”Zelta Mikrofons”: pašmāju džeza mūzikas albumus vērtēt kļuvis arvien grūtāk, uzskata eksperts

0 Komentāru
”Zelta Mikrofons”: pašmāju džeza mūzikas albumus vērtēt kļuvis arvien grūtāk, uzskata eksperts
RITVARS STANKEVIČS

Par mūzikas ierakstu gada balvas ”Zelta Mikrofons” labākā albuma titulu kategorijā ”Džeza vai fanka mūzikas albums” sacentīsies Krists Saržants, ”B.H.A.D. Company”, ”Very Cool People” (piedaloties Edavārdiem, ansim un Kristīnei Prauliņai), Kārlis Vanags ar Latvijas Radio bigbendu, kā arī trio Kārlis Auziņš, Matīss Čudars, Ivars Arutjunjans.

Kopskaitā balvai kategorijā ”Džeza vai fanka mūzikas albums” tika pieteikti 12 ieraksti, ārpus piecinieka paliekot tādiem māksliniekiem kā ”Latvian Blues Band”, Jelgavas Bigbends, Miķelis Dzenuška, Evgeny Gradalev, Ieva Kerēvica, Andris Buiķis un ”Andre Yevsukov and Jam Orchestra”.

Publicists, rakstnieks un mūzikas kritiķis Ilmārs Šlāpins pēc ierakstu vērtēšanas stāsta: ”Šī kategorija ilgāku laiku bija visai sadrumstalota – tajā tika iekļauti ieraksti, kas tapuši pilnīgi atšķirīgās muzikālās jomās un tradīcijās.

Pēdējos gados Latvijā ir audzis džeza mūzikas izpildītāju un radītāju līmenis, jauda un ”noklātais laukums”, mēs varam vērot to pašu, kas notiek pasaulē – džezs attīstās un ietver sevī visnegaidītākos jauninājumus, salīdzināt un vērtēt kļūst aizvien grūtāk.

Pagājušajā gadā ir tapuši vairāki ieraksti, kas ļauj runāt par nopietnu Eiropas džeza skolas ietekmi, tā ir gan tradīcija, gan radoša pieeja, vērtētājiem ir nācies pārdomāt, vai kāds no džeza albumiem nav drīzāk iekļaujams jaunizveidotajā eksperimentālās mūzikas kategorijā, jo par eksperimentālu nepārprotami var nosaukt arī Auziņa, Čudara un Arutjunjana albumu ”The Maze”.

Vienlaikus mēs nominantu vidū redzam spēcīgu un aizraujošu albumu ”Pa apli”, kas tapis, sapludinot fanka grupas un repa solistu izpildījumu, un Krista Saržanta albumu ”Then and now”, kas ir vienkārši laba mūzika, vienalga, vai to ieskaitām džeza, popmūzikas vai fusion žanrā.”

”Identities” – Kārlis Vanags, Latvijas Radio Bigbends

Latvijas Radio bigbends ir viens no leģendārākajiem džeza mūzikas sastāviem Baltijā, kurš vairāku gadu garumā sevi ir apliecinājis ar augstas kvalitātes ierakstiem un pulcējis ap sevi izcilus džeza mūziķus.

Ierakstu ”Identitātes” veido bigbenda līdera Kārļa Vanaga oriģinālmūzika, kura ir sakņota bigbenda tradīcijā un ir pārsteidzoši patiesa un personiska. Albums “Identities” atzinīgi novērtēts vecākajā britu džeza žurnālā “JAZZ Journal” (4 zvaigznes no 5).

Koncertprogramma ””Pa Apli” – ”Very Cool People feat. Edavārdi, ansis un Kristīne Prauliņa

Aktīvā un atraktīvā džezfanka grupa “Very Cool People” šobrīd ir savas attīstības un radošuma plaukumā, katru gadu kopš 2017. gada izdodot jaunu albumu, izveidojot vairākas koncertprogrammas un uzstājoties lielākajos džeza un popmūzikas festivālos Baltijas valstīs un Centrāleiropā.

Grupa aktīvi koncertē un pat 2020. gadā spēja realizēt lielkoncertus “Koncertprogramma Pa Apli” kopā ar Edavārdiem, ansi un Kristīni Prauliņu koncertvietā ”Hanzas perons”. Apvienība 2020. gadā arī tika pārstāvēta starptautiskajā konferencē ”BUSH” (Ungārijā), kā arī konferencēs ”Womex” (Ungārija) un ”Reeperbahn” (Vācija).

Plānots, ka šogad klajā nāks “Very Cool People” jaunais instrumentālās mūzikas albumu, kā arī piedalīšanās vairākos festivālos Latvijā, Lietuvā, Rumānijā un Ungārijā, kā arī ”Jazzahead” un ”Womex” konferencēs.

Balvai ”Zelta Mikrofons” grupa nominēta kopā ar aktuālākajiem Latvijas reperiem Edavārdi un ansis un soulmūzikas dīvu Kristīni Prauliņu. Programmā ”Pa apli” iekļautas kopdziesmas gan Kristīnei ar Edavārdiem, gan abiem reperiem, gan arī visiem trim kopā. Visām kopdziesmām “Very Cool People” mūziķi izveidoja jaunus aranžējumus, kas ieturēti labākajās fanka, soula un hiphopa mūzikas tradīcijās.

”Lick Attack” – ”B.H.A.D. Company”

Apvienību “B.H.A.D. Company” veido pieci mūziķi — pianiste Elza Ozoliņa (arī šī kolektīva vadītāja un albumā izpildīto oriģinālkompozīciju autore), trompetists Dans Hejslets (Dānija), saksofonists Tadas Pasaravičius (Lietuva), basists Aness Boj Knusens (Dānija) un bundzinieks Janiks Balmans (Beļģija). Debijas albuma ierakstā kā viesi figurē vokāliste Undīne Rolava un dāņu hiphopa mākslinieks BLACC EL.

Grupas aizsākumi meklējami 2019. gada nogalē un uzplauka 2020. gada februārī, ierakstot ‘Lick Attack’ divās dienās universitātes studijā Olborgā. Grupa nodrošināja sev vietu Dānijas lielākajos mūzikas un džeza festivālos kā ”SPOT”, ”WayUpNorth”, ”Winter Jazz”, kā arī izpelnījas atzinību Jazz Danmark rīkotajā džeza grupu konkursā ”JazzKonkurencen 2020”.

“B.H.A.D” kolektīvs sevi pozicionē kā eksperimentālu džeza ansambli, kas sanācis kopā, lai pārkāptu noteikumus ierastajam, spēlētu augstas intensitātes grūvus un padarītu džezu stilīgu visām paaudzēm. Albumā iekļautajās kompozīcijās saklausāmas ietekmes no tādiem mūzikas strāvojumiem kā hiphops, klasiskā un elektroniskā mūzika. Skaņdarbu aranžējumi veidoti tā, lai tajos būtu iespējas interpretācijai un improvizācijai, katru izpildījumu padarot unikālu un neparedzamu.

”The Maze” – Kārlis Auziņš, Matīss Čudars, Ivars Arutjunjans

Džeza trio Kārlis Auziņš, Matīss Čudars, Ivars Arutjunjans, būdami pieredzējuši un starptautiski atzīti džeza mūziķi, tiecas veidot skaņu pasauli, kas stāv pāri žanriem, par pamatu izmantojot enerģiju, emocijas un iztēli rosinošas idejas un konceptus. Lai gan kolektīvā brīvā improvizācija ir svarīgs trio daiļrades elements, puišu interese klasiskās mūzikas kompozīcijā sniedz grupas improvizācijām labi konstruētus rāmjus spontanitātei un rotaļīgai saspēlei.

2018. gadā trio izdeva savu pirmo albumu ”Baltic”, kurš ieguvis mūzikas ierakstu gada balvu ”Zelta Mikrofons” kā labākais džeza mūzikas albums.

”Then and Now” – Krists Saržants

Krists Saržants ir latviešu komponists un pianists, kurš smeļas iedvesmu no klasiskās, džeza un kino mūzikas. Mūziķa 2020. gada ievērojamākais notikums ir debijas albuma ”Then and Now” izdošana, kā arī tā prezentācijas koncerts Latvijas Nacionālās Bibliotēkas ”Ziedoņa zālē”, kur Krists savas kompozīcijas izpildīja ar kamerorķestri Artūra Gaiļa vadībā.

2020. gadā Krists tika nominēts Nika Gothema balvai par ieguldījumu Latvijas džeza vidē, ar savu kompozīciju “Presence” bija viens no pusfinālistiem Baltijas jauno komponistu Bigbenda kompozīciju konkursā, kā arī albumā esošā kompozīcija ”The Gopher Protocol” tika izvēlēta kā viena no 11 uzvarētājām starptautiskajā kompozīciju konkursā Dānijā ”Fresh From The Press”.

Mūzikas ierakstu gada balvas ”Zelta Mikrofons” laureāti tiks paziņoti 16. martā, kad jau 25. reizi tiks godināti aizvadītā gada izcilākajiem Latvijas mūzikas ierakstiem. Skatītājus priecēs aktuālāko mūziķu priekšnesumi un pirmatskaņojumi. Svētku ceremonijai būs iespējams sekot līdzi kanālā TV3, kā arī portālā tv3play.lv.

0 Komentāru