”Nāburgu būšana” StarFM. 5. raidījums: Poļi, ciemos Edmunds Kaševskis

Pievienot komentāru
”Nāburgu būšana” StarFM. 5. raidījums: Poļi, ciemos Edmunds Kaševskis
Foto: StarFM ()

Polija – valsts, kuras nosaukums cēlies no cilts nosaukuma Polanie, kas nozīmē – cilvēki, kuri dzīvo atklātos laukos. Un valstī, kura ir 9. lielākā Eiropā plašu lauku tiešām netrūkst. Vienu trešdaļu Polijas klāj mežs, bet 50% zemes ir veltīta lauksaimniecībai. Tāpat Polijā ir 9,300 ezeru, 23 Nacionālo parku, kā arī viens tuksnesis.

Savukārt pieeja Baltijas jūrai Polijai ļauj būt par lielāko dzintara eksportētājvalsti pasaulē. Iespējams, arī debesis Polijā ir īpašākas, jo, tieši pateicoties Nikolaja Kopernika skatienam zvaigznēs, tika likti pamati izpratnei, ka zeme nav Visuma centrs. Bet poļu izcelsmes astronoms Johanness Hevēlijs (17. gs.) tiek uzskatīts par Mēness kartogrāfijas pamatlicēju.

Arī pēdējo simt gadu laikā zinātnei ir bijusi nozīmīga loma Polijas identitātei – Polijai ir 17 Nobela prēmijas laureātu. Ne tikai gudra, bet arī spēcīga ir Polija. Līdz šim pasaules spēcīgāko vīru sacensībās nevienam nav izdevies uzvarēt tik daudz reižu kā poļu spēkavīram – Mariušam Pudzinovskim, viņš par pasaules čempionu kronēts 5 reizes.

Šo Polijas dažādību iespējams var izskaidrot pavisam vienkārši – viņu ir daudz. Pavisam pasauli apdzīvojot ap 60 miljoniem poļu – nedaudz vairāk kā 38 miljoni dzīvo Polijā, bet Latvijā ir ap 44 tūkstošiem poļu. Viens no viņiem arī mūsu šī vakara viesis – Edmunds Kaševskis!

Piektais ieraksts no raidījuma “Nāburgu būšana”