35 komentāri
”Valkājot šalli ar Latvijas ornamentu, varu nokļūt cietumā.” Kattie par skarbo dzīvi Baltkrievijā
INSTAGRAM

Šova ”X Faktors” otrās sezona uzvarētāja baltkrieviete Kattie muzikālos plānus uz laiku likusi pie malas, jo ir daudz būtiskākas lietas kam pievērsties, par ko cīnīties – tautas brīvība. Dziedātāja pastāsta, cik “nospiedoši” ir dzīvot valstī, kurā nejūties brīvs, viņa atklāj jaunos aizliegumus un to, kāpēc baltkrievu tautas vairākumam bija tik būtiski, lai hokeja čempionāts netiktu rīkots viņu zemē.

Sarunā ar portālu Skaties.lv Kattie atklāj, ka Baltkrievijas iedzīvotāju miermīlīgais protests notiek jau tik ilgi, ka viņa ir aizmirsusi, ka iespējams dzīvot citādāk.

Ekskluzīvi! Ciemos pie ”X Faktora” uzvarētājas Kattie Baltkrievijā

Dziedātāja Kattie jūtas mierīgi, ja ledusskapī ir ēdiena pārpilnība

”Kad ārā bija silti – uz protestiem gāja daudz vairāk cilvēku. Viss bija elpu aizraujoši, krāšņi, patriotiski. Tagad ir ļoti auksti, bet cilvēki tāpat dodas ārā, lai maršētu savos rajonos,” tā Kattie.

Kattie nenoliedz, ka daudzi jau ir noguruši. Arī viņa savā ziņā ir ”pārdegusi” no cīņas, jo grūti tik ilgu laiku tērēties vienā emocionālajā laukā. Ir nepieciešama psiholoģiska atelpa.

Māksliniece izceļ, ka cilvēkus stingri ”nospiež” apziņa par brīvības trūkumu, sauszemes robežu slēgšanu un dārgās aviobiļetes, kas cilvēkus “iesprosto” valstī. Tā kā biznesa vide neattīstās un nenes vēlamo peļņu – valstī ir paceltas soda naudas, komunālie maksājumi un nodokļi.

Cilvēki sākuši uzmanīgi runāt par telefonu, lai tikai nepateiktu neko lieku. Pēc sarakstīšanās visas sarakstes tiek dzēstas.

Lielu prieku un spēku turpināt cīņu opozīcijas atbalstītājiem sniedz ik vakara ”flashmob”, kura laikā no dzīvokļu logiem tiek spīdināti lukturīši. Mūziķe paziņo, ka nu šī nodarbe ir sodāma.

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

”X Faktora” zvaigzne paziņo, ka viss, uz kā novērojams balti sarkans krāsojums ir aizliegts! Viņa nerunā par karogiem un citu politisko simboliku, bet par apģērbu, ēdienu, aksesuāriem, Ziemassvētku rotājumiem, puķu pušķiem un automašīnām.

”Man ļoti mīļa šalle ir iegādāta Latvijā. Valkājot šalli ar Latvijas ornamentu – varu nokļūt cietumā. Baltā šalle ar sarkano ornamentu man atgādina par Latviju, zemi, ar kuru saistās tik daudz lielisku atmiņu. Nevaru to tagad nēsāt, jo krāsas ir aizliegtas un varu nokļūt cietumā, vai saņemt naudas sodu,” skumji nosaka Kattie.

Dziedātāja atklāj, ka viņai mājās ir marmelādes konfektes balti-sarkani-baltas. Par šādu saldumu esamību dzīvesvietā viņu var ielikt cietumā. To Kattie sauc par skumju un tajā pašā laikā smieklīgu situāciju.

Protesti un saindēts ūdens! Kattie pastāsta par dzīvi Baltkrievijā

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

”X Faktora” zvaigzne Kattie saņēmusi augstskolas diplomu

”Ir arī mazās uzvaras, tas pats lēmums neļaut Baltkrievijai rīkot hokeja čempionātu. Šis lēmums tautai ir ļoti būtisks, jo vienā no svētdienas maršiem savā sētā tika nogalināts jaunietis Romāns Bondarenko. Tautā klejo informācija, ka viens no vaininiekiem ir Baltkrievijas Hokeja federācijas galva, kuru ir atpazinuši liecinieki. Nekādas soda sankcijas nav sekojušas. Tāpēc mums bija tik būtiski, lai čempionāts šeit nenotiek,” pastāsta Kattie.

Vairākas svētdienas pa logu novēroju, kā pa tuvējo mežiņu staigā likuma sargi un aiztur marša dalībniekus, kuri centās tur noslēpties.

”Viņi nešķiro – esi opozīcijas atbalstītājs, vai vienkārši devies pastaigāties, vai varbūt atbalsti Lukašenko režīmu. Neviens necenšas noskaidrot situāciju – arestē un aizved,” skarbo realitāti raksturo Kattie.

Cilvēkus sēdina cietumā, pamatojoties uz likuma pantu 23.34, kas liecina par kārtības neievērošanu masu pasākumos.

Foto: PRIVĀTAIS ARHĪVS

”Notiek tiesa pret kārtējo protestantu. Liecinieki ir tikai likuma sargi maskās, kuru vārdus neatklāj. Tiesājamais nevar būt drošs, vai šie ”liecinieki” ir viņu aizturējuši. Likuma sargi pēc konkrēta scenārija runā vienu un to pašu un tiek pieņemts vainu apstiprinošs lēmums – tik viegli pie mums ir nokļūt cietumā,” dusmīgi nosaka Kattie.

Mūziķe pastāsta, ka 31. decembra vakarā tika nolemts, ka visi, kuri atbalsta opozīciju Jauno gadu svin 23:34, lai izrādītu solidaritāti ar tiem, kuri sēž cietumā, sēdējuši un vēl sēdēs, kuri ir miruši un cietuši.

Tautai bija jāatver logi, jāiededz lukturīši un jāizkliedz opozicionāru lozungi.

”Salūts no visām sētām, lukturīšu spīdināšana, lozungu izkliegšana. Tik daudz prieka, tik daudz cerību un ticības. Savās jūtās bijām vienoti. Nespēju valdīt asaras, tas bija tik emocionāli. Šādi baltkrievi rīkojās visās pilsētās. Tas dod cerību un spēku nepadoties,” tā Kattie.

Minskā satiekas ”X Faktora” uzvarētāja Kattie un dziedātājs Alekss Silvērs

TOP komentāri

 • Janis Nazarovs
  +5 +3 -2

  Janis Nazarovs

  Latvijā arī braukājot ar valsts karogu var nonākt lielās nepatikšanās un pie soda 2000 eiro . Ko nu tad darīt???
 • Egils Kupra
  +3 +3 0

  Egils Kupra

  Melita Medne Ta’pe’c nevajag lieko pi’t savos ornamentos, nebu’s ari’ pretenziju....
 • Melita Medne
  +2 +2 0

  Melita Medne

  Armuss Bruzuks stulbeni! Ja tie bütu tavu těvu vai vectěvu kauli, Tu runătu savădăk. Katrai tautai savas tradïcijas ir světas -guldït savus mïļos světïtă Latvijas země.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!