”Jāņu sieru nevajag griezt šķēlītēs. To ēd laužot, katrs sev dabū gabaliņu saules.” Laima Dimanta par Līgo svinēšanu

0 Komentāru
”Jāņu sieru nevajag griezt šķēlītēs. To ēd laužot, katrs sev dabū gabaliņu saules.” Laima Dimanta par Līgo svinēšanu
PUBLICITĀTES FOTO

Dziedātāja, šova ”X Faktors” otrās sezonas zvaigzne Laima Dimanta zina, kā svinēt Līgo svētkus, ievērojot latviskās paražas un ticējumus. Māksliniece iesaka, kā Līgo svētkus padarīt neaizmirstamus, par ko vairāk, kā alus un šašlika baudīšana!

Laima aicina uzpīt īstu zāļu vainagu un visus pērļu kroņus atstāt pēcjāņu dienai vai kādam festivālam.

”Vainagā vajag iepīt daudz dažādas zāles, jo vairāk puķu, jo lielāka bagātība. Kurai pinējai stiprāka pīne, tai lielāks meitas gods,” Laima par vainagu pīšanu.

Iespaidīgi foto: ”X Faktora” zvaigzne Laima Dimanta ar māsu muzicē un bauda Ķīnas kultūru

Dziedātāja atklāj lielisku zīlēšanas veidu, kas patiks daiļā dzimuma būtnēm! Svētku vakarā dāmas var mest vainagu ozolā. Jāsauc iecerētā puiša vārds, un jāmet – ja paliek kokā, tad varbūt ir uz ko cerēt, ja krīt atpakaļ, tad var mēģināt uzmest, saucot citas simpātijas vārdu.

”Vainadziņus var lidināt arī pāri ugunskuram. Dāmas vienai otrai mest vainagus, jo augstāk uzlido, jo skaistāka, labāka dzīve. Nedrīkst iemest ugunī!” skaidro Laima.

Ja izdodas neaiziet gulēt līdz pat rīta gaismai, vai arī ja, aiziets gulēt ar visu vainagu uz galvas, mūziķe iesaka galvas rotu saglabāt nākamajam gadam un tad sadedzināt ugunskurā. Tā var atbrīvoties no visa vecā un atvērt ”durvis” jaunajam!

”X Faktora” zvaigzne, turpinot iztirzāt paražas, saka, ka svētku galda rotāšana ar Jāņu zālēm nav tikai skaistumam, to dara, lai veicinātu auglību un svētību mājās.

”Nevajag uzreiz domāt, ka šai auglībai ir sakars tikai ar papardes ziedu. Auglību ne tikai sev piebur, bet arī lopiem, augļiem, sētai. Jāņu laiks ir auglības laiks, vasaras pilnbrieds,” tā Laima.

Bagātīgi klāts galds parāda atnācējiem rūpes par ciemiņiem. Uz galda tradicionāli ir dažādi piena produkti, no kuriem Jāņu siers simbolizē sauli.

”Jāņu sieru nevajag griezt šķēlītēs. To ēd laužot, un katrs nolauzējs sev dabū gabaliņu no saules,” smaida Laima.

Laima piemetina, ka populāras ir dažādas plātsmaizes, ogu maizes, jo sākusies ogu sezona, tāpēc tieši šādi našķi iemantojuši atzinību svētkos.

”Kur nu bez alus. Alus parāda Jāņa tēva darba sparu un lauku ražīgumu. Pirms pāris gadiem biju jāņot Kanādas Tērvetē, tur gandrīz katrā mājā pašraudzēts alus, tādejādi gandrīz vai radot konkursu – kuram labāks,” smejas Laima.

Lai noskaņotos Līgo svētkiem, Laima aicina klausīties svētku mūziku. Viņas iemīļotākie Jāņu CD ir Laiksnes “Jāņu nakti zelta rasa” – maģisks CD, Tērvetes Trubadūru “Dziedam visi vienu dziesmu”, kā arī Imanta Dimanta “Līgo”. Mūziku dziedātāja klausās pirms svētku vakara, bet pašos svētkos jau dzied pati.

”Var iet aplīgot tuvējo māju iedzīvotājus. Galvenais sagatavot kādas Līgo dziesmas, lai var padziedāties. Var jau apdziedāt arī savējos, savā sētā – meitas puišus, un puiši meitas. Uzvar, vai nu draudzība vai arī tas, kuram paliek pēdējais vārds, kurš zina vairāk melodiju un var izdomāt dažādus vārdus,” tā Laima par aplīgošanu.

Nosvinot svētkus līdz pat rīta gaismai var pievērsties interesantai tradīcijai un mazgāties rasā. Sievietes to dara skaistumam, možumam un veselībai. Vīrieši savukārt vāc bagātību – rasa ir zelta un sudraba pilna, kam vairāk zābakos sabirst, tam lielākas iespējas uz bagātību.

Nobeigumā dziedātāja atgādina neaizmirst apsveikt Līgas un Jāņus svētkos. Lai nesanāk tā, ka par viņiem atceramies tikai nākamajā dienā un ar īsziņas palīdzību.

0 Komentāru