”Man nav bail viņu dusmu.” Reinis Sējāns intervijā par daudz aprunāto ”X Faktora” žūrijas tiešumu, jaunos mūziķus vērtējot

Zane Baranovska

Autors: Zane Baranovska

''Skaties Izklaide'' redaktore

51 komentārs
”Man nav bail viņu dusmu.” Reinis Sējāns intervijā par daudz aprunāto ”X Faktora” žūrijas tiešumu, jaunos mūziķus vērtējot
Ilze Zvēra / f64

Pēc pirmā ”X Faktora” raidījuma vislielākajā skatītāju nežēlastībā kritusi konkursa žūrija – sociālajos tīkos un interneta komentāros trīs eksperti tiek pelti par neiejūtību un neprofesionalitāti, izbrāķējot un numuru laikā pat izsmejot dalībniekus. Skaties.lv uzrunāja Reini Sējānu, kurš savu tiešo komentāru dēļ jau šur tur nodēvēts par Latvijas šovbiznesa šā brīža nīstāko personāžu.

Runā, ka tev žūrijā dota Saimona Kauela loma.

(Smejas). Tā nav man iedota loma, bet tā kaut kā varbūt sanāk. Vienkārši es cenšos būt pietiekami objektīvs un godīgs pret sevi un citiem. Un šādā pozīcijā es jūtos labi.

Bet vispār pirms šova man neviens ”neiedeva” Saimona lomu – vienīgais, kas man tika iedots, bija tas pats krēsls, kas Saimonam. Varbūt tam krēslam ir kāda īpaša enerģija – es nezinu. Bet es šādā pozīcijā jūtos labi.

Jā, man nākas pieņemt tajā brīdī nepopulārus lēmumus, bet tas tiek darīts ar konkrētu mērķi – atrast labāko mūziķi vai grupu.

Žūrijas amats ir nepateicīgs tādā ziņā, ka jebkurā gadījumā nāksies kādam pateikt ”nē”, kādu sāpināt, jo skaidrs jau, ka visi netiks tālāk un neuzvarēs. Pēc pirmā raidījuma internetā virmo tieši uz jums trim vērstas negācijas – cilvēki zākā žūriju par it kā nekompetenci un pārlieku tiešumu, sabojājot jaunajiem cilvēkiem cerības.

Tas ir labi, ka šīs diskusijas vispār notiek un ka cilvēkiem ir interese un viņi analizē.

Tajā pat laikā – jā, es laikam esmu tāds vairāk maratonists nekā sprinteris. Skatos uz visu ilgtermiņā. Tas ir tikai pats sākums.

Pēc viena raidījuma ir viena sajūta, pēc otra būs cita, un visa beigās cerams būs jauns talants uz Latvijas skatuves.

Atklāj – kādi ir tie kritēriji, pēc kuriem izvērtē talantus, kuri kāpj uz ”X Faktora” skatuves! Kādam jābūt, lai Sējāns teiktu ”jā”?

Ar tiem kritērijiem ir tā, ka mums, protams, viņi ir, bet tie gadījumi ir dažādi. Reizēm ir ļoti laba balss, reizēm palīdz spilgta personība.

Skatos uz visu kopumā, mēģinu saprast, kas ir apakšā zem šī gadījuma. Redzu, ka ir cilvēki, kuri apzinās un pieņem smagu darbu kā šī visa biznesa sastāvdaļu, un, protams, redzu arī tādus, kuri šeit ierodas ar mērķi iegūt īsu slavas mirklīti.
Neslēpšu, ka pēc pirmā raidījuma bija mūziķi, kuri Skaties.lv atklāja, ka žūrijas ”nē” ir sagrāvis visus viņu sapņus un vēlmi turpināt dziedāt. Kā tu pats gribētu – lai tie dalībnieki, kuriem tu tiešā tekstā iesaki vairs nedziedāt, tiešām vairs nekāpj uz skatuves vai lai iespītējas, sāk strādāt intensīvāk un seko savam sapnim?

Reinis Sējāns

Reinis Sējāns

Es domāju, ka tas, kas notiek ar cilvēku pēc mana ”nē”, ir ļoti labs filtrs. Tie, kuriem tiešām ”ir iekšā” un tie, kuri neliek visu savu lielo likmi uz lauciņu, ko sauc par ”X Faktoru”, šiem cilvēkiem tās ir tādas mirkļa emocijas. Es ļoti ceru, ka, ar vēsāku prātu visu apdomājot, viņi prātīgi visu izvērtēs un varbūt sapratīs savu ceļu.

Katrs gadījums, protams, ir individuāls. Ir arī tādi, kuriem es novēlētu mērķtiecīgi padomāt par citas profesijas izvēli. Tādi arī ir. Redzu, ka viena daļa te ir tādu, kas atnāk pēc minūtes slavas, manis pēc, lai viņi pamet šo lietu, jo tā nav nopietna attieksme.

Ja šādā veidā mēs varam viņiem ātrāk likt pieņemt pareizus lēmumus dzīvē, tad es domāju, ka tas ir ļoti labs darbs, ko esam izdarījuši (smejas).

Un ko tu ieteiktu akrobātei Anastasijai, kura kļuva par pirmā šova sensāciju, bet tika skarbi izbrāķēta no tavas puses? Cik zinu, viņa ir apņēmības pilna turpināt dziedāt.

Brīnumi notiek. Es pats zinu, ka cilvēks var izdarīt ļoti, ļoti, ļoti daudz, bet šis viennozīmīgi nebija viņas gads. Taču es redzu viņas talantu kustībā – izskatījās tiešām labi.

Un to es arī pateicu – ka viņa izskatās un kustās brīnišķīgi. Bet dzied viņa katastrofāli, un tas, ka viņa nonāca uz šīs ”X Faktora” skatuves, ir zināms paškritikas trūkums. Varbūt mājās bija jāizdara nopietnāks darbs, lai varētu te uz kaut ko cerēt.

Bet viņas gadījumā es pilnīgi skaidri redzu citus talantus. Un varbūt tas, ka mēs viņu nobīdām nost no skatuves šoreiz, varbūt liks viņai apdomāt lietas un lielākus spēkus virzīt uz savu īsto talantu attīstīšanu.

Talantu dziedāšanā es nesaredzēju – tur viņa nebija. Vai vajag ieguldīt laiku attīstot to, kā nav? Īpaši ņemot vērā to, cik daudz potenciāla es redzu viņai kā labai dejotājai.

Gan Anastasija, gan skatītāji ir teikuši, ka žūrija, īpaši jau tu, mēdz būt pārāk netaktiski, izrādot savas emocijas par to, kas notiek uz skatuves. Piemēram, Anastasijas numura laikā tu kārtīgi izsmējies.

Droši vien no malas skatītājam ir grūti iztēloties to, kā mēs tur jūtamies tajā brīdī. Skaidrs, ka, izvelkot no konteksta vienu priekšnesumu, skatītājs var gari spriedelēt par to, kā mums vajadzēja vai nevajadzēja izrīkoties.

Droši vien, ka mēs citreiz rīkotos savādāk, bet tas būtu konkrētais gadījums un konkrētā situācija. Jo skaidrs, ka šeit mēs klausāmies ļoti daudz priekšnesumus un arī mums ir kaut kāda pacietības vai izturības robeža.

Un reizēm viņai pārplūst pāri, un tīri cilvēcīgi tu nespēj turēt sevī to, ko tu varbūt esi mēģinājis turēt tajos 20 iepriekšējos priekšnesumos. Arī žūrija ir tikai cilvēki – nekādi roboti jau neesam.

Tās ir cilvēcīgas emocijas, kas reizēm izsprāgst ārā.

Pēc tam, kad esi pateicis tik daudzus ”nē” un vēl ko skarbāku, nav pārtraukumā bail iziet cauri aizkulisēm, kur sēž dalībnieki? Ieskatīties acīs tiem, kurus izbrāķēji.

Dusmīgi viņi varbūt uz mani skatās, bet es atceros, kā bija skolā, tad, kad skolotājs vērtēja. Tajās situācijās, kad es jutu, ka tas ir manis paša labā, es sapratu. Un tie, kuri ir tiešām talantīgi un nāk ar mērķi to pilnveidot, saprot kritiku.

Īstenībā daudzi no šiem dalībniekiem ir ļoti talantīgi – es pat šobrīd neredzu griestus – mums no viņiem ”jāspiež” ārā, cik vien ir iespējams.

Reinis Sējāns

Man nav no viņiem bail, nav bail viņu dusmu. Man nav bail iziet caur aizkulisēm, jo es zinu, kāpēc es pieņēmu šādu lēmumu vai kāpēc mani kolēģi pieņēma. Un dalībnieki, ja arī ne visi tagad saprot, vēlāk to sapratīs.

Vai ar tavu ”nē” jūsu komunikācija beidzas? Vai kāds ir bijis tik drosmīgs, lai pienāktu un pastrīdētos, pajautātu tev – kāpēc?

Jā, protams. Filmēšanas laikā ir grūti izplūst specifiskās detaļās un publikai tas arī nebūtu interesanti – tā ir terminoloģija, nianses.

Bet, ja cilvēks pienāk pēc tam un prasa, kādi bija mani argumenti un apsvērumi, es ar ļoti lielu prieku viņam visu izskaidroju.

Un tad, ja cilvēks dabū šādu mazu grūdieniņu un pēc tam iet mājās un turpina strādāt, atgriežas nākamgad vai aiznākamgad un sevi pierāda – tas ir vairāk kā apsveicami!

Pēc pirmā ”X Faktora” raidījuma ļaudis runāja, ka Sējāns tagad ir Latvijas nīstākais personāžs.

(Sirsnīgi smejas). Es nezinu. Tieši šodien runājām, ka mūsu pozīcija ir tāda kā dzīvē nereti gadās- ejot uz lieliem mērķiem, dažreiz jāpieņem nepopulāri lēmumi.

Reinis Sējāns

Skaidrs, ka vienmēr būs ģimenes, radi un draugi, kuri ”fanos līdz galam”. Un tie būs arī tie, kas visvairāk mani nīdīs, jo es viņu ”mīlulīti” izmetu no šejienes ārā. Bet mans mērķis ir Lielais mērķis. Ja mēs atradīsim kaut vienu lielu talantu, kurš turpinās darboties Latvijas mūzikā, tā ir tā lielā uzvara. Bet pa ceļam… Jā, ies dažādi.

Un kā tu domā – būs tā ”Lielā uzvara”? Pirms ”X Faktora” atlasēm daudzi runāja, ka esot muļķīgi mazajā Latvijā taisīt tik lielu talantu meklēšanas šovu, jo visi, kuri māk dziedāt, jau ir bijuši kaut kādos šovos vai grozās uz lielākām vai mazākām skatuvēm.

Varbūt labi, ka es te nāku kā balta lapa – iepriekš neesmu skatījies nekādus šovus vai konkursus, lai gan zinu, ka daži no dalībniekiem kaut kur jau ir bijuši.

Un man liekas, ka būs ļoti, ļoti labi. Goda vārds, ka būs. Un es nerunāju tikai Latvijas kontekstā – es domāju, ka te ir tādi cilvēki, kuri ir gatavi kaut ko sasniegt arī ārpus Latvijas. Noteikti.

51 komentārs