām mājām sauc 43622 poļu, viena no viņām arī mūsu šodienas viešņa – Polijas vēstniece Latvijā Monika Mihališina. Pirms piecpadsmit gadiem Monika Mihališina strādāja Latvijas Kultūras akadēmijā un vadīja studiju programmu Latvijas-Polijas starpkultūras sakari, kā arī dibināja un vadīja Poļu valodas un kultūras informācijas centru Rīgā.

Atgriežoties Polijā, viņa lasīja lekcijas par latviešu valodu un latviešu kultūru Varšavas lekcijā, bet šobrīd ir Polijas vēstniece Latvijā.

“Nāburgu būšanā” šodien viesojas savējā – Monika Mihališina!

1 komentārs