3 komentāri
“Kā mēs esam smējušies!” Pasternaka un Kalniņš par jauno LNT komēdijseriālu un filmu ierunāšanu
Sabīne Zvirbule/Skaties.lv

No 2. augusta trešdienu vakaros LNT skatītājus ved uz skaisto Anglijas dienviddaļā esošo ostas ciematu, kurā risinās britu komēdijseriāla ”Doktors Mārtins” darbība. ”Šī seriāla varoņos skatītāji atpazīs sevi,” intervijā portālam Skaties.lv akcentē aktrise Katrīne Pasternaka, kura kopā ar vīru Juri Kalniņu iejutušies varoņu tēlos. Par cilvēku citādo, filmu ierunāšanu un angļu kino burvību – par šo visu lasi sirsnīgā sarunā ar Katrīni un Juri, kuri filmas ierunā gandrīz 25 gadus!

Pastāstiet, kā norit filmu ierunāšanas process?

Katrīne Pasternaka: Priekšstati ir ļoti dažādi! Daudzi uzskata, ka tā nav profesija, jo lasīt taču māk visi. Mēs tā nedomājam. Mums tas patīk jau ļoti sen. Mēs to darām jau 23 gadus. Sākumā tas bija fragmentāri.

Bet, ja jūs prasāt par to kā par darbu, tad vismaz man, kura regulāri nestrādā kā aktrise, tā ir fantastiska iespēja, izmantojot nevēlēšanos būt redzamai, darīt savu aktrises darbu. Tā ir brīnišķīga sajūta. Nepārspīlējot.

Juris Kalniņš: Es piekrītu. (Smejas)

Katrs jauns ieraksts, katrs jauns materiāls dod iespēju izpausties. Lai gan – ļoti ierobežotā amplitūdā. Katru reizi ir kas jauns, un tu gaidi tās negaidītās situācijas. Labi, ”Fantomasā” mēs varētu paredzēt notikumus…

K.P.: Protams, ļoti daudz kas ir atkarīgs no materiāla. Varbūt pēkšņi pārvērties tikai par balsi – bez sirds un dvēseles, un prāta dalības. Ir arī tādi darbi. Bet mums, paldies Dievam, ir ļoti laimējies.

Kā jūs kopumā raksturotu seriālu ”Doktors Mārtins” un ieskicētu notikumus?

K.P.: Ļoti svarīgs ir viens moments, kas noformulējams ļoti īsi un skaidri: cilvēki, kuri no literatūras vai kino apmēram zina un saprot angļu domāšanu un angļu humoru, šo seriālu noteikti ļoti gaidīs. Šeit ārkārtīgi foršās proporcijās ir drāma un komiskuma elementi. Un komiskums nav prasts, kad cilvēki taisa komēdiju un vēl ieskaņo smieklus. Nē, te ir diezgan skarba mazpilsētas dzīve ar visu no tā izrietošo – ar mīlestībām, slimībām… Tas viss ir salikts ārkārtīgi skaistā proporcijā. Burvīgs kino.

Vairāk par britu komēdijseriālu ”Doktors Mārtins” lasi šeit!

J.K.: Tas ir angļu kino. Un angļu kino ļoti atšķiras no pasaules kino, pat no Eiropas kino. Dažubrīd viņš ir rupjš, melns, bet reizē tik cilvēcīgs un saprotams. Līdz ar to rodas līdzpārdzīvojums.

K.P.: Dakteris Mārtins, maigi izsakoties, ir ļoti īpatnējs. Mūsu meita diezgan labi pārzina kino lietas, un es biju patīkami pārsteigta, kad izrādījās, ka dzīvē šis aktieris Mārtins Klūns, piemēram, ir sarakstījis grāmatas, ar ko viņš ir slavens Anglijā. Viņš rakstījis grāmatas par suņiem, par pamestu suņu kopšanu un audzināšanu. Viņš ir tāds vīrietis, uz kuru tur skaties un, no vienas puses, pēc viņa uzvedības liekas – lai Dievs atpestī!

