”Eirovīzijas” nacionālās atlases organizatori detalizēti izskaidro, kāpēc Markus Riva šogad nav finālā

16 komentāri
”Eirovīzijas” nacionālās atlases organizatori detalizēti izskaidro, kāpēc Markus Riva šogad nav finālā
LAURIS VĪKSNE

Mūziķa Markus Rivas fanu armija bija izveidojusi veselu petīciju un savākusi parakstus, pieprasot mākslinieka iekļaušanu ”Eirovīzijas” nacionālās atlases finālā, bet lēmums ir negrozāms. Sestdien, 8. februārī, deviņi mākslinieki cīnīsies par iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskajā mūzikas konkursā, bet Rivas vārda starp viņiem nebūs.

Pēc tam, kad tika atklāti skatītāju un ekspertu kopā izraudzītie šī gada potenciālie ”Eirovīzijas” pārstāvji, kuri 8. februārī sacentīsies konkursā ”Supernova”, Markus Rivas, kura vārds finālistu starpā nebija, fani steidza protestēt.

Deniss Ševeļovs izveidoja petīciju, lai panāktu dziedātāja Marka Rivas atgriešanos ”Eirovīzijas” nacionālās atlases finālā, tika savākti vairāk nekā 300 paraksti, vēstule nosūtīta konkursa organizatoriem – Latvijas Televīzijas valdei un konkursa ”Supernova” producentei Ilzei Jansonei.

Organizatori ir iepazinušies ar vēstuli un informē – lēmums netiks grozīts, Markus Riva netiks iekļauts konkursa finālistu vidū.

Kā argumentē konkursa organizatori, deviņus finālistus no 26 klātienes atlasē startējušajiem dalībniekiem izvēlējās starptautiska žūrija, kuras sastāvā bija ne tikai konkursa rīkotāji no Latvijas Televīzijas, bet arī mūzikas ierakstu, mūzikas menedžmenta un mediju, kā arī komunikācijas jomas profesionāļi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas un Somijas, tādējādi nodrošinot maksimāli objektīvu un profesionālu pieeju izpildīto dziesmu vērtējumam.

”Vērtējot pretendentu dzīvo izpildījumu klātienes atlasē, žūrija ņēma vērā vairākus faktorus, tostarp izpildītāja vokālās dotības.

Papildus žūrijas vērtējumam tika ņemta vērā arī plašāka ”YouTube” platformas datu analīze, kas atspoguļoja to, kā sabiedrība skatījusies un reaģējusi uz atlases kārtā iekļauto dziesmu video nedēļas laikā kopš to publicēšanas.

Atklātajā vēstulē minētā atsauce uz dziesmu popularitāti ”YouTube” vietnē, kas tiek mērīta pēc skatījumu skaita, kā vienu no finālistu atlases kritērijiem, ir vēstules autoru interpretācija par plašsaziņas līdzekļos izskanējušajiem žūrijas izvēles kritērijiem.

Atsaucoties uz vēstulē minēto punktu, kas norāda, ka Markum Rivam ”būtu plašāka atbalstītāju bāze, nekā citiem konkursa dalībniekiem”, jo mūziķis ir ”pazīstams Eirovīzijas atbalstītāju un fanu vidū, un viņa daiļradei seko ne vien Latvijas iedzīvotāji, bet arī citu Eiropas valstu iedzīvotāji,” vēlamies norādīt, ka konkursa ”Supernova 2020” nolikums patiesi paredz, ka izpildītāja iepriekšējie sasniegumi nozarē vai potenciāls gūt sasniegumus nākotnē un pastāvēt mūzikas tirgū, var tikt uzskatīts par priekšrocību, taču šis kritērijs nav noteicošais kāda izpildītāja un viņa izpildītās dziesmas iekļaušanai finālā, un tiek skatīts kontekstā ar visiem pārējiem dziesmu vērtēšanas kritērijiem.

