Māmiņas stāsta, kā izveidot Ziemassvētku rotājumus puzurus

Komentāri

Puzuri ir vieno no senākajiem rotājumiem, ko darinājuši mūsu senči. Tie ir glīti, interesanti un gaumīgi. Māmiņu klubs skaidro, kā tos izveidot un kāda ir to nozīme jeb skaidrojums.

Protams,  vēl šodien ir ģimenes, kas ļoti labprāt veido puzurus un ar tiem rotā savu māju. Māmiņu klubs ar tekstilmākslinieci Līvu devās ciemos pie māmiņām, lai izgatavotu puzurus.

Līva atklāj, ka ar puzuriem latviešu senči rotājuši mājas ne tikai Ziemassvētkos, bet arī Lieldienās, kāzās un citos godos. Puzuri parasti tika kārti istabas vai mājas centrā, kas uzskatīta par goda vietu. Taču to mēdza arī kārt virs bērniņā šūpuļa, lai tas uzkrātu visu negatīvo un pasargātu bērnu. Puzuri arī kārti virs saimes galda, bet gada beigās tas ar visu uzkrāto ļaunumu sadedzināts. Tas arī māca nepieķerties pie lietām.

Puzurus var veidots no niedrēm, smilgām, salmiem, kas būtu jāsavāc vēl pirms rudens iestāšanās – augustā. Lai izveidotu puzuri, nepieciešams atlasīt 12 vienāda garuma salmus. Arī skaitlim 12 ir sava nozīme – viens stiebriņš simbolizē vienu gada mēnesi. Tad jānomēra diega garums tā, lai uz tā varētu uzpīt visus 12 salmiņus. Sākumā uz diega jāsaver četri salmiņi un jāuzsien mezgls tā, lai veidotos kvadrāts, bet tad uz katru pusi tiek vērti puzura jumtiņi.

Skaties video kā izveidot puzuru.

ASOCIĀCIJU TESTS! Mēs uzminēsim, kā Tu pavadīji vasaru!

ASOCIĀCIJU TESTS! Mēs uzminēsim, kā Tu pavadīji vasaru!

Vasaru pārsvarā pavadīji siltās zeķēs, vērojot lietus lāses aiz loga, vai arī gluži pretēji – aktīvi sportojot brīvā dabā, pa vidu daudziem koncertiem un festivāliem? Godīgi aizpildi šo testu un skaties – vai mēs spēsim uzminēt, kāda patiesībā bija Tava vasara!

Lasi vēl