Ēnu dienu Latgalītē jeb kā top Jāņa Skuteļa joki

Komentāri

Interviju sērija Istabas vidū debija video formātā jau notikusi, arī Jāņa Skuteļa stāvizrāde VIENS Splendid Palace un vēlāk citās Latvijas pilsētās uzņem apgriezienus. Šoreiz par to, kā vispār top joks.

Komiķa Jāņa Skuteļa stāvizrāde VIENS aprunāta, arī viņa dzīvē nedaudz esam ielūkojušies, tagad laiks saprast, kā vispār notiek tas, kas viņam sanāk vislabāk, – jokot. Mēģināju rast atbildi uz jautājumu, ko viņam uzdevis ne viens vien intervētājs, – kā top tas, kas liek citiem smieties?

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Bija netipiska novembra diena – ārā spīdēja saule! Kur tas redzēts, ka šajā mēnesī gaišākais objekts visumā pastūmis malā drūmos mākoņus, lai apskatītos, kā mums te lejā klājas. Ar Jāni Skuteli devāmies pastaigā pa Maskavas forštati, lai palūkotu, vai nav kāds notikums, objekts vai subjekts, par kuru būtu vērts arī stāstīt plašākai auditorijai.

Ceļā Jānis stāsta, ka pastaiga ir viens no veidiem, kā salikt kopā visu, kas jau sarakstīts. “Procesors zemapziņā pats visu saliek pa vietām. Atnāc mājās un pēc tam pieraksti pārdomāto,” stāsta komiķis. Pastaigas laikā satikām visādus cilvēkus. Viens no pirmajiem bija kāds kungs, kurš bija devies apgaitā bez apaviem, bet nedaudz tālāk kāds pārītis uz ielas lielā skaļumā skaidroja savas attiecības, kur radās viens no potenciālajiem tematiem “stendapam” – attiecību risināšana.

Taču pirmais, ko ieraudzījām, kas beigās arī tapa par mūsu šīs sarunas galveno tematu, – leģendārais tirgus Latgalīte. Pievērsām uzmanību cilvēkiem, kas tur strādā, pie kā beigās pieturējāmies. “Man “stendapam” vajag atrast īstenību un savilkt to kopā ar to, ko kopā nevelk!” atklāj Skutelis. Pieturējāmies pie darba jautājuma, jo pastāv stereotips, ka ir daudz cilvēku, kuriem savs darbs nemaz īsti nepatīk, taču, kā būtu, ja mēs viņus nosūtītu uz turieni un liktu vienu dienu pāstrādāt? Piemēram, rīkot Ēnu dienu Latgalītē.

Atgriežoties no pastaigas, ķērāmies pie lietas – kā no idejas joks pārtop reāli stāstāmā materiālā. Ja iedziļināmies sīkumos, iesākumā viss top uz lapas ar pildspalvu, bet pēc tam talkā nāk dators. Tika pierakstīti šādi atslēgvārdi: Latgalīte, darbs, nepatīk, Ēnu diena. Tie ir atskaites punkti, pie kuriem pieturēties, bet – kas notiek tālāk?

“Tagad man ir skaidra bilde, ko varētu darīt. Īstenībā sākās viss ar Latgalīti, bet tas bija tikai sākums. Beigās joks varētu būt par to, ka pārsvarā cilvēkiem nepatīk darbs – ko viņiem darīt, kā atrisināt šo problēmu? Atrodi vēl sliktāku vietu! Pamēģini ogļu raktuvēs pastrādāt!” Pēc tam situāciju apskatījām globāli, svītrojot arī vārdu “darbs”, un pievērsāmies tam, kas cilvēkiem vispār nepatīk un kāpēc. “Meitene iepazīstas ar čali, bet viņai viņš nepatīk. Tad ir jāatrod vēl citi čaļi, uz kā fona šis izskatīsies labāks. Šeit ir runa par atskaites punktu, no kā mēs skatāmies.” Tad Jānis turpināja par sev tik tuvo politikas tēmu, par ko diezgan daudz joku dzirdams arī viņa jaunajā stāvizrādē VIENS. “Savus politiķus mēs vērtējam tā, kā vērtējam, jo neliekam klāt citus. Ja mēs salīdzinām ar citiem un saprotam, ka tikai mums nav ok, tad tas ir bēdīgi. Bet, ja saprotam, ka tā nav, tas jau ir labāk.”

“Mēs apskatījām trīs būtiskas lietas, kas cilvēkiem ir lielā mērā svarīgas, – darbs, attiecības un politika.” Šāda veida saruna Jānim parasti notiek galvā, pēc tam top audio ieraksts, bet, ja, viņaprāt, joks ir izdevies, tālāk jau tas dodas uz “Darba” izrādi, kurā šauram cilvēku lokam tiek atrādīts viss materiāls. Stāvizrādei VIENS tādas bija trīs.

“Negaidītības moments mums ir, tagad jāmeklē kaut kas, ar ko pārsteigt. Tam nevajadzētu būt nekam paredzamam, lai cilvēkam tas uzreiz neienāktu prātā. Ēnu diena Latgalītē varētu būt diezgan neparedzams salikums.” Jāņa Skuteļa pats pirmais klausītājs parasti ir viņa draudzene Elīna, kurai tas padodoties ļoti labi. Tad arī tiek vērtēts – joks būs dzīvotājs vai tomēr ne. Taču nedrīkst aizmirst kādu svarīgu lietu – jāsaprot, vai lieta, kas pastāstīta, vispār ir smieklīga, vai vienkārši nepareizi pasniegta. “Ne vienmēr, kad nav smieklīgi, tas nenozīmē to, kas tas nav smieklīgi. Ļoti bieži gadās, ka vienkārši nepareizi izstāstās.”

Elegants glamūrs un stilīgs roks! Kā “X Faktora” talanti Edgars Kreilis un Aivo Oskis veidoja savu skatuves tēlu?

Elegants glamūrs un stilīgs roks! Kā "X Faktora" talanti Edgars Kreilis un Aivo Oskis veidoja savu skatuves tēlu?

Pasaules slavenajā mūzikas šovā “X Faktors” sevi spilgti pieteikuši vairums Latvijas dziedošo talantu. Kāpt uz skatuves, visnotaļ, palīdz ne vien draugu un ģimenes atbalsts, bet arī drosme un pārliecība – šajā jautājumā dziedātājiem atbalstu sniedz iepirkšanās centrs “Domina Shopping”, kā arī stiliste un modes dizainere Indra Salceviča.

Lasi vēl