Atbildot uz vēstulē pausto atzinumu, ka Markus Riva ir ieguvis 1. vietu konkursa ”Supernova 2019” skatītāju vērtējumā un arī ”iepriekš ir baudījis vislielāko sabiedrības atbalstu”, informējam, ka 2017., 2018. un 2019. gadā skatītāju kopējo balsojumu konkursā ”Supernova” veidoja telefonbalsojums (tai skaitā SMS), balsojums internetā projekta mājas lapā, kā arī dziesmas klausījumu skaits straumēšanas vietnē ”Spotify”. 2019. gadā kopējam skatītāju balsojumam tika pievienots arī t/p ”Alfa” balsojumā saņemtais balsu skaits.

Atskatoties uz to, kāds ir bijis skatītāju balsojums par Markus Riva izpildītajām konkursa dziesmām, informējam, ka 2019. gadā Markus Riva 1. vietu ieņēma tikai t/p ”Alfa” balsojumā. Telefonbalsojumā viņam bija 2. vieta, internetbalsojumā – 3. vieta, savukārt pēc ”Spotify” straumēšanas datiem – 2. vieta.

Matemātiski tas deva Markum Rivam 1. vietu skatītāju balsojuma kopvērtējumā, tomēr telefonbalsojumā un interneta balsojumā, par ko tiek atdots skaitliski vislielākais skatītāju balsu skaits, 1. vietu ieņēma grupa ”Carousel”, kas finālā uzvarēja skatītāju un žūrijas balsojuma kopvērtējumā.

Konkursa ”Supernova 2018” finālā nevienā no skatītāju balsojuma sadaļām Markus Riva neieņēma 1. vietu. Telefonbalsojumā izpildītājs ierindojās 2. vietā, interneta balsojumā – 3. vietā un pēc ”Spotify” rezultātiem – 5. vietā, tādējādi skatītāju balsojuma kopvērtējumā iegūstot 3. vietu.

Konkursā ”Supernova 2017” skatītāju balsojuma kopvērtējumā savā pusfinālā Markus ieguva 5. vietu, neiekļūstot konkursa finālā. Arī konkursa ”Supernova 2016” finālā Markus Riva neiekļuva, savukārt konkursa ”Supernova 2015” finālā ar vairāk nekā 6,5 tūkstošu balsu pārsvaru telefona un interneta balsojumā uzvarēja Aminata, savukārt Markus Riva ieguva 2. vietu. Tāpēc apgalvot, ka Markus Riva iepriekš ir baudījis vislielāko sabiedrības atbalstu, nav korekti.

Ņemot vērā, ka starptautiskā konkursa TV auditorija ik gadu ir vidēji 200 miljoni skatītāju, un, pieņemot, ka tikai salīdzinoši neliela daļa šīs auditorijas pirms Eirovīzijas pusfināliem seko līdzi dalībvalstu nacionālajām atlasēm visā Eiropā, izmērīt Markus Rivas vai kāda cita dalībnieka popularitāti un atpazīstamību Eirovīzijas atbalstītāju vidū ir neiespējami, un tas nevar tikt uzskatīts par objektīvu vai noteicošu kritēriju konkrētā mūziķa izpildītās dziesmas vērtējumā,” uz Denisa vēstuli atbildējis LTV valdes loceklis Ivars Priede.

Rivam būs iespēja mēģināt atkal nākamgad, bet jau sestdien uz skatuves, cīnoties par iespēju pārstāvēt Latviju Roterdamā, kāps deviņi talanti.

Finālu atklās jaunā dziedātāja Seleste. Kā otro uz skatuves redzēsim DRIKSNA, kuram sekos Katrīna Bindere, bet ceturtais būs Edgars Kreilis.

Piektais kārtas numurs finālā ticis Katrīnai Dimantai, sestais būs Miks Dukurs, savukārt septītā – Nīderlandē dzīvojošā latviete ANNNA.

Ar astoto numuru finālā startēs grupa ”Bad Habits”, savukārt šī gada konkursa finālu noslēgs Samanta Tīna.