Burkovskis slavē [Ex] da Basu; kurš vājākā darba autors?

6 komentāri
Burkovskis slavē [Ex] da Basu; kurš vājākā darba autors?
Foto: Toms Norde

Šova TV Zvaigzne dalībnieku iknedēļas lielo uzdevumu – ziņas – pirmdienas vakarā vērtēt bija ieradies mediju cilvēks, LNT raidījuma TOP 10 vadītājs, veidotājs un ziņu moderators – Haralds Burkovskis. Viņš atklāja, ka visus dalībnieku darbus vērtēs pēc vienas mērauklas un vienotiem kritērijiem. Svarīgs ir ziņu intro, anonss jeb ievads/pieteikums, saturs, forma un nobeigums.

Kā pirmās tika prezentētas tehnoloģiju ziņas, kuras sagatavoja [Ex] da Bass. Viņš bija izvēlējies stāstīt par ekskluzīvu tālruņa lādētāju, bezpilota lidaparātiem un māju, kas pati ražo elektrību. Haralds [Ex] da Basa darbu vērtēja ļoti atzinīgi: “Tu izmantoji visu, ko ziņās var darīt. Tev bija intro, kas daudziem iztrūka, bet tev bija. Intro, tas ir interesantā veidā pateikt to, par ko stāstīsi ziņās, it kā izmest āķi.” Haralds uzteica arī videomateriālu izmantošanu: “Cilvēki skatās ar acīm un grib redzēt kustīgu bildi. Ziņas nav moderatoru šovs, tāpēc stāstu vajag ilustrēt. Un vajag stāstīt to, kas cilvēkus interesē, lai viņi uzzina ko jaunu. Man šķiet, ka tu tiki galā. Bija labi. Šis materiāls bija vistuvāk tam, ko mēs varētu gaidīt no ziņām.” Haralds [Ex] da Basa darbu novērtēja ar trim krustiņiem.

Alda uzdevums bija sagatavot laika ziņas. Un te nu arī eksperts piekrita, ka šajā lauciņā atrast trīs interesantas un atšķirīgas ziņas ir grūti: “No laika ziņu kanona, tu izdarīji visu. Tas, ka būries no galvas, bija šarmanti. Tas, ko jūs pasakāt no sevis, nevis nolasāt, vienmēr ir labāk. Tev bija iespēja būt dinamiskam kadrā, un kustības lieta ir svarīga, taču muguru griezt skatītājiem ir neadekvāti. To vajag ravēt ārā. Jūs esat uz skatuves, un tā nedrīkst darīt.” Haralds Aldim ieteica piestrādāt pie dikcijas un vairāk deklamēt.

Dārta lasīja kultūras ziņas. Viņas video nebija papildināts ar vizuāliem materiāliem – foto vai video. Pēc video noskatīšanās arī pati darba autore atzina, ka viņas lasītās ziņas bija par garu un par neinteresantu. Haralds uzslavēja paškritisko attieksmi un uzslavēja Dārtas balss tembru: “Tev ir laba balss, bet nebija intro. Nebija pārskata un sajūtas, uz ko tās ziņas velk.” “Ja man būtu iespēja balsot ar pulti, domāju, ka es pieslēgtos Dārtai mazliet vēlāk.” Haralds akcentēja, ka, sagatavojot ziņas, ir svarīgs “editings” jeb tā sauktā materiāla atlase, kad no mazāk svarīgām detaļām ir jāatsakās par labu svarīgākajam. “Runājoša galva ir televīzijas “killers”, bet nolasīji tu labi,” Dārtas darbu vērtējot, teica Haralds.

Juris prezentēja kriminālziņas, kurās bija apkopojis informāciju par autoceļu aprīkojuma zādzībām, kontrabandas cigaretēm un drošu braukšanu ziemas apstākļos. Haralds Jura lasījumu komentēja: “Balss tev ir laba, bet profesionāls ziņu lasītājs lasa vienu, bet jau redz nākamo tekstu, tādējādi veidojot savas runas plūdumu, ieturot pauzes, kāpinājumus un spēj mainīt intonācijas.” Juris nebija izmantojis videomateriālus, taču Haralds iedrošināja izmantot video no dažādiem resursiem: “Vizualizācijai tev vienkārši jānorāda avots, jo tad tās ziņas, kas šajā gadījumā izskatījās kā norepotas, izskatītos citādāk.” Arī Jura darbā neparādījās intro, jeb anotācija, kas laikmetā, kad norisinās sīva cīņa par reitingiem, ir būtiska lieta.

Linda lasīja sporta ziņas, kurās bija apkopojusi informāciju par hokejista Girgensona panākumiem, finansiālo atbalstu biatlonista Rastargujeva turpmākai izaugsmei un treniņiem, kā arī par Solvitas Āboltiņas lomu basketbolā. Burkovskis uzslavēja Lindas dikciju, taču videomateriālus vēlējās redzēt jau ātrāk: “Šis ir labs testa poligons, un man būtu gribējies, lai video parādās mazliet ātrāk. Pietrūka anonsa, tāpat kā kolēģiem, bet lasīšanas dinamika un temps labi atbilst sporta ziņu žanram.”

