Komentāri
LNT piedāvā dokumentālu filmu Latvijas prezidenti. Vēlēšanu spēles
Foto: LETA

2015. gada svarīgākais notikums Latvijas iekšpolitikā būs pavisam drīz – Saeimai jāievēl Valsts prezidents. Kā amatos nonākuši līdzšinējie Latvijas prezidenti, kādas ir velēšanu aizkulises un cik liela loma šajā politiskajā spēlē bijusi pašiem kandidātiem? Uzziniet, LNT Ziņu dienesta dokumentālajā filmā Latvijas prezidenti.

Vēlēšanu spēles 14. maijā plkst. 21.10 kanālā LNT un TVPlay! Filmā Valsts prezidenta vēlēšanu gaitu analizēs gan politiķi, kuri šos procesus vadījuši, gan bijušie Latvijas prezidenti, kuri pēc deputātu balsojuma Saeimā, kļuva par augstāko amatpersonu valstī.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Valsts prezidenta vēlēšanas Latvijas vēsturē nekad nav notikušas bez partiju aizkulišu cīņām un intrigām. Uz politiskās spēles laukuma gan slēpti, gan atklāti ir parādījušies dažādi vārdi, taču iznākumu allaž noteikusi partiju vienošanās. Tā tas ir bijis jau kopš pirmā Latvijas prezidenta Jāņa Čakstes ievēlēšanas amatā, 1922. gadā. Kopš neatkarības atjaunošanas Latvijā bijuši četri prezidenti – Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga, Valdis Zatlers un Andris Bērziņš.

”Valsts prezidenta Andra Bērziņa pilnvaras beidzas 8. jūlijā, un 12. Saeimai drīzumā jāievēl piektais prezidents kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Arī šoreiz politiķu sarunas liecina, ka nākamā Rīgas pils saimnieka atrašana būs sarežģīta. Analizējot, kā amatos nonākuši visi līdzšinējie Latvijas prezidenti jau kopš 1922. gada, kandidātu meklēšanas un ievēlēšanas procesā atklājas pārsteidzoši daudz līdzību. Lai arī prezidenta amats ir galvenokārt reprezentatīvs, partijas to vienmēr izmantojušas cīņā par ietekmi, ko pavadījušas aizkulišu vienošanās par amatu pārdalīšanu,” norāda LNT Ziņu dienesta veidotās filmas Latvijas prezidenti. Vēlēšanu spēles autors, žurnālists Gatis Suhoveckis.

Filmā par savu nonākšanu amatā runās ne tikai Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga un Valdis Zatlers, bet arī politiķi, kuri spējuši panākt Saeimas vairākuma atbalstu prezidenta ievēlēšanai. Intervijās atklājas līdz šim nepubliskoti fakti par vēlēšanu gaitu un politiķu sarunām. Vai Guntis Ulmanis tika ievēlēts uzvārda dēļ? Kuru politiķu sarunās kādā namiņā Zviedrijā izskanējis Vairas Vīķes-Freibergas vārds? Vai izšķirošā saruna par Valda Zatlera kandidatūru patiešām notika Rīgas Zooloģiskajā dārzā? Un ar kādām grūtības saskārušies paši prezidenti tūlīt pēc ievēlēšanas amatā?

Skatieties Latvijas prezidenti. Vēlēšanu spēles 14.maijā plkst. 21.10 LNT un TVPlay!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl