”Latvijas laukos ir ļoti liels potenciāls, vajag tikai strādāt.” ”Saimnieks meklē sievu” Grudovsku biznesa veiksmes stāsts

1 komentārs
”Latvijas laukos ir ļoti liels potenciāls, vajag tikai strādāt.” ”Saimnieks meklē sievu” Grudovsku biznesa veiksmes stāsts
Sabīne Zvirbule/Skaties.lv

Laikā, kad teju par modes lietu kļuvusi zākāšanās par grūto dzīvi Latvijā un lepošanās ar dzimtenes pamešanu, ”Saimnieks meklē sievu” varoņa Pētera Grudovska ģimenes sētā ”Lielvaicēnos” darbi rit no rokas. Pētera brālis Toms piekrita Skaties.lv izrādīt moderno saimniecību un atklāt savu stāstu, lai lauztu mītus par grūto un nabadzīgo dzīvi Latvijas laukos.

Kā Skaties.lv atklāj Toms, vaska fabrika ”Lielvaicēni” ir ģimenes kopīgā darba rezultāts. ”Divi vecāki un divi pilngadīgi dēli – katrs strādājam ģimenes uzņēmumā, katrs pa mazliet savu sfēru.

Pēteris ir izmācījies mehāniķos Latvijas Lauksaimniecības universitātē, es savukārt – Latvijas Universitātē biologos,” skaidro Toms.

Saimniecībai ir vairāki darbības virzieni. Pēteris vairāk darbojas ar lauksaimniecību, Toms – ar bitēm. Tajā pat laikā visi rosās kopīga mērķa labā. Papildus ģimene nodarbojas ar mežsaimniecību, ieguldot mežos un domājot par nākotni.

Galvenais ir tēvs, kuram viss pieder. ”Savukārt mēs, apzinoties to, ka laiks ir nežēlīgs, saprotam, ka reiz mums šī saimniecība būs jāpārņem. Tāpēc darām to, ko protam un kas padodas,” tā Toms.

Un padodas labi – ”Lielvaicēni” jau otro gadu eksportē medus produktus uz ārzemēm, piemēram, Spāniju, un par darba vai peļņas trūkumu sūdzēties nevar.

Saimniecība ir nemitīgā attīstībā, tiek papildināta ar jaunākām tehnoloģijām, līdz ar ko iegūst produkta kvalitāte. Toms ar lepnumu izrāda telpas, kurās notiek produktu ražošana un lepojas ar ģimenes kopā padarīto.

Tajā pašā laikā Tomam nav lielummānijas, viņš nevēlas saukt ”Lielvaicēnus” par apkaimes milžiem – esot daudz lielāku saimniecību. Un ”Lielvaicēnu” veiksmes stāsts neesot nekas unikāls – Latvijas laukos, kaut vai turpat tuvumā, ir gana daudz iedvesmojošu cilvēki, kuri nečīkst, bet dara. Un tad arī alga neizpaliek.

Toms

Toms

”Latvieši vienmēr ir bijuši un būs pesimisti – tur neko nevar mainīt. Taču visa pamatā ir vienkārša patiesība: viss ir atkarīgs no mums – tā, cik daudz mēs darām un cik inovācijas savā nišā mēs spējam piedāvāt.

Mēs ne mirkli nesēžam mierā – domājam jaunus produktus, kā tos efektīvāk piedāvāt, kā strādāt vēl labāk.

Jo mums, Latvijā, ir ļoti auglīga zeme un mums ir ļoti pateicīgi klimatiskie apstākļi, lai audzētu ļoti daudz ko.

Tāpēc es, piemēram, uzskatu, ka jebkurš latvietis spēj doties uz laukiem un kaut ko tur sākt darīt, vajag tikai nelielu zemes pleķīti. Tas ir mans personīgais viedoklis, kurš var būt nepareizs vai kādam nepatikt,” uzskata Toms.

Viņš ir apņēmības pilns turpināt izglītoties un cītīgi strādāt, lai augtu un attīstītos tepat, savā zemītē. Un vēlas iedvesmot arī citus.

Toms

Toms

”Nu nav te, Latvijā, tik slikti, vajag vienkārši strādāt. Es uzskatu, ka Latvijas laukos ir ļoti lielas iespējas attīstībai. Ir tikai jāmācās ķīmija, bioloģija, mehānika, fizika – principā visas dabas zinātnes.

Ir jāzina ļoti daudz kas, bet, ja gribi mācīties un strādāt, Latvijas laukos ir ļoti liels potenciāls,” iedvesmo Toms.

1 komentārs