Istabas vidū: Uģis Polis par internetu, televīziju un to, kāpēc viņam riebjas baloži

2 komentāri
Istabas vidū: Uģis Polis par internetu, televīziju un to, kāpēc viņam riebjas baloži
Foto: no Uģa Poļa personīgā arhīva

Atrasts internetā ir interesantāko un svarīgāko nedēļas aktualitāšu raidījums jauniešiem. Viņi ir ievērojami novērsušies no tradicionālajiem medijiem – prese, radio, TV –, jo tie ļoti ierobežo iespējamo informācijas ieguvi. Tāpēc arvien vairāk plūsma pārvietojas uz internetu, kur priekšā ir Uģis Polis. Viņš saprot internetu!

Interviju sērija Istabas vidū video formātā uz sarunu aicina jau otro viesi, un tas ir atraktīvais interneta raidījuma Atrasts internetā vadītājs Uģis Polis. Parunājāmies par Kivi TV laikiem, miera meklējumiem un vēl kādu interesantu lietu – viņam riebjas baloži.

Man blakus sēž viens no populārākajiem cilvēkiem internetā, kā arī viena no populārākā Youtube kanāla latviešu valodā autoriem Uģis Polis. Kur jūs atradāt Atrasts internetā?

Internetā! Bet ideja radās universitātes laikā, kad taisījām, šķiet, pirmo studentu televīziju – Kivi TV. To mēs beidzām, jo sapratām, ka tas jānodod tālāk jaunajiem kursiem, lai varētu praktizēties. Tad bija doma, ka jātaisa kaut kas cits. Tajā laikā masīvi aktuāli bija sociālie tīkli. Tā arī tas sākās. Sākumā saturs bija tikai par interneta lietām – kas ir aktuāls sociālajos tīklos, bet ar laiku tas bišķiņ apnika, arī satura nebija tik daudz, tad man likās – ai, jāpaplašina tas loks!

Cik jūs bijāt sākumā, un cik cilvēku tagad veido raidījumu?

[Gari novelk.] Jāāā… Sākumā? Kādi seši vai septiņi. Tagad – viens pats!

Tu esi pilnīgi viens pats?

[Nodzied.] Pilnīgi viens! Jā, ar palīdzību no mūsu progresīvākā jaunā komiķa Edgara Bāliņa puses.

Pats meklē jokus, pats filmē…

Jā, saturs, ziņas, scenārijs, montāža, filmēšana – viss, viss, viss!

Cik ilgi uz vienu raidījumu aiziet laiks?

Tagad ir vairāk. Iepriekš, kad bija divas reizes nedēļā, tad, protams, bija vēl vairāk. Zini kā, jo ilgāk to dari, jo vairāk gribas to visu pilnveidot. Saturiskais tagad paņem visvairāk laika. Es Tev nepateikšu, cik konkrēti aiziet to visu sadarīt, savas pāris pilnas dienas sanāk. Man viss ir sadalīts – vienā dienā sameklēju visas ziņas, tad ir scenārijs, filmēšana un montāža.

Kā Tu uztrāpi tieši uz tiem jokiem, ko lielākā daļa nemaz nav redzējusi?

Es nezinu, vai uztrāpu! Man šķiet, ka tam raidījumam ir bišķiņ cita vērtība. Viens ir tas, ka ar laiku ir uzaugusi kaut kāda auditorija. Otrs, iespējams, nospēlē tas personības faktors. Man šķiet, ka man nav bail teikt lietas, kas kādam citam būtu grūtāk. Vienalga, ir vai nav smieklīgi, bet, ja man tas liekas svarīgi, es pieskaršos šim tematam. Bet tagad, par ko, man šķiet, tas raidījums ir izveidojies – nevis par aktuālām lietām pasaulē, jo nav reāli desmit minūtēs iespiest visu nedēļu, lai arī kādā zibenszeļļa ātrumā tu “mauktu”. Tagad tas raidījums ir par tēmām, kas tieši man šķiet interesantas un aktuālas. Piemēram, čalis izsolē nopērk māju un komplektā nāk līdzi līķis. “Kaching”! Tās ir lietas, par ko neraksta, vismaz pagaidām kaut vai interneta mediji. Taču, ja kaut kāda informācija ir visos portālos, tad ir skaidrs – tas ir zināms, un, ja man ir iespēja izvēlēties kaut ko citu, paņemšu kaut ko citu. Bet es riktīgi vados pēc tā, kā man pašam šķiet.

Kā Tu saprati, ka vari arī filmēt un režisēt?
Universitātes laikā izveidojās tas studentu raidījums. Tad likās, ka jāpamēģina. Man gribējās apgūt tieši to montāžas daļu, bet, kā jau tas mēdz notikt, cilvēkiem ir jāpaplašina savs darbības spektrs, jo, piemēram, kāds netiek vai kaut kas tāds. Es gan biju ļoti kategorisks pret to, ka nekādā gadījumā negribu būt kameras priekšā. Mani vairāk saistīja producēšanas daļa. Un tad, kad Atrasts internetā bija labi aizgājis, mums mainījās vadītājs, un negribējās iet cauri tam etapam un aicināt kādu citu, kas ir pilnīgi no malas. Tad es domāju – eh, varbūt man arī sanāks! Tu reāli izliec sevi uz paplātes. Un arī visi tie cilvēki ar saviem Youtube kontiem, viņi ir tēlā. Tas pats slavenais Rejs Viljams Džonsons, ar kuru arī mūs salīdzina. Viņš ikdienā nav rasists vai dir*elīgs cilvēks. Pats sākumā biju ļoti piesardzīgs – izveidoju kaut kādus demo, iedevu kaut kādiem cilvēkiem paskatīties, par kuriem es zināju, ka viņi nepateiks tikai – jā, Tev viss sanāk! Tas man tā riebjas, ka tā dara! Un tad visādi cilvēki nonāk Britains Got Talent un saprot, ka viņi neko nemāk, jo viņiem ir tizli radi un draugi.
Foto: no Uģa Poļa personīgā arhīva

Foto: no Uģa Poļa personīgā arhīva

Latvieši ir kūtri, Tavuprāt!?

Manuprāt, jā! Es domāju, ka ar jauno paaudzi tas mainās. Īpaši vecāka gadagājuma. Zini, kā to var redzēt – izej ar kameru kaut kur un uzdod kaut kādu jautājumu. Cik no 100 cilvēkiem Tev pateiks – o, jā, es vēlos būt kameras priekšā! Tur taču rokas uzreiz ir priekšā sejai un konkrēts – nē! Kaut kad gājām pa Galeriju centrs intervēt cilvēkus, un ir tik milzīga atšķirība starp ārzemniekiem un mūsējiem. Tik ļoti reti kāds pasaka, ka viņš negrib. Vairumam bija iemesls, ka viņi nezina tik labi angļu valodu. Jaunieši gan ir tādi piesardzīgi, iztausta to, kas būs par tēmu – “tāks”, es šito zinu, nezinu… ok! Bet es nezinu, vai kūtrs ir īstais vārds. Tas šķiet ar tādu negatīvu pieskaņu. Piesardzīgi – teikšu tā!

Pats esi saņēmis vēstules vai komentārus – nu, ko Tu tur dari!?

Nē, zini, es esmu vienīgais cilvēks internetā, kurš saņēmis 100% fantastiskas atsauksmes. Īpaši tad, kad esi nomainījis meiteni, pie kuras ir pieradusi lielākā daļa Tavas auditorijas. Protams, ka ir daudz! Es gan, paldies Dievam, nekur neesmu nopludinājis savu adresi, lai saņemtu vēstules kā tādas, turklāt no manas auditorijas, man šķiet, ar roku vēstules neviens vairs neraksta. Bet es viņiem nepievēršu baigo uzmanību. Dažreiz ir tā, ja kaut kas riktīgi nav sanācis vai par ko pašam “škrobe”, tad varbūt nedaudz “ieķer”, bet ir jābūt baigi biezajai ādai, lai publiski līstu tajā visā interneta padarīšanā. Dievs nedod, kādu nepareizu vārdu pateiksi – varbūt vajag sākumā pamācīties!? Vai kaut kas ar dikciju!? Citam atkal par klusu skaņa bijusi. Tādus nevar ņemt pierē. Ārprāts, nojūgties tur var! Bet tajā pašā laikā, kamēr lielākā daļa ir pozitīvu atsauksmju, tad, man liekas, viss ir ok.

Vai Tu esi kļuvis populārs?

Nē! Ir bijuši kaut kādi gadījumi, bet tā – nē! Visam savs laiks varbūt. Bet es neteiktu, ka tas būtu kaut kas tāds, kas mani nenormāli saista, vai tas, uz ko eju, jo patiesībā es to visu veidoju ar domu, nevis – nāc, skaties uz mani! –, bet caur to visu mēģinu uzrunāt un aicināt padomāt. Kaut vai tās ir absurdas lietas, man šķiet, no tā vienmēr var izvilkt ideju vai mācību. Ok, es negribu tagad teikt, ka katrā raidījumā būs kāda mācība – šīs ir stundas, un tagad jums mājasdarbi arī būs. Piemēram, esmu plānojis filmēt “viģiku”, kas netika iekšā epizodē, par pēdējā laika superaktuālāko tēmu – Rinkēviča kungu un visu to vājprātu. Lasot tos komentārus, cik cilvēki ir aprobežoti, man liek izkāpt no “funny” lietas un uztaisīt atsevišķu materiālu – “come on”, cilvēki, tas taču ir pilnīgs sviests.

Tev jau par Maximu bija līdzīgi.

Jā, un tas, man liekas, ir tā pozitīvi, ka man ir šis raidījums, kuru taisīt par jautro un pozitīvo, tajā pat laikā pieķerties kaut kādām “absurdībām”, kur varu pateikt: eu, nu, cilvēki, attopieties un paskatieties, kas apkārt notiek! Un šādām nopietnajām lietām varu izmantot to platformu kaut kam tādam un nodot savu “mesidžu”. Es, protams, saprotu, ka cilvēki ir tik dažādi – kur divi latvieši, tur trīs viedokļi. Un, ja man ir tāda iespēja, kur varu paust viedokli, kāpēc ne? Man šķiet, tā ir tāda forša lieta!

Kur Tu redzi sevi pēc kāda laika?

Nu, tagad ar Atrasts internetā manas cerības un mērķi saistās ar tikšanu “teļļukā”. Tas, man liekas, ir nākamais solis, bet, protams, nepazust no interneta vides, kas ies roku rokā tāpat. Man ir arī kaut kādas idejas saistītas ar to, bet sākumā ir sevi jāpierāda. Pats galējais mērķis, cik es šobrīd tālu spēju skatīties, ja man nepazudīs interese par TV vidi vai “viģikiem”, es ļoti gribētu uztaisīt kvalitatīvu realitātes šovu, kas nav virzīts uz dzeltenumu. Vai arī labs latviešu seriāls. Ok, visi miljards Ugunsgrēka fani, es nesaku, ka tas ir kaut kas slikts. Bet tas būtu labs komēdijseriāls.

Kur Tu rodi mieru?

Teikšu godīgi, šobrīd miers ir tāda problēma. Ir milzīga atšķirība, vai dari kaut ko viens, vai divi, vai – pff, trīs jau vispār ir “veikeišens”. Tev ir jāatbild par pilnīgi visu – visa atbildība ir uz sevi. Ja kaut kas noies greizi, to izjutīsi tikai uz sevi, nebūs, ar ko to dalīt. Ir tik daudz sīkumu, un tas kaut kā noēd enerģiju, kura ir vēl jāsataupa nedēļas beigu filmēšanai, tāpēc miers ir tāds neatrisināts aspekts manā dzīvē. Nē, nu, labi, atzīšos, draudzene rod man mieru. Man liekas normāli, ja cilvēkiem tas tā ir, jo tad var atslēgties no visa. Tas laikam ir tas mans miera avots šobrīd, bet citādi man vajadzētu vēl kādu atrast. [Smejas.] Es to šobrīd pieņemu kā tādu “čelendža” posmu. Ir “jārukā”, “jākapā”, un miera posms būs pēc tam.

Vai Tev ir fobijas?

Hmm! Nē, laikam neesmu savā dzīvē tādu vēl saticis. Tā arī var būt! Bet ir daudz lietas, kas man nepatīk.

Labi, kas Tev nepatīk?

Peles. Viņas ir tādas… Baloži man riebjas! Nav arī tā, ka ieraugu balodi un jāiet kvartālam apkārt, bet man viņi liekas tik bezjēdzīgi un tizli. [Atdarina baložu skaņu.] Viņu dzīves mērķis ir reāli apkakāt katru mašīnu. Bet fobijas – nē, nav man tādu!

Jūties visur ērti – uz ūdens, gaisā, alās, šaurās telpās, kameras priekšā, uz skatuves?

Ok, augstums! Bet tajos visos man būtu nedaudz jāsaņemas, taču nav tā, ka man tas prasītu nenormālu pārkāpšanu sev, tāpēc es neteiktu, ka tā būtu fobija.

Savā galvā es jau to esmu nodēvējis par leģendāru jautājumu – kurš melo labāk, vīrietis vai sieviete?

Ir tāds seriāls – Viņas melo labāk.

Jā, no tā tas arī radies!

Skaidrs, tad Tu veic aptauju, lai apgāztu šo teicienu, vai varbūt mēģini virzīt savu seriālu – Viņi melo labāk! Bet es teiktu, ka… Sievietes, bet, kā es varu zināt, ja viņas tik labi melo. Varbūt mani apčakarē katru dienu trīs reizes, un es to nemaz nezinu. Labi, es zinu, ka Tu gribi vienu konkrētu atbildi no manis, bet man uz šādiem jautājumiem grūti atbildēt. Bet mainīšu savas domas – teikšu, ka džeki melo labāk! Bet ne visi. Oj, Jēzus, ne visi! Bet vispār, man ir jautājums Tev – kā Tu to domā, procentuāli? Uz visiem vīriešiem, uz visām sievietēm, kuri melo labāk vai kuri ir paši labākie? Ja mēs tagad skatāmies, kuri ir pasaules labāko meļu topā, tad es teiktu, ka vīrieši. Bet kopumā, es teiktu, ka sievietes.

Tas bija vairāk domāts, kā Tu jūti? Pēc savām sajūtām. Un vai Tu pats melo?

Es pats baigi nemeloju, un man ir sajūta, ka es baigi labi redzu, kad kāds melo. Nezinu, tas ir kaut kāds novērojums, kas sanācis, darbojoties ar cilvēkiem.

2 komentāri