”Jā, bija šoks un sarūgtinājums.” Markus Riva intervijā par emocijām, zaudējot cerības uz ”Eirovīziju”

Zane Dumbre

Autors: Zane Dumbre

''Skaties Izklaide'' redaktore

11 komentāri
”Jā, bija šoks un sarūgtinājums.” Markus Riva intervijā par emocijām, zaudējot cerības uz ”Eirovīziju”
LAURIS VĪKSNE

Nupat izziņots ”Eirovīzijas” nacionālās atlases fināla devītnieks, un daudziem par lielu pārsteigumu tajā nav Markus Rivas vārda, lai arī viņa un Aminatas kopīgi radītais ”Impossible” ir viens no pārliecinošāk skatītākajiem atlases video. Markus piekrita īsi pēc rezultātu uzzināšanas aprunāties ar Skaties.lv, lai pastāstītu, ko jūt, kārtējo reizi tiekot nesaprotamu apstākļu dēļ izbrāķēts cīņā par iespēju pārstāvēt Latviju ”Eirovīzijā”.

Ņemot vērā, ka tava dziesma bija viena no visskatītākajām ”YouTube”, vai pašam nebija šoks, uzzinot rezultātus?

Protams, piedaloties šajā konkursā, vienmēr gribas sasniegt labāko rezultātu, ko vien var sasniegt, un šeit labākais rezultāts vienmēr ir uzvara un ceļazīme uz ‘’Eirovīziju’’.

Jā, šoks bija. Man patika, kā sadarbojāmies ar Aminatu, arī viņa bija šokēta par rezultātiem.

Un, protams, arī sarūgtinājums, jo ļoti daudz laika un enerģijas un arī finanses esmu ieguldījis, lai radītu šo dziesmu.

Man ir liels prieks, ka cilvēki joprojām uzskata, ka mēs kopā ar Aminatu uzrakstījām ļoti nopietnu dziesmu ar dziļu vēstījumu.

Sākotnēji arī no žūrijas puses dziesma tika ļoti augstu novērtēta, tā bija viena no visaugstāk novērtētajām dziesmām. Tiesa gan, vēlāk šī situācija ir acīmredzami izmainījusies, top 9 tā neiekļuva.

Vai kāds tev izskaidroja, kāpēc neesi devītniekā, lai gan tava dziesma ”YouTube” skatījumu un ”like” ziņā ir krietni pārāka par daudzām fināla devītniekā iekļuvušajām dziesmām?

Salīdzinot, cik ‘’like’’ ir zem mana ”YouTube” video un zem citiem, kā arī atceroties faktu, ka dziesma sākotnēji tik augstu novērtēta, skaidrs, ka acīmredzot producenti gribēja dot iespēju citiem, jo es esmu cilvēks, kurš šeit piedalās ne pirmo reizi.

Tas, kāpēc mani neiekļāva devītniekā, lai paliek katra paša pārziņā. Es neko nevaru teikt par to, kur neesmu bijis klāt. Neesmu žūrijā un nemāku teikt, ko viņi vērtē.

Kā tu domā – vai šī balsošanas sistēma bija godīga un caurredzama? Mums ne viens vien no šā gada konkursantiem izteicis viedokli, ka pašiem māksliniekiem īsti nav bijis skaidrs, pēc kādiem principiem nosaka fināla devītnieku. Vai tie ir vienkārši ”YouTube” skatījumi, vai vēl kādi faktori.

Jā, es saprotu, ka ļoti daudziem joprojām nav skaidrs par šā gada ‘’Eirovīzijas’’ nacionālo atlasi, vērtēšanas sistēmu, un arī konkursa mājaslapā nav atrodams nekāds nolikums par to, kāds šogad būs fināls un kā tur notiks vērtēšana.

Bet es to visu ļoti labi saprotu. Tā kā Latvijas dalība ‘’Eirovīzijā’’ šogad vispār bija uz jautājuma zīmes, liels prieks, ka konkurss tomēr tika organizēts un mēs neatsakāmies no iespējas piedalīties ‘’Eirovīzijā’’.

Jo, manuprāt, aplams ir apgalvojums, ka Latvijai ‘’Eirovīzijā’’ jāpaņem pauzi. Šī pauze jau neko nedos, jo katru gadu jau piedalās kā jauni, tā jau zināmi mākslinieki. Par tiem atlases principiem gan būs jājautā producentiem.

Vai šis notikums, kad kārtējo reizi nesaprotamu iemeslu dēļ tava dziesma tiek izbrāķēta, nelaupa tev vēlmi turpināt spītīgi startēt ”Eirovīzijas” nacionālajā atlasē?

Es to pat nesauktu par spītīgu startēšanu. Es vienkārši mērķtiecīgi eju uz tām lietām dzīvē, ko vēlos sasniegt. Un man tam ir pamatojums, kāpēc vēlos to sasniegt.

Vieglāk ir sēdēt un neko nedarīt. Protams, vienmēr ir bailes iet un kļūdīties un nesasniegt, bet, ziniet kā – ja es turpināšu baidīties vai nedarīt, tad es dzīvē neko nesasniegšu!

Tāpēc aicinu visiem būt drosmīgiem un neatkarīgi no nekādiem apstākļiem turpināt vai uzsākt lietas, ko vienmēr esat gribējuši darīt,

Kā vērtē finālā iekļuvušos deviņus dalībniekus? Vai redzi starp viņiem kādu spēcīgu kandidātu, kurš varētu pārstāvēt valsti ”Eirovīzijā”?

Es negribu būt kaut kāds orākuls un steigties notikumiem priekšā. Vispirms gribu redzēt, kāds būs katra dalībnieka priekšnesums, jo, būsim godīgi – dzīvojam laikā, kad svarīgs priekšnesums, kā tas tiek pasniegts, kāds ir šovs.

Un vārds ‘’šovs’’ nenozīmē uzreiz, ka vajadzīgs kaut kāds cirks vai dejošana, staigāšana uz rokām. Tas ir priekšnesums no A līdz Z. No pirmās līdz pēdējai sekundei.

Novēlu visiem dalībniekiem par to padomāt. Man katru gadu ir sava vīzija, kā redzu savu priekšnesumu, un ļoti žēl, ka šā gada vīziju par priekšnesumu man neizdosies parādīt. Bet ceru, ka arī šie visi deviņi kārtīgi piestrādās, un no sirds novēlu viņiem visiem veiksmi.

Par kuru no viņiem turēsi īkšķus vietējās atlases finālā?

Turēšu par visiem īkšķus!

Roterdamas vārds ir uzdrukāts uz tavas kolekcijas džempera kā viens no taviem šā gada galamērķiem. Skaidrs, ka pašam aizbraukt pārstāvēt valsti nesanāks. Vai dosies uz ”Eirovīzijas” šovu kā klausītājs tāpat kā pagājušogad vai esi izlēmis no šā pasākuma distancēties?

Nedomāju, ka vajag distancēties – vajag to vienkārši pozitīvi un vienkārši uztvert.

Nav tā, ka manī būtu kaut kāds liels aizvainojums uz kādu šobrīd vai jau paliktu slikti no ‘’Eirovīzijas’’. Nē, es šobrīd esmu, manuprāt, normālā mentālā stāvoklī un turpinu realizēt iesāktos plānus un projektus. Man ir, ar ko nodarboties, un ‘’Eirovīzija’’ nav gada vienīgais projekts, ar ko es parādos muzikālajā pasaulē.

Jau nākamnedēļ iznāks mans jaunais videoklips dziesmai ”Impossible”. Dziesma turpina dzīvot, tā ir dzimusi un nav aktuāla tikai šā konkursa ietvaros. Lai tai garš mūžs!

Par braukšanu uz Roterdamu vēl nezinu. Ja man izdosies izbrīvēt laiku, kāpēc ne. Jo vienmēr ir interesanti tāpat aizbraukt. Pagājušogad, braucot uz ‘’Eirovīziju’’, biju pirmo reizi Izraēlā, un man kā mūziķim tā bija laba pieredze.

Lai arī nepārstāvēju Latviju konkursā, pavisam negaidīti ieguvu mediju interesi, bija ļoti interesanti uz vietas pavērot, kā tas viss notiek, kā notiek šāda koncerta producēšana. Vai šogad braukšu, vai nebraukšu gan vēl nevaru pateikt.

Kā tu uzskati – vai Latvijai nav pilnībā jāmaina  ”Eirovīzijas” atlases formāts? Daudzas valstis vispirms izvēlas mūziķi, tad dziesmu, varbūt Latvijas atlases formāts ir novecojis?

Es domāju, ka novecojis nekas nav, vienkārši jābūt skaidrākiem kritērijiem, nolikumam, atlases procesam.

Es ļoti labi saprotu, ka Nacionālās atlases organizatori šogad līdz pēdējam nesaprata, vai Latvija piedalīsies ”Eirovīzijā”, vai būs jārīko atlase, vai nebūs un kāds būs tas formāts.

Bet ļoti ceru, ka Latvija turpinās piedalīties ‘’Eirovīzijas’’ konkursā. Un tas jau nav nekādā grāmatā ierakstīts, kā pareizi darīt. Visi mēs mācāmies un ejam visam kam cauri. Novēlu, lai šis pasākums turpina notikt un Latvija turpina piedalīties ‘’Eirovīzijā’’.

Iepriekš bukmeikeri runāja, ka Latvijai šogad konkursā varētu būt labas izredzes, bet nu likmes uz Latviju strauji kritušās. Domā, ka tam varētu būt sakars ar tevi un to, ka neiekļuvis finālā?

Tās bukmeikeru prognozes jau nemitīgi lēkā uz augšu uz leju. Vai tam ir sakars ar mani? Nezinu, vai tikai ar mani.

Iespējams, ar vēl pārējām 16 dziesmām, kuras neiekļuva finālā. Iespējams, bukmeikeri lika cerības uz mani vai vēl kādu citu dalībnieku, kurš neiekļuva Latvijas finālā. Bet vēl jau viss var mainīties.

Lai mēs atkal viņu prognozēs uzlēktu augstāk, tiešām vajag uztaisīt labu šovu. Mēs dzīvojam vizuālā laikmetā, un ir ļoti svarīgi, kā priekšnesums izskatās, lai tas cilvēku negarlaikotu. Lai lielajā ‘’Eirovīzijā’’ mēs būtu interesanti.

To novēlu visiem finālistiem. Lai izdodas! Dzīve iet uz priekšu. Pasaule smaida, debesis smaida šodien, es pats smaidu, un viss ir baigi cool! (Sirsnīgi nosmejas).