Rudenī kanālā LNT ”bursies” Salemas raganas

1 komentārs
Rudenī kanālā LNT ”bursies” Salemas raganas
Publicitātes foto

LNT jaunā seriāla Salemas raganas (Salem) darbība risinās 17. gadsimtā – laikā, kad ASV Masačūsetsas štata Salemas ciematā raganas aizraujas ar maģiju. Pēc septiņiem karā aizvadītiem gadiem ciematā atgriežas Džons, kurš sastopas pavisam ar citu dzīves realitāti – viņa mīļotā Mērija tagad pieder citam un kļuvusi par vienu no Salemas raganām.

Baudiet vēsturiskos notikumos balstītu seriālu, kura sižeta līnijas ievelk seno laiku atmosfērā – Salemas raganas no 29. septembra otrdienās plkst. 23.10 kanālos LNT un TVPlay!

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ieskicējot Salemas ciemata vēsturi

LNT jaunais seriāls Salemas raganas veidots atminoties ievērojumu laiku pasaules vēsturē, atspoguļojot raganu medības puritāņu sabiedrībā. Kā vēsta vēsture, pirmie puritāņi Salemas ciematā ieradās 1626. gadā, cerot rast mieru un labāku dzīvi (tulkojumā no ebreju valodas vārds ”salema” nozīmē ”miers”). Tomēr nekāda idilliskā dzīve te nebija, jo kopš sākta gala ciematnieki nevarēja satikt ar kaimiņu pilsētas vadītājiem. Puritāņu vidū visaugstāk tika vērtēta tīrība it visā – ticībā un godīgumā, jo meli ir pats ļaunākais grēks. Meļi tika bargi sodīti, visbiežāk ar publisku pakāršanu. Tolaik Salemas ciematā dzima arī vesela raganu kopiena, kas bija kā apmāta ar burvestībām un maģiju. Noslēgtā vidē mītošie cilvēki dzīvoja savstarpējā neuzticībā un bailēs, ticot, ka viņus apdraud kāds ciema lāsts. Šajā ciematā cilvēki baidās itin no visa un laikam ejot, puritāņi sāk ķerstīt un sodīt raganas. Pieaugot bailēm un puritāniskajai nostājai, Salemā un tās tuvākajā apkārtnē kopumā tika ”nomedītas” 22 raganas.

Ar ko iesāksies seriāls?

Lai gan varētu šķist, ka tālie notikumi Salemā izpētīti krustu šķērsām, joprojām nav skaidras atbildes par to, kas īsti toreiz notika. Tāpēc seriāla veidošanā aizgūta daļa no vēstures notikumiem, to centrā ir galvenais seriāla varonis karavīrs Džons, kurš atgriežoties pēc septiņiem gadiem karadarbībā, nespēj atpazīt dzimto ciemu. Viņam nākas pierast pie tā, ka tagad ciemats ne vien izskatās citāds, bet tajā arī valda citi noteikumi. Te nemitīgi kāds tiek bargi sodīts, kāds ir jāpakar vai jāsadedzina. Taču pāri visam – Džonam vislielākā traģēdija ir ziņa par to, ka meitene, ko viņš tik stipri mīl, ir kļuvusi par viņa ienaidnieka – bagātākā Salemas vīrieša Džordža Siblijas sievu. Tieši pateicoties Džordžam, viņš tika aizsūtīts karā. Izrādās, ka Džona kādreizējā mīļotā Mērija ir ne vien kļuvusi par Siblijas kundzi, bet arī par Salemas varenāko raganu. Neilgi pēc Džona došanās karā viņa uzzināja, ka no mīļotā gaida bērnu. Lai arī viņa bija nolēmusi pacietīgi gaidīt mīļoto, tomēr dažādu apstākļu ietekmē viņas draudzene – ragana Tituba palīdz no nedzimušā bērna atbrīvoties, upurējot to Sātanam un apmaiņā saņemot labklājību un iespaidīgas maģiskās spējas.

Varoņi aizgūti no vēstures

Seriāla varoņi nav izdomāti – galvenais varonis Džons Aldens 17. gs. ir izbijis amerikāņu karavīrs un slavens jūrnieks – kuģa kapteinis. Salemas ciemata pētījumi liecina, ka Džons bija iesaistīts un apsūdzēts vairākos skandālos un pretrunās par burvestībām. 17.gs. Mērijas draudzene Tituba, no Āfrikas un Rietumindijas nākusī verdzene, kalpoja puritāņu garīdzniekam Semjuelam Parisam Danversā, Masačūsetsā. S.Parisam, pirms viņš bija ordinēts garīdznieka kārtā, Barbadosas salā piederēja plantācija, no kuras viņš bija atvedis vietējo indiāņu vergu pāri – Džonu un Titubu. Tituba ir viena no trīs raganām (pārējās divas ir Sāra Guda un Sāra Osborna), kuru pirmo apsūdzēja par maģijas praktizēšanu, aizturot un sodot tālajā 1692. gadā 1. martā, kā liecina Salemas raganu pētījumi. Savukārt seriāla varonis Kotons Māters, kā liecina vēsture, ir izbijis puritāņu teologs, kurš savas dzīves laikā izdeva pētījumu par burvestībām un ļauno garu apsēstību.

Galveno varoņu atveidotāji

Varoni Džonu atveido pievilcīgais aktieris Šeins Vests (Shane West), kurš noteikti daudziem skatītājiem liksies redzēts, jo viņš ir atveidojis Lendona Kārtera lomu aizkustinošā filmā Bezgalīgais ceļojums (A Walk To Remember). Tāpat savu pieredzi uzkrājis, spēlējot tādus seriālos kā Nikita (Nikita), Bafija pret vampīriem (Buffy the Vampire Slayer) un citos. Savukārt Mērijas tēlā iemiesojusies aktrise Džaneta Montgomerija (Janet Montgomery), kura ieraugāma atveidojam Madelainas lomu ASV Oskara balvu ieguvušajā filmā Melnais gulbis (Black Swan).

Skatieties Salemas raganas jau no 29. septembra otrdienās plkst. 23.10 kanālos LNT un TVPlay!

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl