Kārlis Ķilkuts

Autors: Kārlis Ķilkuts

Savā ziņā gudrākais cilvēks uz zemes.

6 komentāri

Ar diviem priekšnesumiem vien, iespējams, ir par maz, lai vispār spētu apjaust šo sešu sieviešu spēku mūzikā. Un ne tikai mūzikā. Bet dzirdējuši esam, tagad laiks noskaidrot, kas viņas tādas ir. Portāls Skaties.lv viesojās “X Faktora” mēģinājumā, kur pie rokas ķēra grupas “Tautumeitas” vadītāju Asnati Rancāni.

Divas māsas, divas Lauras, mamma un māksliniece

Ansamblī kopā darbojas sešas tautumeitas – māsas Asnate un Aurēlija Rancānes ir rīdzinieces ar latgaliešu saknēm, ģimenē mantojušas ciešo saikni ar folkloru. Asnate ir grupas vadītāja, bet kā soliste piedalās dažādos projektos, nupat oktobrī duetā ar kontrabasistu Staņislavu Judinu izdevusi etno minimālistiskās mūzikas plati.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Aurēlija ir studējusi gan dizainu, gan laikmetīgo deju un ikdienā darbojas dažādos dizaina un mākslas projektos. Arī ”Tautumeitās” Aurēlija rūpējas par ”Tautumeitu” vizuālo tēlu, un abas ar Asnati veido arī horeogrāfijas priekšnesumus.

Ilona Dzērve ir dzimusi mālpiliete, kur pirmo reizi pievērsusies tautas mūzikai Mālpils folkloras kopā ”Mālis”. Ilona ir diriģente divos koros, kā arī piedalās dažādos projektos kā soliste. Bet neapšaubāmi Ilonas galvenā ir mammas loma.

Lauma Bērza ir mūziķe ar etnomuzikoloģisku skatu no Smiltenes. Viņa spēlē arī grupās ”Rahu the Fool”, ”Kaktu balles muzikanti” un vada Radio NABA etniskās mūzikas raidījumu ”Tumša nakte”. Laura Marta Arāja studē etnomuzikoloģiju un vada Katlakalna ģimeņu folkloras kopu ”Lizda”. Laura Liepiņa no ”Tautumeitām” brīvajā laikā cīnās ar klimata pārmaiņām un veicina bioekonomikas attīstību Latvijā. Abas Lauras nāk no Iecavas, kur ar tautas mūziku iepazinās folkloras kopā ”Tarkšķi”.

Četras no viņām – Asnate, Ilona, Lauma un Laura Marta – iepazinās studiju gados Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur tika apgūta etnomuzikoloģija, bet vēl divas – Aurēlija un Laura – grupai pievienojušās savas balss kvalitātes dēļ.

Projekta iniciatore ir Asnate, kura jau sen par šādu projektu sapņojusi. “Man gribējās dziedāt daudzbalsīgi orientētā grupā, kas izpilda foršu mūziku, tāda, kāda man patīk,” smejoties stāsta “Tautumeitu” mamma Asnate Rancāne.

Aktīvā darbībā – tikai divi gadi

Pirmo reizi meitenes kopā sanāca pirms diviem gadiem, un darbības pirmsākumos tika dziedātas tikai tautasdziesmas a cappella manierē, no sevis muzikāli neko klāt neliekot. “Tas bija tāpēc, ka mūsu galvenais uzdevums bija rekonstruēt vecās dziesmas,” portālam Skaties.lv stāsta Asnate.

Bet aptuveni pirms gada apvienība jau nāca klajā ar savām kompozīcijām un aranžijām. “Var uzskatīt, ka aktīvā darbībā bijusi tikai gadu. Prieks, ka par šo laiku cilvēki jau paguvuši mūs atpazīt,” ansambļa aktīvās gaitas apraksta Asnate.

Skaļākais dāmu darbs līdz šim noteikti ir kopprojekts ar dūdu un bungu grupu “Auļi”, kuri apvienojumā ar “Tautumeitām” radījuši krāšņu un unikālu mūzikas programmu ”Lai māsiņa rotājās!”. 17 mūziķu sadarbības rezultāts ir 2017. gada jūlijā izdots albums, kura tapšana atzīmēta ar trīs koncertiem, rakstīts grupas “Auļi” mājaslapā. No tiem pēdējais paredzēts jau šonedēļ.

“Ar “Tautumeitām” tagad esam sasnieguši tādu līmeni, ka svārstāmies – nodoties tikai mūzikai vai atstāt šo kā lielisku hobiju. Es domāju, ka pēc “X Faktora” to varēs redzēt,” tā Asnate.

Kāpēc “X Faktors”?

Pēc meiteņu uznāciena Krēslu izaicinājumā, internetā parādījās komentāri – “ko tik profesionālas dziedātājas dara šovā”, “viņām jau visi ceļi vaļā”, tāpēc arī jautājām viņām pašām.

“Caur “X Faktoru” mēs savu mūziku varam nodot lielākam klausītāju lokam, jo televīzijai kā masu medijam ir milzīga ietekme. Bet nepārprotiet, mēs to nedarām tikai grupas dēļ, lai popularizētu sevi. Mūsu misija ir cilvēkos viest mūsdienīgu latvisko apziņu,” savus mērķus “X Faktorā” portālam Skaties.lv klāsta “Tautumeitu” vadītāja.

Arī par uzvaru Asnate runā izvairīgi. “Protams, katra no mums par to noteikti ir aizdomājusies, bet mēs par to skaļi nerunājam, un tas arī nav mūsu galvenais mērķis. Gribam sevi katrā priekšnesumā parādīt maksimāli. Katrs raidījums mums ir svarīgs, un nevis tikai tāpēc, lai tiktu līdz šova beigām, bet tā vienkārši ir lieliska iespēja nu jau katru svētdienu parādīt kaut ko no sevis visai Latvijai. Un tā ir fantastiska dāvana!”

TOP komentāri

 • Kaija.
  +12 +11 -1

  Kaija.

  Brīnumjaukas meitenes.Katra ar savu raksturiņu šķiet.Balsis kopā skan vienreizēji.Skatījos priekšnesumu x faktorā ar lielu sajūsmu.Tā retais var.Jā,un vēl—ļoti skaistas visas meitenes,bez tām uzacu korekcijām līdz nemaņai.Asnates balss ļoti liega.Meitenes,visu cieņu.
 • Ekspertitō
  +5 +5 0

  Ekspertitō

  Lai visiem veicas, bet īpaši "Tautumeitām" un Arturam Gruzdiņam! :)
 • Madara Ozoliņa

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!