Edgaram Toretto bija jāsagatavo ziņas – sievietēm. Haralds, Edgara veikumu analizējot, teica: “Divreiz par garu! Neeksistējošs ziņu žanrs, un tu uztaisīji viena cilvēka izrādi. Man bija sajūta, ka esmu gruzīnu ballītē, kur tu esi vakara vadītājs. Tev ir runāšanai atbilstošs tembrs, bet dinamika nebija atbilstoša ziņām. Šis nav ziņu žanrs, un tāpēc tās lietas, kas varētu tikt kvalificētas kā defekts, tu padarīji par efektu.”

Santas uzdevums bija sagatavot un nolasīt biznesa ziņas. Haralds, vērtējot Santas darbu, bija kritisks: “Tu biji tuvāk pēdējam ziņu izlaidumam, tam, ko rāda ap diviem naktī. Biznesa ziņas prasa materiāla apgūšanu un dinamiku. Neviens likums nav labāks par saprātīgu lēmumu, tāpēc, ja tu šo ziņu nezini, tad labāk pieņemt lēmumu to nelasīt. Kā saka, – īsāk būs vairāk! Ziņas ir precīzs žanrs. Jums jāatklāj tikai fakti, bez jebkādas interpretācijas.”

Neimanis prezentēja novadu ziņas. Arī šo darbu Haralds novērtēja labi: “Tev bija anotācija, lai arī tajā neizmantoji intriģējošāko informāciju.” Haralds domā, ka Neimanim piestāvētu labāk lasīt pasakas nekā ziņas: “Ja tās ir ziņas, tad tās prasa noteiktību, nevis kā tava balss, kas ripoja no kalna lejā kā tāds plācenītis.” Plusiņu Neimanis saņēma par vizualizāciju.

Arī Martas ziņas Burkovskis novērtēja labi: “Tikko tiek izmantoti vide materiāli, tā moderatora darbs kļūst daudz vieglāks.” Runājot par saturu, Haralds ieteica kā svarīgākās ziņas pasniegt tās, kuras varētu interesēt pēc iespējas lielāku skatītāju auditoriju. Lasījumu eksperts novērtēja kā raitu un korektu, bet smīnu sejā ieteica pārvērst mazliet nopietnākā grimasē.

Violetas ziņas bija visīsākās. Šķiet tikko sākās un jau beidzās. Haralds teica, ka dažkārt īsums sevi attaisno: “Ja labas lietas var izstāstīt īsi, kāpēc vajag izplūst? Labā lieta, ka 75%, ja neskaita pašas beigas, izstāstīji no galvas. Un tas bija labi. Man pietrūka īsa pieteikuma, kāpēc tas ir svarīgi. Arī video seguma pietrūka.

Noslēdzot vakara viesošanos pie topošajām TV personībām, Haralds teica, ka gandrīz visiem trūkst pieteikumu: “Tas bija jūsu klupšanas akmens. Bet Jums ir jāmācās, jāstudē, jārunā skaļi, no rīta līdz vakaram, jāmontē un jādomā, kā to vai šo panākt.” Bet TV Zvaigznes atzina, ka šis darbs nebija no vieglajiem.

Kurš sēdīsies uz izbalsošanas strīpas, uzzināsim jau šovakar? Vai tie būs vājāko darbu autori, kuri krāmēs somas, lai dotos mājās, vai Dārta, kura visu pagājušo nedēļu aģitēja kolēģus un atbalstītājus par sevi nebalsot? Seko līdzi notikumiem šovā un uzzini pirmais TV Zvaigžņu jaunumus.

TOP komentāri

 • studente
  0 0 0

  studente

  Tātad - vājākie darbi, pēc ekspertu domām, ir Violetai un Torreto. Godīgi sakot es daudz nepārdzīvotu, ja pat abi atstātu šova telpas. Man, personīgi, apnikusi tā vulgaritāte, kas diemžēl piemīt abiem šova dalībniekiem. Saku skarbi, bet tā ir realitāte. Taču to, vai šovu atstās viens vai divi dalībnieki, redzēsim tiešraidē plkst. 21.00
 • Eda
  0 0 0

  Eda

  Par Ievu jūs vismaz cepaties, tātad viņa jūs iekustina. Es arī iepriekš par viņu domāju citādi, bet šeit viņa ir tieši vietā un man pat sāk patikt. Ko tad jūs gribat, lai izbalsošana ir garlaicīga un gaudulīga kā iepriekšējos šovos?
 • skatītāja

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Elegants glamūrs un stilīgs roks! Kā “X Faktora” talanti Edgars Kreilis un Aivo Oskis veidoja savu skatuves tēlu?

Elegants glamūrs un stilīgs roks! Kā "X Faktora" talanti Edgars Kreilis un Aivo Oskis veidoja savu skatuves tēlu?

Pasaules slavenajā mūzikas šovā “X Faktors” sevi spilgti pieteikuši vairums Latvijas dziedošo talantu. Kāpt uz skatuves, visnotaļ, palīdz ne vien draugu un ģimenes atbalsts, bet arī drosme un pārliecība – šajā jautājumā dziedātājiem atbalstu sniedz iepirkšanās centrs “Domina Shopping”, kā arī stiliste un modes dizainere Indra Salceviča.

Lasi vēl