Pirms un pēc: dizainere pilnībā pārveido mazuļa un pirmklasnieces istabu

3 komentāri

Iekārtojot bērnistabu, vecāki bieži sastopas ar vairākiem izaicinājumiem – tajā jāatrod vieta rotaļlietu glabāšanai, istaba jāpielāgo, bērnam paaugoties, turklāt, ja vienā telpā dzīvo vairāki bērni, tad tajā jāapvieno dažādas gaumes un vajadzības. Jaunajā televīzijas raidījumā IKEA dizainere tika galā ar visiem šiem izaicinājumiem, iekārtojot kādas rīdzinieku ģimenes bērnistabu, kurā mitinās divas māsas – mazulis un pirmklasniece.

IKEA un TV3 uzsāk jaunu kopprojektu – interjera pārvērtību raidījumu ”Manas mājas ar IKEA”, kas ļauj skatītājiem sekot līdzi pārmaiņām desmit dažādos Latvijas iedzīvotāju mājokļos. IKEA dizaineres meklē risinājumus kā tipiskiem, tā individuāliem interjera izaicinājumiem, ne vien piešķirot jaunu dzīvi izvēlētajām istabām, bet arī iedvesmojot ikvienu veikt līdzīgus uzlabojumus savās mājās.

Pirmais raidījums bija veltīts bērnistabas iekārtošanai. IKEA interjera dizainere Ieva Buka pārveidoja istabu, kur mitinās divas māsas – sešgadīgā Emīlija, kas šogad sāk skolas gaitas, un viņas deviņus mēnešus vecā māsiņa Rebeka. ”Galvenais izaicinājums, iekārtojot šo istabu, bija nepieciešamība vienā telpā apvienot tik dažāda vecuma meiteņu vajadzības. Emīlijai bija nepieciešama funkcionāla vieta mācībām un kāds jauks stūrītis, kur pabūt vienatnē, tikmēr Rebekai vajadzēja paredzēt vietu ne tikai gulēšanai, bet arī rotaļām, kā arī padomāt par drošības risinājumiem,” stāsta dizainere.

Plānojot jebkuras telpas pārvērtības, IKEA dizainere iesaka sākt ar telpas funkciju – ko galvenokārt paredzēts darīt istabā: gulēt, strādāt, ieturēt maltītes vai atpūsties? Kad tas ir skaidrs, var izvēlēties vienu vai pāris svarīgākās mēbeles – piemēram, gultu, drēbju skapi, dīvānu vai rakstāmgaldu –, un ap tām veidot pārējo interjeru. ”Šajā gadījumā istabai ir vairākas funkcijas – tā ir vieta gan gulēšanai, gan rotaļām, gan mācībām. Viena no meiteņu mammas vēlmēm bija iekārtot ērtu mācību vietu vecākajai meitai, kas šogad uzsāk mācības pirmajā klasē, un vietu, kur mazākajai māsai spēlēties, lai viņa būtu nodarbināta, kamēr Emīlija pilda mājasdarbus,” skaidro dizainere.

Mēbeles aug kopā ar bērniem

Māsu mamma vēlējās, lai jaunās mēbeles meitenēm derētu vismaz piecus gadus un lai ģimenei nebūtu tik drīz jāiegādājas jaunas. ”Man patīk mammas ilgtspējīgā pieeja. Visiem vecākiem, kas plāno iekārtot bērnistabu, iesaku izvēlēties pielāgojamas mēbeles – gultu, rakstāmgaldu, krēslu, plauktus, kas aug kopā ar bērnu,” saka dizainere. Emīlijai viņa izvēlējās gultu, ko var pagarināt līdz 2 m, bet Rebekai – redeļu gultiņu, kurai vēlāk varēs noņemt priekšējo malu, lai meitene pati varētu iekāpt gultiņā.

”Meiteņu istabai es izvēlējos plauktu sistēmu STUVA – tai var pievienot papildu daļas, ja pēc kāda laika rodas sajūta, ka visām mantām pietrūkst vietas. Kad meitenes paaugsies un mainīsies viņu mīļākās krāsas, šiem plauktiem varēs nomainīt durvis vai rokturus,” skaidro Ieva Buka. Emīlijas rakstāmgalds ir no MICKE kolekcijas – tas ir papildināts ar atvilktņu plauktu uz ritentiņiem, ko var viegli pārvietot pa istabu, ja tas ir nepieciešams, vai pastumt malā, lai iztīrītu grīdu zem tā. Šīs mēbeles tika izvēlētas, domājot par nākotni – kad jaunākā māsa paaugsies, vecāki varēs paplašināt esošo mācību zonu, pievienojot vēl vienu galdu no šīs pašas mēbeļu kolekcijas.

Lampas – funkcijai un noskaņai

Pirms pārvērtībām istabā bija tikai divi gaismekļi – viena griestu un viena sienas lampa. IKEA dizainere skaidro, ka tas ir ierasts risinājums daudzos Latvijas iedzīvotāju mājokļos. Viņa uzsver, cik svarīgi ir izvēlēties piemērotu apgaismojumu, lai istaba būtu gan mājīga, gan pietiekami gaiša: ”Es izvēlējos meiteņu istabā uzstādīt septiņas dažādas lampas – funkcionālas lasīšanas lampas uz rakstāmgalda un pie gultas, kā arī interesantas dekoratīvās lampas, kas rada mājīgu noskaņu. Ar vienu griestu lampu parasti nepietiek, lai apgaismotu, piemēram, lasīšanas stūrīti vai rotaļu zonu.”

Dizainere atgādina, ka labāk izvēlēties LED lampas, jo tās patērē mazāk elektrības un ir drošākas, jo nesakarst. Tāpēc parasto lampu vietā var uzstādīt vairākas LED lampas, un tās joprojām patērēs mazāk enerģijas. Bērnistabā svarīgi likt lampas, kas domātas tieši bērniem, jo tās atbilst visām drošības prasībām.

Sienām izvēlies gaišus toņus

”Viena no biežākajām kļūdām, iekārtojot bērnistabu, ir pārāk košu un spilgtu sienas krāsu izvēle. Parasti cilvēki krāsu izvēlas pēc maza paraudziņa, bet nepadomā, ka krāsa izskatīsies daudz intensīvāka, ja ar to nokrāsos visu sienu, ne tikai mazu papīra gabaliņu. Tāpēc es iesaku sienām izvēlēties par pāris toņiem gaišāku krāsu, jo jāatceras, ka bērns istabā ne tikai spēlēsies, bet arī gulēs un atpūtīsies,” saka IKEA dizainere. Pirms pārvērtībām meiteņu istabā divas sienas bija violetā krāsā un pārējās – gaiši zaļā un persiku krāsā. Tās krāsas bija palikušas pāri no citu istabu remonta, tāpēc kopiespaids bija visai košs. Lai padarītu istabu gaišāku un tajā pašā laikā izmantotu arī Emīlijas iemīļoto rozā krāsu, dizainere apvienoja baltos un rozā toņus, iegūstot rotaļīgu, bet ne pārlieku košu rezultātu.

Atceries par drošību!

Tā kā viena no istabas iemītniecēm vēl ir pavisam maza, drošības risinājumi istabā bija jāpielāgo Rebekas vecumam. Šis apsvērums radīja dažus papildu izaicinājumus dizaineres darbā: ”Parasti istabām, kur dzīvo vairāki bērni, es izvēlos divstāvu gultas, jo tas ir lielisks veids, kā ietaupīt vietu mazās telpās. Taču šoreiz šāds risinājums mazajai māsai vēl nav piemērots, tāpēc izvēlējos divas atsevišķas gultas. Vēl viena lieta ir palodze – daudzos gadījumos tā ir noderīga, lai paplašinātu rakstāmgalda darba zonu un izmantotu dienasgaismu, taču šoreiz es izvēlējos to neizmantot, lai lieki nepievērstu mazās Rebekas uzmanību logam.”

Lai pasargātu mazos pirkstiņus, Ieva Buka iesaka izmantot speciālus fiksatorus durvīm un zemākajām atvilktnēm – tie maksā tikai pāris eiro, bet ir ļoti noderīgi mājokļos, kur dzīvo mazi bērni.

Mazas un personiskas detaļas

Lai padarītu istabu personiskāku un interesantāku, dizainere izmantoja mazus un mīļus nieciņus no ģimenes kolekcijas – piemēram, Emīlijas zīmējumus un no rozā ziediem veidotu ”E” burtu. ”Papildus tam es uztaisīju arī karodziņu virtenes no SOFIA auduma dzeltenā un rozā krāsā un piekāru tās virs Emīlijas un Rebekas gultām, lai radītu priecīgu svētku sajūtu.
Es vēlējos istabu iekārot tieši tā, lai meitenēm tā patiktu un lai viņas uzreiz visu gribētu izpētīt, izmēģināt katru detaļu un justos tur mājīgi. Domāju, ka mana misija šeit ir izpildīta,” priecājas Ieva Buka.