Piecas kļūdas guļamistabas iekārtošanā

Pievienot komentāru

Cilvēks pavada trešo daļu sava mūža miegā, un ir zināms, ka miega kvalitāti lielā mērā nodrošina pārdomāts guļamistabas interjers un telpā valdošā noskaņa. IKEA veiktais pētījums* liecina, ka Latvijas mājokļos šī svarīgā telpa bieži vien nonāk pabērna lomā, jo daudzi tās iekārtojumam nepievērš pietiekami lielu vērību. IKEA interjera dizainere Līva Salaka stāsta par biežāk sastopamajām kļūdām guļamistabas interjera veidošanā un par to, kā no tām izvairīties.

1. Nepiemērotas krāsas izvēle

Guļamistaba ir vieta, kur vēlamies atpūsties un atgūt spēkus, bet pārāk koši un kontrastējoši toņi var radīt pretēju efektu. Lai kopiespaids nebūtu pārāk saraibināts, var izvēlēties divas pamatkrāsas un izspēlēt dažādas nianses. Ja tomēr vēlies arī kaut ko košāku, izvēlies pieklusinātāku vēlamā toņa nokrāsu un izmanto to kaut kur fonā, teiksim, sienai aiz gultas galvgaļa – tā acis būs pasargātas no pārāk liela sasprindzinājuma.

2. Pārāk daudz mēbeļu

Ja guļamistaba jau sāk līdzināties šķēršļu joslai, kur nav iespējams pārvietoties, nekrītot un neklūpot pār mantu kaudzēm, ir skaidrs, ka kaut kā ir par daudz. Guļamistabas nereti ir salīdzinoši nelielas, un tur tiek noglabātas mantas, kurām neatrodas vieta citur, bet gulēšana noliktavai līdzīgā būcenī noteikti nesniegs spirdzinošu atpūtu. Lai mazinātu pārblīvētības iespaidu, jāizvēlas atjautīgi risinājumi, piemēram, mantu glabātavas zem gultas un sēdmēbelēs, galds ar atvilktnēm u. tml. Skapi var sakārtot, izmantojot dažādas kastes. Pieejamo vietu vēlams izmantot līdz pat griestiem.

3. Interjera priekšmetu pārbagātība

Mēdz gadīties, ka daudz uzmanības tiek telpām, kuras redz ienākušie ciemiņi, piemēram, dzīvojamai istabai, bet guļamistaba tā arī paliek pamesta novārtā. Te valda divas galējības – vai nu telpā ir tikai pamatlietas un pārējais atstāts gluži nemājīgs, vai arī ir salikts viss, kam citur nav vietas. Bieži galvassāpes sagādā arī kārtība. Skaidrs, ka, no rīta pamostoties, negribas ne ieraudzīt ar drēbēm nokrautu krēslu, ne ar pēdām pieskarties kailai, aukstai grīdai. Interjera priekšmetu izvēlē jādomā par samērību – pārāk perfekta un pārdomāta telpa var radīt viesnīcas iespaidu, savukārt pārāk daudz personisko mantu – likt istabai izskatīties nekārtīgai.

4. Neatbilstošs apgaismojums

Tā kā guļamistabā pārsvarā uzturamies diennakts tumšajā laikā, nereti gadās, ka veltām par maz laika īstā apgaismojuma izvēlei. Telpā nepietiek ne ar vienu lampu pie griestiem, ne arī tikai ar noskaņas apgaismojumu. Jāņem vērā, ka ir četri apgaismojuma tipi – dabiskais apgaismojums, vispārējais griestu apgaismojums, funkcionālais apgaismojums, piemēram, lasīšanai, un noskaņas apgaismojums. Dabiskais apgaismojums ir tas, kas ienāk pa logu – dienā tas ir patīkami, bet naktī ne visai, tāpēc padomā par aizkariem, kas nelaistu cauri ielas laternu vai mēness gaismu.

5. Aizmiršana par ērtībām

Miega kvalitāti var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, telpas temperatūra, troksnis, gaisa un gaismas daudzums. Jo ērtāka gulta, jo labāks būs miegs. Ir vērts reizi desmit gados ieguldīt kvalitatīva matrača iegādē un izvēlēties spilvenu, kas nodrošinās vislabāko atbalstu – vienalga, vai tas būtu dūnu spilvens, ergonomiskais spilvens vai cits. Matračiem var būt pat 25 gadu garantija, tāpēc ir vērts iegādāties virsmatraci – īstermiņā tie ir papildu izdevumi, taču ilgtermiņā nodrošinās guļvietas higiēnu un estētisko pievilcību. Arī spilveniem var izmantot aizsargpārvalkus – tie ir mazgājami, un spilvens ilgāk būs kā jauns.

Galerijā redzams, kā vecmodīga dzīvojamā istaba pārvēršas guļamistabā, piepildot saimnieces Lailas sapni par savu telpu ar ērtu gultu vecā, salūzušā dīvāna vietā.

Vēl vairāk iedvesmojošu ideju par pieejamu cenu – IKEA digitālajā katalogā www.IKEA.lv vai raidījumā ”Manas mājas ar IKEA” trešdienās plkst. 21.00, kanālā TV3.

* Pētījumu IKEA uzdevumā veica pētījumu uzņēmums ”Norstat”. Tiešsaistes pētījumu veica 2019. gada februārī, un tajā piedalījās aptuveni 2000 respondentu.

Par IKEA
IKEA mērķis ir radīt labāku ikdienas dzīvi daudziem. Uzņēmuma ikdienas biznesā tiek ievēroti ilgtspējas principi, un tas atbalsta dažādas iniciatīvas, kas rūpējas par bērniem un vidi. Jau kopš uzņēmuma dibināšanas 1943. gadā Zviedrijā IKEA piedāvā laba dizaina un funkcionālas mājokļa labiekārtošanas preces par pieejamu cenu. Šobrīd 50 pasaules valstīs ir vairāk nekā 420 IKEA veikalu. Baltijā ir divi IKEA veikali – viens Latvijā un viens Lietuvā, kā arī ir pieejamas trīs preču pasūtīšanas un saņemšanas vietas – divas Lietuvā un viena Igaunijā.