LNT godinās Imantu Kalniņu 75 gadu jubilejā

Komentāri
LNT godinās Imantu Kalniņu 75 gadu jubilejā
LNT publicitātes foto

Imants Kalniņš jeb ImKa ir viens no populārākajiem latviešu komponistiem, kurš pavisam drīz, 26. maijā, svinēs 75 gadu jubileju. Kanāls LNT Kalniņu jubilejā sveiks īpašā Dzintara dziesmu raidījumā, kā arī ar dokumentālu filmu par komponista spilgtākajiem dzīves notikumiem. Stāsti mīsies ar komponista radītiem skaņdarbiem, kas kļuvuši par neatņemamu Latvijas vērtību. Skatieties Dzintara dziesmas ar Imantu Kalniņu jau 20. maijā plkst. 21.10, savukārt Latvijas faili dokumentālo filmu ImKa mākslinieka dzimšanas dienā – 26. maijā plkst. 22:10 LNT un TVPlay!

”Cilvēks, kurš piesilda telpu un apstādina laiku. Cilvēks, kurš visā šai juceklī atgādina, ka dzīve – tā ir viena liela saprāta kompozīcija. Cilvēks, kurš kā rentgens redz laikmeta konvulsijas, bet nepazeminās līdz tām,” tā par komponistu Im. Kalniņu reiz rakstīja viņa domubiedrs, rakstnieks Māris Čaklais.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Jubileju ieskandinās Dzintara dziesmas

Jau 20. maijā plkst. 21:10 raidījumā Dzintara dziesmas vadītājs Juris Hiršs dosies uz Liepāju, lai tiktos ar iemīļoto latviešu komponistu Imantu Kalniņu. Abi nodosies sirsnīgai sarunai par mūziku, dzīvi un komponista muzikālas karjeras sākumu. Kā nosmej pats komponists: ”Mans ceļš uz mūzikas skolu bija ļoti ērkšķains, un sākotnēji tika arī ieteikts, ka šim cilvēkam ar mūziku nevajadzētu nodarboties – mani izbrāķēja.” Tomēr tas Im. Kalniņu nenovirzīja no mūzikas ceļa un viņš savā dzīvē sekoja galvenajam vadmotīvam – doties, kur sirds sauc, un par mūziku saka īsi – mūzika ir skaņās pārvērsti sapņi. Mierīgajā, nesteidzīgajā sarunā pašā pavasara plaukumā un karstumā nedaudz virs Liepājas jumtiem tiks runāts arī par teātra mūziku. Kā izrādās, bijušas nepieciešamas vien tikai 6 stundas, lai taptu mūzika izrādei Lilioms. Un vēl, protams, gaidāmas mākslinieka pārdomas par bohēmu, kurā pēc Im. Kalniņa domām noteicošais ir nevaldāmais radošais gars. Tāpat sarunas arī aizritēs par Imka īpašo pilsētu Liepāju un Imantdienām jeb ikgadējām sapulcēm, uz kurām kopā jau 40. reizi sanāks domubiedri.

Spilgtākie dzīves notikumi filmā

Im. Kalniņa jubilejas dienā, 26. maijā, plkst. 22:10 LNT dokumentālo filmu ciklā Latvijas faili Im. Kalniņš aicinās ciemos savā lauku mājā, kas atrodas Vecpiebalgas Vecpaulēnos – tās Im. Kalniņš sauc par savu brīvības, vientulības un arī paradīzes salu. Filmā tiek ieskicētas komponista atmiņas par bērnības un jaunības gadiem, kas aizritējuši Vārnu ielas Republikā – Grīziņkalnā, Zvaigžņu ielā 29. Te pirmo reizi viņš iepazina savu mūža pirmo instrumentu – vijoli, ko ilgi kārojis, līdz beidzot tēvs to pasniedza sestās dzimšanas dienas rītā. Jāteic, ka Im. Kalniņa acīs joprojām manāms mirdzums, atklājot šī īpašā notikuma detaļas.

Foto

”Es būšu ievērojams komponists!” šos vārdus komponists Im. Kalniņš pārliecinoši sacījis savai draudzenei, iestājoties Mediņa mūzikas vidusskolā un ar šādu pārliecību sācis savas mūziķa gaitas. Vēlāk tās turpinājis konservatorijā, kur viens no skolotājiem bijis arī Ādolfs Skulte, kurš sniedzis milzu artavu, ieaudzinot savā studentā augstu atbildības sajūtu pret darbu. Im. Kalniņš bijis viens no uzcītīgākajiem studentiem, pilnībā aizmirstot par studentu dzīves bohēmu un pelnot pieciniekus, par ko vēl šobaldien izjūt lielu lepnumu! Komponista radošā biogrāfija un pienesums visai Latvijas sabiedrībai ir ļoti bagāts – sešas simfonijas, piecas kantātes, trīs oratorijas, vairākas operas. Im. Kalniņš radījis daudzas iemīļotas kora un rokmūzikas dziesmas, komponējis mūziku leģendārām teātra izrādēm un kino filmām. Komponists laipni uzņems viesos arī kordiriģentu Intu Teterovski ar kori, kas filmu iesāks ar dziesmu Kamēr vēl dreb mana roka.

Tāpat komponists filmā atklāti stāsta par spilgtākajām radošo piedzīvojumu epizodēm, attiecībām ar varu un dažbrīd sarežģītajiem privātās dzīves līkločiem. Filmā arī novērojamas komponista un dzīvesbiedres Agras Kalniņas īpaši sirsnīgās attiecības.

Izbaudiet Dzintara dziesmas 20. maijā un Latvijas faili filmu ImKa 26. maijā plkst. 22:10 LNT!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl