Istabas vidū: Jāņa Skuteļa stāsts par stāvizrādi VIENS

0 Komentāru
Istabas vidū: Jāņa Skuteļa stāsts par stāvizrādi VIENS
Foto: Māris Ločmelis

Tas brīdis ir klāt – iepriekš visu varējāt tikai lasīt, tagad tam klāt nāk arī pievienotā vērtībā video formāta izskatā. Interviju sērija Istabas vidū debitē arī skatāmi, ne tikai lasāmi, un kā pirmais uz sarunu tika aicināts Latvijas kumēdiņu meistars Jānis Skutelis, kurš pirmajā daļa mums pastāstīs vairāk par savu jaunāko joku uznācienu, kas šovakar, 13. novembrī, piedzīvo pirmizrādi Splendid Palace, kas šoreiz ir ar nosaukumu VIENS.

Cilvēks, kuram pēc joka nav jāmeklē kabatas dziļākajā stūrī, taču uz aicinājumu: “Hei, Jāni, pastāsti kādu joku!” viņš vienmēr atbildēs vienu un to pašu – lapsa ieskrien alā, anekdote galā. Taču šoreiz es viņam neliku jokoties, bet gan pastāstīt, kāpēc viņš to dara, turklāt uz skatuves, kā arī iedziļināsimies tematā – kas īsti ir VIENS!?

Ja iepriekš biju tikai rakstījis, tad tagad interviju sērija Istabas vidū debitē arī video formātā ar, manuprāt, ļoti kolorītu personāžu, (ko var pateikt arī pēc mūsu džemperiem), un tas ir Jānis Skutelis! Šajā brīdī, pieņemu, Tu jau esi pieradis pie vairākiem simtiem aplausu.

Starp citu, tā bija – mēs saskaņojāmies! Man tika atsūtīts, kas viņam būs mugurā, un es savā garderobē atradu ko līdzīgu. Jo debija tomēr! (aplausi)

Paldies, jūtos ļoti pagodināts, jo Tu aplaudē man šoreiz! Taču ne tādēļ mēs šeit esam sapulcējušies, bet gan tāpēc, ka ir pienācis brīdis, kad ārā ir auksts laiks un cilvēkiem gribas kaut kādu prieku. Tādēļ Jānis Skutelis klajā nāk ar savu nu jau ikgadējo stāvizrādi, tikai ar citu nosaukumu un citu saturu – VIENS! Kas tas īsti ir?

VIENS ir stāvizrādes nosaukums. Tāds nosaukums galvenokārt ir tāpēc, lai manai menedžerei ir vieglāk stāstīt citiem cilvēkiem, kas uzstāsies. Viņa izstāsta, ka būs izrāde, tur būs Jānis Skutelis, un tad vienmēr seko jautājums – kas tur vēl būs? Viņai šoreiz baigi viegli – viņs būs viens!
Stāvizrādes tematikā tas atpsoguļojas pavisam, pavisam nedaudz. Stāsts ir par žanru – lai arī šī ir sestā izrāde pēc kārtas, Latvijā tas viss tomēr ir diezgan jauns un svaigs, un, manuprāt, cilvēkiem ik pa brīdim nenāk par ļaunu atgādināt, kas tas ir. Tas ir solo žanrs, uzstāsies viens čalis, kā arī tas, ka saturā ir diezgan daudz “one-liner” joku, kas ir “stand-up” paveids – tie ir viena teikuma joki, no sērijas – ieskrien lapsa alā, anekdote galā, un viss, nākamais joks jau ir pavisam par citu tēmu. Iepriekš bija lielāki stāstījumu blāķi, kur ir piecu minūšu “setaps”, un tikai pēc tam saproti, par ko ir runa un joks. Tādā veidā es arī aizrakos līdz nosaukumam.

Tātad to varbūt varētu definēt kā vienā lielā kastē iepakoti vieni, bet dažādi joki.

Jā, diezgan precīzi! Tas viss ir viens liels joks. Bet kas nav?

Lai sagatavotu sešas izrādes, kaut kādā brīdī tām idejām ir arī jādzimst. Gribētu zināt, kā top materiāls? Un vai Tev jau ir idejas vēl vienai vai desmit izrādēm uz priekšu?

Man ir versija nosaukumam un sajūtai, bet tā, ka kaut kas jau būtu gatavs, tā nav! Arī iepriekš, pirms lielajiem uznācieniem, bija “Darba” izrādes, kurās izmēģinu materiālu. Atšķirība ir tā, ka iepriekš – gan uz Optimistiku, gan Splendid, šāda veida izrādēm biju sagatavojis veselu blāķi ar stāstāmo, kur es vienkārši izeju visam cauri. Ar katru tālāko gatavošanos metu laukā lieko, varbūt kaut ko mainīju vietām un slīpēju tiktāl, lai nonāktu līdz gatavai izrādei. Gatavojoties VIENAM, man uz katru “Darba” uzstāšanos bija sagatavots pilnīgi cits materiāls, no kuriem principā es varētu uztaisīt trīs izrādes. Un no tām es gribēju salikt to vienu, kas ir VIENS. No trijiem VIENS. Kur nepagriezies, visur VIENS. Galīgi sakodējies! (Smaida)

Es biju uz vienu Tavu “Darba” izrādi, un, godīgi sakot, man kā parastajam skatītājam šķita, ka esi jau gatavs! Cik tas ir grūti (angliski saka “kill your darlings”!)?

Tad, kad sāc dauzīties ar to visu un saprast, kas ir un kas nav, kaut kā organiski visas lietas liekās kopā. Man nav baigo mocību to izdarīt! Tas, ka man kaut kas neder šeit, nenozīmē, ka es to nevaru atstāt kādam citam pasākumam vai projektam, kur kāds jociņš būs nepieciešams.
Atbildot uz Tavu iepriekšejo jautājumu, man vēl nav gatava nākamā izrāde, izņemot nosaukumu. Tādos apjomos domāt materiālu… Tad man būtu jānodarbojas tikai ar stāvizrādēm, un ja tā darītu, pagaidām, man šķiet, es varētu vēl trīs izrādes gadā uztaisīt. Bet tā ir diezgan sarežģīta lieta, jo, liekot kopā vienu izrādi, esmu jau diezgan apradis ar saturu un to, kas tas ir. Piemēram, Splendid noslēdzās pavasarī, un kopš tā laika jau vācu visādus jociņus un tos pierakstu. Tāpēc tas nav tā, es apsēžos, pa vienu dienu uzrakstu visu un vakarā eju stāstīt!

Tu varētu tā?

Cilvēks stresa situācijās var diezgan daudz izdarīt, tāpēc domāju, ka jā! Bet vai vajag? Piemēram, ārzemju komiķi, kas uzstājas angliski, gadiem var stāstīt vienu un to pašu, tādā veidā izvelkot esenci no tiem. Laika gaitā saproti, ko no joka var griezt ārā, un precizitāte ir nenormāli svarīga – es uztaisu vienu nepareizu ieelpu, drusciņ pārvelku pauzi un tas jau ir pavisam kaut kas cits! Man “Darba” izrādē tā bija – stāstīju kaut kādu neveiklu joku par pensionāriem. Tas bija par aktuālo lietu gan Eiropā, gan pasaulē, ka strauji noveco sabiedrība un informācijas apmaiņa nenotiek tik veikli. Un es teicu, ka visi tūliņ varēs kļūt par prezidentiem, bet joku līdz galam nemaz nepastāstīju: “Es nesaprotu, kāpēc problēma ir tajā, ka ir daudz pensionāru!” Tas, kas notika realitātē – mēģināju atcerēties, ko ar šo visu gribēju pateikt un kas sekos tālāk. Tajā brīdī sanāca ļoti gara pauze, un zālē uztvēra tā, ka esmu pabeidzis joku. Tas ir megadebīls joks, jo līdz galam īsti neesmu pabeidzis, un sanāca nenormāli smieklīgi. Es nezinu, kāpēc! To arī neesmu sapratis, un tā bija smieklīgākā vieta visā “Darba” izrādē. Šis bija labs piemērs – drusku garāka pauze, un tas ir pilnīgi kaut kas cits.

Paskatoties vēsturē – kurā brīdī saprati, ka varētu kļūt par Latvijas Jokupēteri! Vai varbūt Jokujāni – tā varētu nodēvēt!
Tas viss sākās ar improvizāciju. Velku paraleles ar ārzemju komiķiem, kuriem vilkme to darīt bijusi līdzīga – būt vienam no tiem čaļiem! Hamletā (viens no improvizācijas teātriem Rīgā – aut.) es nonācu pēc tam, kad biju dzirdējis stāstu, par to, ka kaut kur Vecrīgā ir vieta, kur džeki kāpj uz skatuves un viņi spēlē teātri vispār bez teksta, viss tiek izdomāts. Man likās – nē, rādiet, kur tas ir! Tad es tur nonācu, skatījos uz viņiem, kas dzīvajā improvizē un uz vietas visu izdomā! Sapratu, ka gribu būt viens no viņiem.
Pastāsti, kāpēc cilvēkiem būtu jāatnāk uz Tavu izrādi!

Galvenā ideja ir atpūsties, labi pavadīt laiku un, pats galvenais, to darīt kopā! Man šķiet, tā ir atslēga tajā visā, jo tad, kad esi par kaut ko priecīgs, ir nenormāli svarīgi dalīties ar otru un redzēt, ka ne tikai pats esi priecīgs. Iedomājies situāciju, ej pa mežu, kāds īsziņa atsūta kaut ko kolosālu, un kāda ir Tava prieka izpausme? Hei… Un viss! Cilvēkam vajag dalīties, it īpaši labajā.

Paga, paga, šī bija tikai pirmā daļa…

Ar šo vēl viss nebeidzas, bet gan tikai sākas – šovakar, 13. novembrī, viņa stāvizrādei VIENS gaidāma pirmā publiskā atrādīšana, bet pēc tam jūs viņi Splendid Palace lielajā zālē satiksiet arī 14., 15., 18., 20., 25., 27.novembrī un 18., 19. decembrī, bet 23.novembrī viņš tiks gaidīts Valmieras drāmas teātrī un 29. novembrī – Liepājas Olimpiskā centra Rožu zālē. Kā arī ar šo interviju mēs vēl nešķiramies – otro un visas nākamās daļas sagaidiet jau tuvākajās dienās. Turpini sekot līdzi informācijai!

Savu viesi neviens neliks pie sienas vai stūrī. Ar runātāju jārēķinās, viņam jādod telpas brīvība. Arī Opra savus viesus mēdz uzņemt un nosēdināt angāra vidū. Tas tāpēc, lai ir plašas telpas sajūta un nebūtu klaustrofobisku blakus efektu. Tāpat arī es savus intervējamos turpmāk likšu ”Istabas vidū”.

0 Komentāru