7 komentāri
“Esmu zirgā.” Lielvārdietes Elīnas dzīve pēc “Lauku sētas” plaukst un zeļ
Elīnas ģimene (Privātais arhīvs)

Pēc šova ”Lauku sēta” dzīve par 180 grādiem pagriezusies spēles finālistei Elīnai Lapiņai no Lielvārdes. ”Esmu zirgā. Ļoti forši, ka apkārt ir pareizie cilvēki – viņi uzrodas, es pat viņus īpaši nemeklēju,” to, ka dzīvē pēc šova piedzīvots patīkams pavērsiens, portālam Skaties.lv stāsta čaklā un pašaizliedzīgā sieviete.

”Lauku sētas” fināla priekšvakarā trīs dēlu māmiņa Elīna atklāja, ka pēc šova viņas sapnis ir pievērsties projektam ar pamestajiem bērniem, jo sieviete pati augusi bērnunamā. Tagad sarunā ar Skaties.lv viņa priecīgi stāsta, ka tieši dalība TV šovā viņai devusi stimulu un savedusi kopā ar īstajiem cilvēkiem, lai sapni piepildītu.

Elīnas apņēmību un vēlmi palīdzēt bērnunama bērniem TV ekrānā pamanījusi kāda sieviete un viņu uzrunājusi.

”Mēs satikāmies, un no pirmajiem teikumiem sapratām, ka abas esam uz viena viļņa, abām vienādi putni galvā. Likām kopā idejas, kā mēs varētu darboties,” sarunā ar Skaties.lv stāstu par apņemšanos uzlabot ”sistēmas bērnu” dzīvi iesāk Elīna.

Kompanjone Iveta abu kopīgo programmu par vasaras nometnēm bērnunamu bērniem pieteikusi konkursam ”Labās gribas uzņēmējs”, jo Elīnai pašai tolaik vēl nav bijusi nokārtotas formalitātes par biedrību. Drīz vien atnācis apstiprinājums, ka abu projekts izraudzīts konkursa finālam.

”Cik es pabraukāju par bērnunamiem, secināju, ka bērniem ir viss, lai sadzīve būtu atbilstoša Eiropas Savienības likumdošanai. Tādas problēmas kā drēbju un ēdiena trūkums tur nav. Bērniem ir problēmas saskarsmē. Viņiem viss ar karoti tiek ieliets mutē, bet elementāru praktisko zināšanu viņiem trūkst.

Neviens viņiem blakus nestāv. Arī iestāžu vadītāji baidās kaut ko aizrādīt, jo tūlīt būs iemesls pasūdzēties. Kā jau brīvā valstī, visur ir tādas cilvēktiesības, bet pienākumu nav nekādu. Līdz ar to mēs Ivetu sapratām, ka jārīkojas.

Tie bērni vispār jūtas citādāk. Nevar salīdzināt, kāda situācija un attieksme bija tad, kad pati augu bērnunamā. Manā laikā bija riktīgs armijas princips – ierinda un, nedod Dievs, tu kā bērns kaut ko nepareizi izdarīsi. Tu dabūsi stāvēt kaktā, pērienu vai citas represijas.

Tagad mēs esam otrā grāvī. Tādēļ, ka nav noteikumu, no vienas daļas bērnu nāk visatļautība, nerēķināšanās, neiecietība. Aina ir diezgan skumīga.

Ar Ivetu domājām, kā mēs šo situāciju varam mainīt. Sapratām, ka bērniem ir jādod praktiskās iemaņas. Lai cik tas smieklīgi neizklausītos, viņiem jāmāk arī grīda izmazgāt, jo bērnunamā tādu prasību šodien nav. Lielā daļā bērnunamu ir apkopēja, kas visu izdara. Tādu elementāru lietu kā pienākumi viņiem nav, jo likums to neprasa,” uz situāciju bērnunamos un to, kā šo bērnu dzīvi uzlabot, raugās “Lauku sētas” dalībniece.

Kopā ar domubiedri izstrādājot programmu, galvenā vēlēšanās bijusi bērnunamu bērnus padarīt par ”normāliem pilsoņiem, jo Latvija sāk pamazām izmirt, daudzi emigrē un darba spēks mums mazinās”.

”Ja ar bērniņiem, kuriem ģimenes dzīve nav izdevusies, strādā un palīdz saprast lietu kārtību, viņi to novērtēs. Ja viņiem parādīs un liks pretī arī pienākumus, viss būs ok.

No tiem bērniem pa lielam pilnīgi vesels nav neviens. Bet nav tā, ka viņi ir zemē metami. Ar viņiem ir jāpastrādā, un visi būs normāli cilvēki.

Programma paredz, ka mēs ņemam līdz desmit bērniem uz nedēļu. Saprotam, kādas kuram ir intereses, jo nav jēgas dzīvot dzīvi, ja nevari dzīvot savās interesēs un prasmēs. Katru bērniņu individuāli izpētīs, un mēs centīsimies viņam palīdzēt atrast savu ceļu un kontaktu ar viņiem nepazaudēt līdz brīdim, kad viņam vajadzīga palīdzība, piemēram, ar arodskolu.

Pasaulē caurumus mēs neaizlāpīsim, bet mūsu doma ir mēģināt bērnus pilnvērtīgi ievest sabiedrībā un pārtraukt ”sistēmas bērnu” apli,” par savu projektu stāsta ”Lauku sētas” dalībniece.

Projekts ar bērniem tiks īstenots arī gadījumā, ja tas konkursā ”Labās gribas uzņēmējs”, kur tuvākajā laikā tiks izziņota balsošana, negūs tautas atbalstu.

”Mēs tāpat darbosimies. Vieta man ir. Esmu beidzot tikusi atpakaļ laukos,” apņēmības pilna ir ”Lauku sētas” Elīna.

“Paldies jāsaka “Lauku sētai”. Jo, ja es tur nebūtu, arī Iveta nebūtu ar mani sazinājusies. Nezinu, kur es tagad būtu. Diezgan grūti būtu,” atzīst Elīna.

Tikmēr šova dalībnieka Jāņa Paasa dzīvē iestājies depresīvs pārdomu periods. To, kā pēc “Lauku sētas” sokas šova modelim un stilistam, lasi šeit.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl