26 komentāri

Komentējot šova Dejo ar zvaigzni dalībnieka Mārtiņa Oliņa veikumu, bieži vien izskan kritiskas lasītāju piezīmes par to, vai Mārtiņš, ņemot vērā viņa fizisko stāvokli, būtu vienādi vērtējams ar citiem šova dalībniekiem.

Skaties.lv lasāmi komentāri, kas apšauba, ka Mārtiņa dalība šovā ir godīga attiecībā pret citiem dalībniekiem. Argumenti pamatā ir divi – pirmkārt, viņš nedejo, bet gan ”braukā ar ratiņiem,”, un, otrkārt, cilvēki par viņu balso galvenokārt aiz žēluma, nevis deju snieguma dēļ.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lūk, daži no Mārtiņa Oliņa kritiķu komentāriem.

Foto: Skaties.lv ekrānšāviņš

Foto: Skaties.lv ekrānšāviņš

Foto: Skaties.lv ekrānšāviņš

Foto: Skaties.lv ekrānšāviņš

Foto: Skaties.lv ekrānšāviņš

Foto: Skaties.lv ekrānšāviņš

Foto: Skaties.lv ekrānšāviņš

Foto: Skaties.lv ekrānšāviņš

Skaties.lv vērsās pie šova veidotājiem, paša Mārtiņa, kā arī sporta un filozofijas pārstāvjiem, lai uzzinātu – kā viņi skatās uz faktu, ka cilvēks ar kustību ierobežojumiem piedalās šovā kopā ar citiem, un tiek vērtēts kā līdzvērtīgs tā dalībnieks pret ko iebilst daži no Skaties.lv lasītājiem.

Agita Mironova, šova Dejo ar zvaigzni žūrijas locekle

Foto: Toms Norde

Foto: Toms Norde

Dejo ar zvaigzni ir šovs, un uzskatu, ka tas ir liels izaicinājums tā dalībniekiem. Pirms šova tā veidotāju vidū bija diskusijas par Mārtiņa dalību šovā. Tomēr skaidri jānodala – šis ir šovs un Dejo ar zvaigzni nav sacensības, kur man kā žūrijas pārstāvei pārus ir jāizvēlas salīdzinot. Varu teikt – es šovā nesalīdzinu, bet gan vērtēju atsevišķi katra pāra tā brīža dejojumu – ko pāris dara, un kā tas sanāk. Tā būtiskākā atšķirība starp šovu un sporta dejām ir tā, ka šovā es vērtēju katru pāri individuāli un pārus nesalīdzinu, kā tas notiek sporta dejās.

Uzskatu, ka Mārtiņa dalība ir ieguvums ne tikai viņam, bet arī mums, lai saprastu, ka ir cilvēki ar kustību traucējumiem un arī viņi grib piedalīties dzīvē. Turklāt citviet pasaulē un olimpiskajās spēlēs notiek sacensības (“parastie” dejotāji olimpiskajās spēlēs nemaz nepiedalās) pēc sporta noteikumiem cilvēkiem ratiņķrēslos. Diemžēl Latvijā šī kustība ir apsīkusi, taču ceru, ka Mārtiņa iniciatīva varētu mainīt situāciju.

Artis Svece, filozofs

Foto: LETA

Foto: LETA

Šobrīd sabiedrībā mainās attieksme pret cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām, un Mārtiņa Oliņa klātbūtne šajā šovā ir tam apliecinājums. Cita lieta, ka droši vien ir kaut kāda robeža, līdz kurai ”īpašo vajadzību” ignorēšana ir iespējama, jo nevar noliegt, ka vieni cilvēki nevar izdarīt to pašu, ko citi. Vienlaicīgi tas ir jautājums par noteikumiem – ja skriešanās sacīkstēs nav atļautas kāju protēzes, tad cilvēks ar protēzēm nevar tajās piedalīties, bet varbūt noteikumus vajag mainīt?

Atbilstoši jājautā, kāds ir šī šova mērķis un kā šis mērķis nosaka noteikumus. Dejas prasmju demonstrēšana nevarētu būt galvenais mērķis, jo citādi šovs neatšķirtos, teiksim, no sporta deju čempionāta. Cik saprotu, būtisks šova idejas aspekts ir izaicinājums – no dalībniekiem, kas nav profesionāli dejotāji, tiek prasīta uzdrīkstēšanās. Tāpēc, manuprāt, balsojot par Mārtiņu Oliņu, cilvēki izrāda nevis vai ne tikai līdzjūtību, bet novērtē viņa drosmi un pašatdevi, un tas atbilst šova idejai.

Edgars Šneps, Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs

Foto: LETA

Foto: LETA

Šovs nav sacensības, turklāt deju sniegumu īsti nemēra pēc principa – augstāk, tālāk, ātrāk. Tāpēc iesaistīt cilvēku ar kustību ierobežojumiem šovā, ir vienkārši apsveicama, jo Mārtiņa Oliņa dalība var būt kā iedvesma daudziem citiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā.

Kā jau minēju, šovs nav sacensības, un pieņemu, ka tīri sportiska sacensība šoreiz ir mazvērtīgāka nekā dalībnieku priekšnesumu mākslinieciskā kvalitāte. Pieņemu, ka šova žūrija to ņem vērā.

Mārtiņš Oliņš, šova dalībnieks

Foto: Toms Norde

Foto: Toms Norde

Dejo ar zvaigzni ir šovs un, manuprāt, nav sporta deju sacensības. Runājot par pēdējām – jā, pasaulē tādas notiek cilvēkiem, kas ir ratiņkrēslos, un viņi tiek vērtēti atsevišķi. Tomēr teikt, ka šovā dejot riteņkrēslā līdzās ”parastiem” dejotājiem nav iespējams, manuprāt, ir pārsteidzīgi. Manuprāt, esam līdzvērtīgi – nevar salīdzināt kā viens pret viens, bet noteikti var salīdzināt atsevišķus deju elementus. Žūrija mani tāpat vērtē – gan pēc ķermeņa un roku kustībām. Un vēl jau triki ar ratiņiem – tie ir gan sarežģīti.

Varbūt mazliet mulsinoši liekas komentāri, ka cilvēki par mani un Ilzi balso aiz žēluma. Jā, man arī tā šķita pēc pirmās dejas, kad dejojām lēno valsi. Tā bija emocionāla deja, kas, manuprāt, varēja izraisīt žēlumu. Taču nākamā bija ātra un dzīvespriecīga deja un cilvēki turpināja balsot, tāpēc nedomāju, ka cilvēki balsotu tikai aiz žēluma.

Bet, ja runā par deju sacensībām cilvēkiem riteņkrēslos, tad jāsaka, ka šādas sacensības notiek visā pasaulē, taču Latvijā šāda organizēta kustība nepastāv. Ar dalību šovā zināmā mērā vēlējos lauzt stereotipu, ka cilvēki ratiņkrēslos nevar dejot un parādīt, ka, esot ratiņkrēslā, nav jāslēpjas, tā iedrošinot citus.

Šova Dejo ar zvaigzni šova veidotāji

Mārtiņš Oliņš ir tāds pats šova dalībnieks kā pārējie. Ja Latvijas sabiedrībā tolerance pret cilvēkiem ar īpašām vajadzībām būtu augstāka, šāda diskusija vispār nenotiktu. Esam priecīgi, ka Mārtiņš piekrita dalībai šovā un palīdz lauzt stereotipu, ka cilvēki ar kustību traucējumiem ir nepilnvērtīgi sabiedrības locekļi. Viņš ir Latvijas lepnums un dzīvs pierādījums, ka ratiņkrēsls nav šķērslis, lai dejotu. Īpašās vajadzības nav atturējušas Stīvenu Hokingu būt par vienu no ievērojamākajiem zinātniekiem, autisms nav šķērslis un Lionels Mesi ir labākais pasaules futbolists. Mārtiņš Oliņš dejo ratiņkrēslā un piedalās Latvijas skatītākajā TV šovā, savukārt Grieķijā ir neredzīgs veselības ministrs,, un viņi visi dzīvo pilnvērtīgu dzīvi,” uzsver raidījuma veidotāji.

TOP komentāri

 • eeiiii
  +13 +13 0

  eeiiii

  Nu nav,tā kā viņi domā. Ne jau negodīgi pret Oliņu,bet negodīgi pret pārējiem dalībniekiem. Neviens jau nedomā slikti par Oliņu,bet šeit tiešām viņš nav īstajā vietā. Es saprotu,ka viņš grib cilvēkos ,kaut ko darīt,bet tam ir daudz citu veidu,piemēram,paralimpiskais basketbols,visi tur ir vienlīdzīgi. Un ,jā,es neuzskatu,ka dalībniekus šovā var vērtēt vienlīdzīgi,jo Oliņš jau nedejo,bet braukā ar ratiņiem pa deju zāli,dejo viņa partnere,un pārēji censoņi. Tas nav godīgi pret pārējiem šova dalībniekiem,kuriem vērtē stāju,papēžus un pirkstgalus,un liek sliktākas atzīmes,bet Oliņam liek tikai labas un visaugstākās atzīmes kā citiem,tikai tāpēc ,ka ir invalīds. Un tas nekad nevar būt objektīvs vērtējums.
 • A.T
  +6 +6 0

  A.T

  atradušies eksperti , kas zin kur viņam ir īstā vieta un kur nav . to nenosakat jūs mīlīši , to nosaka gudrāki cilvēki , kas tiešām zin kas ir kas . šie komentāri tāpat ir tikai tukša muldēšana , jūsu domas . vai tiešām citiem jāzina , jūsu domas ? es domāju , ka nē . viedokļi mēdz būt dažādi bet patiesība tikai viena . Mārtiņš ir piemērs citiem , stimuls , jeb motivācija darīt kko līdzīgu arī visiem tiem , ka ir bez kustības traucējumiem , nevis tērēt laiku sēžot šeit un kko muldot . nu sasniedz tik daudz kā Mārtiņš un tad runā . ; )
 • Gazele

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl