Eksperti: Latvijas mājokļos pietrūkst gaismas

1 komentārs

Nepietiekams apgaismojums ietekmē acu veselību un vispārējo labsajūtu. Visvairāk gaismas trūkums jūtams tumšajā gada laikā. Esam apkopojuši veselības un interjera ekspertu padomus, kā veidot telpas apgaismojumu tā, lai mājoklis būtu funkcionāls un tajā varētu justies labi.

Latvijas Universitātes docents Sergejs Fomins skaidro: ”Strādājot nepietiekama apgaismojuma apstākļos, tiek vairāk piepūlēta redze, un ātrāk veidojas acu nogurums. Tāpēc, izvēloties apgaismojumu, ir jāapzinās, kāds darbs tiks veikts konkrētajās telpās. Piemēram, atpūtai un ikdienas darbībām spēcīga gaisma nebūs vajadzīga. Savukārt aktīvam strādāšanai, sportam un smalkākiem darbiem nepieciešams spilgtāks apgaismojums, kas līdzinās dienas gaismai.”

Dr. Fomins uzsver gaismas nozīmību garīgās labsajūtas uzturēšanā: ”Nepietiekams gaismas daudzums var ietekmēt noskaņojumu. Šo efektu labi izjūt cilvēki, kas dzīvo pasaules ziemeļu reģionos – tumšie gada periodi bieži vien asociējas ar mazāku aktivitāti un dzīvesprieka kritumu.”

IKEA interjera dizainere I. Buka pastāsta par dažādiem apgaismojuma veidiem un par to, kā izvēlēties piemērotākos dažādām telpām mājoklī.

Vispārējais apgaismojums

Vispārējais apgaismojums ir galvenais gaismas avots mājās. Parasti tam izmanto griestu lampas – tās var būt gan iebūvētas griestos, gan pieliekamas, gan iekaramas. Izvēloties griestu lampu, ir jādomā par telpas plānojumu. Ja griesti nav augsti, labāk izvēlēties lampu, kas nenokarājas zemu; ja telpa ir paliela, efektīgi izskatīsies liels, neparasta dizaina gaismeklis. Svarīgi padomāt arī par lampas materiālu, pieskaņojot to pārējam iekārtojumam – klasiski lampas izgatavo no stikla vai plastmasas, taču tās var būt arī no bambusa, papīra, metāla un citiem materiāliem. Lai telpa būtu ērta dažādām vajadzībām, vispārīgo apgaismojumu parasti papildina ar citiem apgaismojuma veidiem, piemēram, funkcionālo apgaismojumu.

Funkcionālais apgaismojums

Labas lampas darbam ir svarīgas tāpēc, lai intensīvāks apgaismojums būtu pieejams tur, kur tas nepieciešams, ja vēlies strādāt, gatavot ēdienu, lasīt u. tml. Funkcionālajam apgaismojumam der dažādu tipu lampas – galda lampas, stāvlampas, sienas lampas vai iebūvētas lampas. Nelielas prožektora tipa lampas ir ērti lietot, lai gaisma būtu tieši tur, kur vēlies – uz mīļāko gleznu vai sīklietiņu kolekciju vai arī uz darba virsmu. Ja vēlies izcelt savas skaistākās mantas, noder skapīšu apgaismojums. Noder arī nelieli, pārnēsājami gaismekļi, ko var iegādāties par izdevīgu cenu un ko ar klipsi piestiprina grāmatai, plauktam vai jebkam citam.

Noskaņas apgaismojums

Šādu apgaismojumu izmanto noskaņas radīšanai telpā. Parasti tas ir pieklusināts un mīkstina dažbrīd pārāk spilgto funkcionālo un vispārīgo apgaismojumu. Noskaņas apgaismojums rada mierpilnu, mājīgu noskaņu un ir noslēdzošais posms apgaismojuma plānojumā. Visvairāk tas nepieciešams guļamistabā un dzīvojamā istabā, kur mazāk intensīva gaisma būs piemērota vakariņām ar draugiem vai guļamistabas sagatavošanai naktsmieram.

Mājīgu noskaņu visvieglāk var radīt, izmantojot LED apgaismojumu ar regulējamu intensitāti; tas nāks par labu ne tikai noskaņojumam, bet arī samazinās enerģijas patēriņu. Īpašu atmosfēru rada arī dekoratīvi apgaismojuma risinājumi – lampiņu virtenes, laternas un sveces. Arī bērnistabā var nolikt kādu lampu noskaņas apgaismojumam. To izvēloties, jāņem vērā, ka lampai ir jāatbilst drošības prasībām apgaismojumam bērnistabās un jābūt testētam atbilstoši augstākajiem standartiem.

IKEA interjera dizainere uzsver, ka apgaismojuma risinājumam ir jābūt saskaņotam, piemēram, ja griestu lampa ir izgatavota no bambusa, no tā paša materiāla vajadzētu būt arī noskaņas apgaismojumam domātajām lampām un citiem interjera elementiem.

Dabīgais apgaismojums

Iekārtojot telpu, mēbeles novieto tā, lai pēc iespējas efektīvāk izmantotu dienas gaismu, bet jādomā arī par logu noformējumu, lai sabalansētu ienākošo gaismu. Dabīgais apgaismojums nav vēlams naktī guļamistabā, tāpēc noder aizkari, kas aizturēs mēness vai ielas laternu gaismu un kas nodrošinās privātumu. Gan gaismu aizturoši aizkari, gan žalūzijas spēj darīt brīnumus.

Galerijā redzams, kā IKEA interjera dizainere Ieva pārvērtusi gados vecāka pāra dzīvojamo istabu, izmantojot dažādus apgaismojuma risinājumus.

Vēl vairāk iedvesmojošu ideju par pieejamu cenu – IKEA digitālajā katalogā www.IKEA.lv vai raidījumā ”Manas mājas ar IKEA” trešdienās plkst. 21.00, kanālā TV3.

Par IKEA

IKEA mērķis ir radīt labāku ikdienas dzīvi daudziem. Uzņēmuma ikdienas biznesā tiek ievēroti ilgtspējas principi, un tas atbalsta dažādas iniciatīvas, kas rūpējas par bērniem un vidi. Jau kopš uzņēmuma dibināšanas 1943. gadā Zviedrijā IKEA piedāvā laba dizaina un funkcionālas mājokļa labiekārtošanas preces par pieejamu cenu. Šobrīd 50 pasaules valstīs ir vairāk nekā 420 IKEA veikalu. Baltijā ir divi IKEA veikali – viens Latvijā un viens Lietuvā, kā arī ir pieejamas trīs preču pasūtīšanas un saņemšanas vietas – divas Lietuvā un viena Igaunijā.

1 komentārs