Visa dzīve sadega acu priekšā stundas laikā. Foto: postaža saimnieka Dagņa sētā

Zane Baranovska

Autors: Zane Baranovska

''Skaties Izklaide'' redaktore

13 komentāri
Visa dzīve sadega acu priekšā stundas laikā. Foto: postaža saimnieka Dagņa sētā
Sabīne Zviruble/Skaties.lv

27. jūlija rītā milzīga ugunsnelaime nopostījusi ”Saimnieks meklē sievu” otrās sezonas vīra Dagņa Darģa saimniecību. Skaties.lv devās pie saimnieka, lai noskaidrotu, kā nelaime notikusi un kā līdzcilvēki var palīdzēt saimniekam, kura mūža darbs sadedzis paša acu priekšā stundas laikā.

Saimnieka sētā Skaties.lv jau sagaida pulciņš ļaužu – pie Dagņa, uzzinot par nelaimi, uzreiz ieradušies palīgā tuvinieki, kuri palīdz Dagnim tikt galā ar lietām, kas jāizdara nekavējoties – pāris dienu laikā jau uzbūvēta pagaidu nojume, kur patverties govīm.

”Es nezinu. Nezinu, kāpēc tas notika. Šaubos, vai tā bija ļaunprātīga dedzināšana, es nevienam netraucēju. Elektrības vadi bija nomainīti, tur nevarēja rasties nekādas dzirksteles. Es pats nebiju mājās, tā ka nebija arī neviena, kas smēķētu,” skumji nosmaida Dagnis.

Viņš pats laikā, kad notikusi nelaime, atradies netālu savā darba vietā motelī ”Sumbrs”. Kad saņēmis zvanu, ka kūts aizdegusies, nodomājis, ka gan jau aizies un ar šļūteni apdzēsīs. Kad Dagnis pēc dažām minūtēm ieradies sētā, viss jau bijis milzu liesmās.

Ugunsgrēku dzēst ieradušās septiņas mašīnas, un Dagnis var uzslavēt ugunsdzēsējus par operativitāti. Taču, jā, kūtis, tehnika, lopbarība, instrumenti – viss sadedzis. Apakšā zem gruvešiem vēl gruzdot.

”Labi, ka bija tas dīķis, citādi, kā teica ugunsdzēsēji, arī dzīvojamā māja būtu nodegusi,” nopūšas Dagnis. Dīķis izpumpēts teju sauss, māja izglābta. Taču kūtis, kur patverties 58 govīm, nupat sagādātie 500 ruļļi siena lopiem ziemai, traktors – visu pilnībā iznīcinājušas liesmas.

Govis tajā laikā bijušas ganībās, visus teļus no degošajām ēkām izdevies izglābt.

Izrādot Skaties.lv izdegušās ēkas, Dagnis mēģina smaidīt, bet galu galā atzīstas, ka sajūtas, kas pārņem, saprotot, ka vienā mirklī iznīcināta visa dzīve, ir neaprakstāmas.

”Piņņa man vēl nav uznākusi, bet knapi turos,” neslēpj saimnieks.

Jautāts, cik lieli varētu būt liesmu nodarītie zaudējumi, Dagnis sākumā nosauc summu ap 200 000, bet tad pārdomā.

”To naudā nevar izmērīt. Tas ir viss mans 20 gadu darbs,” teic Dagnis.

Darāmā apjoms ir neaptverams. Dagnis rēķina, ka līdz salam jāpaspēj kūti teju uzbūvēt no jauna, lai govīm būtu, kur patverties. Skaidrs, ka daļu govju nāksies pārdot, jo visām sagādāt pajumti un lopbarību līdz rudenim ir neiespējami.

”Trakākais, ka nav barības govīm ziemai, viss bija tikko sagādāts un tikko gāja bojā. Ceturtdienā pirms ugunsgrēka tieši nopirku pēdējo sienu…” tā Dagnis, ”Nekā nav. Es varētu lūgt, lai cilvēki nāk palīgā gruvešus savākt, bet man jau nav pat dakšu un ķerras, ar ko vākt. Viss sadega.”

Apdrošināšanas naudu neizdosies dabūt, jo Dagnis iekavējis pēdējo maksājumu. Dagnis sociālajos tīklos publiskojis kontu, kurā cilvēki, kam nav žēl, var noziedot kādu naudiņu, lai vismaz gotiņām sienu nopirktu.

Ja vēlies palīdzēt, sazinies ar Dagni TE!

Kā uzsver Dagnis, viņš nevēlas sevi padarīt par nabaga lūdzēju. Sākumā domājis, ka nevienam publiski palīdzību nelūgs, bet tad sapratis – sliktāk jau vairs nebūs. ”Tāpat jau viss ir zaudēts,” nopūšas saimnieks.

”Neticu, ka kāds tiešām palīdzēs, taču būtu ļoti pateicīgs par visu. Pirmkārt jau vajag gruvešus savākt. Bet ja tiešām kāds atbrauc – man pat visas dakšas sadegušas, šodien vienu sev nopirku.

Ķerras arī nav. Man jau jautāja, kā palīdzēt – teicu, lai aizdod ķerru.

Saprotu, ka traktori visiem ir darbā, bet ja kāds var aizdot… Tas pats ar lopbarību šovasar. Pašiem jau vajag, kāpēc lai otram dotu.

Bet zini, es iedotu. Ja dzirdētu, ka kādam tāda nelaime, kādus siena ruļļus iedotu. Es no tā nabagāks nepaliktu, bet kādam varbūt tas nozīmētu ļoti daudz,” spriež saimnieks.

 

 

13 komentāri