“X Faktorā” sevi piesaka ielu mūziķe Nadežda no Olaines, kura savu pirmo ģitāru ieguva, iemainot to pret kartupeļu maisu

Baiba Gāliņa

Autors: Baiba Gāliņa

3 komentāri
“X Faktorā” sevi piesaka ielu mūziķe Nadežda no Olaines, kura savu pirmo ģitāru ieguva, iemainot to pret kartupeļu maisu
Ģirts Ozoliņš/F64

”X Faktora” televīzijas atlasē viena no spilgtākajām dalībniecēm bija Nadežda Kosenko no Olaines, kura izpildīja pašas sacerētu dziesmu “Mолчать” (klusēt) . Māksliniece dievina spēlēt uz ielas un priecēt cilvēkus ar savu daiļradi.

Nadežda paziņo, ka vēlas, lai viņas daiļradi sadzird pēc iespējas vairāk cilvēku, kā nekā viņas pašas radītās dziesmas ir ar interesantu jēgu, tajās viņa parāda savu dzīves filozofiju, skatienu uz dzīvi.

”Tā ir mana dzīves jēga – parādīt cilvēkiem, kas manī ir iekšā. Ko es jūtu. Vēlos ar mūziku iepriecināt apkārtējos, sniegt pozitīvas emocijas,” sarunā ar portālu Skaties.lv stāsta Nadežda.

Māksliniece jau raksta savu pirmo studijas albumu, studijā ir ierakstītas trīs dziesmas, bet vēl divas atrodas ”krāsniņā” un drīz tās varēs ”ēst”.

Dziesmas top, vadoties no pieredzes, novērojumiem. Ir bijis, ka Nadežda brauc ar automašīnu un galvā sāk skanēt divi vārdi. Tie skan uz riņķi līdz mūziķe aptur mašīnu un velta dziesmai laiku.

”Ieslēdzu avārijas gaismas un nobraucu ceļmalā, paņēmu rokās ģitāru, tā vienmēr atrodama manā mašīnā, un piecpadsmit minūšu laikā tapa dziesmas ”apvalks”. Bija sajūta, ka kāds tekstu vienkārši diktē,” dziesmas rakstīšanas pieredzē dalās Nadežda.

Pirmo dziesmu mūziķe uzrakstīja sešpadsmit gadu vecumā. Arī tagad, to spēlējot, viņa domā, ka dziesma ir laba un jau tajā vecumā viņai bijušas nesliktas domas.

”Kopumā esmu uzrakstījusi ap septiņdesmit dziesmām un skaits nepārtraukti palielinās. Grūti ko redzamu paveikt, bez finansiālas palīdzības, ja nav šādu labdaru, tad jāsagaida lielā veiksme. Tāda parasti rodas reizi dzīvē, iespējams, mana lielā iespēja ir dalība ”X Faktorā”?” jautā Nadežda.

Muzicēšana ir bērnības sapnis, kad viņa bija maziņa sēdējusi, klausījusies dziedātājas Tatjanas Bulanovas kaseti un dziedājusi līdzi. No kastēm veidojusi skatuvi, salikusi vecākiem un brālim krēslus, sniegusi koncertus, dziedot matu lakas flakonā vai ķemmē.

”Bērni jūt, kas tos nākotnē gaida, viss nāk no bērnības. Radošums vienmēr bija manī, un es nezaudēju šo saikni ar mūziku arī pieaugot,” smaida Nadežda.

Četrpadsmit gadu vecumā dziedātāja devās uz Olaines mūzikas skolu, vēloties apgūt mūzikas pamatus, bet tālāk par slieksni nav tikusi. Administratore ieraudzījusi, ka atnākusi paliela meitene to vienkārši izdzinusi ārā, sakot, ka nav šeit ko meklēt. Nadežda noturējusies, lai neraudātu, tas nācās grūti, kā nekā tika sagrauts viņas sapnis par mūzikas pamatu apgūšanu.

Tīņa gados, kad klases biedri, draugi devušies uz ballītēm, dažādām diskotēkām Nadežda palikusi mājās un muzicējusi. Arī tagad viņu ballītes īpaši nesaista, laiks tiek veltīts mūzikai.

”Pirmo ģitāru ieguvu laikā, kad mūsu ģimenei klājās grūti, naudas nebija, bet vecāki atrada vīrieti, ar kuru pret kartupeļu maisu iemainīja ģitāru. Pāris reizes pamēģināju spēlēt, bet man nepatika, kaut gan iekšā viss kliedza – ņem un spēlē, tev jāspēlē ģitāra. Pēc gadiem iegādājos elektrisko ģitāru un iemācījos spēlēt. Tagad ģitāra visur ir kopā ar mani,” atmiņās dalās Nadežda.

Zinot, ka šovā ir jāizpilda citu autoru dziesmas, pat tādas, kuras pavisam noteikti nav mākslinieka izvēlētajā mūzikas stilā, mūziķe nebēdā. Kā nekā jebkuru dziesmu var uztaisīt pa savam un nodziedāt ieliekot daļu sevis.

Muzikāli Nadežda izpaužas ikdienā, viņa ir ielu mūziķe un nereti redzama, spēlējot Vecrīgas ielās. Spēlējot ģitāru un dziedot, viņa dāvā cilvēkiem prieku un laimi. Bērni dejo, cilvēki piedzied dziesmām, tas viss sajūsmina. Ielu mūzika liek izgaist kompleksiem, rodas pieredze, pazūd bailes no skatuves.

Spēlējot uz ielas, jājūt robeža, jāizvērtē situācijas, jāspēj paredzēt lietas uz priekšu. Ja pielaid cilvēkus pārāk tuvu var sākties nepatikšanas. Izbojājas garastāvoklis, runājot tiek pazaudēts laiks.

”Sākot spēlēt, man bija pāris nepatīkami momenti, nu protu visu kontrolēt un tā vairs nenotiek. Pēc dabas esmu mierīga, nemeklēju kašķus, tāpēc, kad bija šādi gadījumi, beidzu spēlēt un gāju prom. Nu vairāk tā nenotiek un spēlēt uz ielas ir viens vienīgs kaifs. Ar sirdi un dvēseli dāvāju cilvēkiem prieku un daļu no sevis,” atklāj Nadežda.

Tā kā dziedātāja ir komforta piekritēja, viņa ziemā nemuzicē Vecrīgā, bet dvēsele ilgojas un “kliedz” pēc tā, pienākot pavasarim atdzimst arī mākslinieces dvēsele.

”Stabila darba man nav, esmu brīvmāksliniece. To, ko ikdienā nopelnu, ieguldu tālāk mūzikā. Daru dažādus gadījuma darbus, piemēram, vasarā ir cilvēki, kuriem pļauju zāli. Man laimei daudz naudas nevajag, man pietiek ar mazumiņu. Māksliniekam vienmēr jābūt mazliet “izsalkušam”, tas palīdz radīt dziesmas,” atklāj Nadežda.

Kā Nadeždai veiksies grandiozajā šovā “X Faktors” vēro jau septembrī telekanālā TV3.

3 komentāri