Ļoti līdzīgi bija ar seriāla ”Soprano” galveno varoni, kurš gan bija mafijas boss. Viņš bija visnotaļ nepievilcīgs cilvēks, bet no kino veidotāju pozīcijām šie abi tēli ir radīti tādi, ka tu saproti – ja šim drausmīgi rupjajam dakterim kāds nodarīs pāri, tev sāpēs sirds par viņu, jo cilvēciski viņš ir šausmīgi foršs. Cilvēks citādais. Bet cik bieži mums ir kino par cilvēkiem citādajiem?! Manuprāt, cilvēkiem citādajiem un ne tikai varētu būt liela bauda šo seriālu skatīties.

J.K.: Arī viņa pacientu un līdzcilvēku plejāde ir pietiekami citāda.

K.P.: Skatoties šādus seriālus, saproti – kā tā var būt?! Mēs visi dzīvojam vienā Eiropā un vienā pasaulē. Mums visiem ir pieejama viena literatūra, viena kino vēsture. Kādēļ tur ir scenāristi, kuri var uzrakstīt tādus scenārijus, bet mums tādu nav?! Kāpēc?! Katrs tēliņš, katra lieta, kas parādās kadrā, ir pērle! Ir liela bauda ierunāt šādu seriālu.

Foto: pazīstamās filmu “balsis”

Juri, vai dakteri Mārtinu ir viegli vai grūti ierunāt?

J.K.: Grūti nav. No vienas puses, Mārtins ir pietiekami robusts. Bet intonācijās, sejas mīmikā atrodas cilvēciskās stīdziņas.

K.P.: No vienas puses, viņš ir robusts, bet tu redzi, ka viņa smadzenēs viss notiek, viņš visam elpo līdzi.

Ir cilvēki, kurus audzinājušas sievietes vienas, kuras teikušas: ”Dēliņ, tu nekad neraudi! Jo vīrieši neraud. Un, ja tu raudāsi, tu sagrausi savu karjeru, dzīvi.” Būtībā notiek pretējais. Cilvēks ir iemācīts nerādīt savas emocijas.

Iejūtoties Mārtina tēlā, ir ļoti minimāla niansīte, ko var atļauties, lai nesāktu spēlēt savu tēlu, bet lai skatītājiem ļautu saprast – dakterim tomēr notrīcēja balss, viņš tomēr saprata…

Aktieris ir burvīgs. Ar tik maz krāsu niansēm viņš panāk kolorītu un foršu tēlu.

Kas varētu būt lietas, caur kurām šis seriāls varētu uzrunāt skatītājus Latvijā?

K.P.: Viennozīmīgi – cilvēcība. Tur nav mākslīgo, tizlo situāciju, kas ir seriālos, kurus cilvēkiem skatoties šķiet: ak, Dievs, ja es varētu tā dzīvot, cik tad es būtu laimīgs. Šis ir absolūti dzīves seriāls.

J.K.: Vārdu ”ziepene” nekādā gadījumā uz šo nevar attiecināt.

K.P.: Manuprāt, šī seriāla varoņos skatītāji atpazīs sevi. Tur var visu atrast! Izrādās, arī viņiem ir šausmīgi grūti ar naudām, arī viņiem jāmēģina izsisties… Un šī asociācija nav primitīva. Jebkuras mākslas pamatā ir mēģinājums līdzpārdzīvot, un, ja izdodas, tad ir jauki.

Vai seriāla ierunāšanas procesā radušās jautras pārteikšanās epizodes?

J.K.: Regulāri. Mēs esam pārtraukuši ierakstu, kad ir komiskas situācijas un nevaram atsākt ierunāšanu.

K.P.: Kā mēs esam smējušies!

Doktors Mārtins faktiski nav komisks, un tad kādu ļoti saspīlētu un nervozu situāciju rezultātā viņš pēkšņi noreaģē tā. Un tad ir stop, nevar parunāt. Un tas ir uztaisīts gaumīgi un smuki. Tur viss ir tā kā dzīvē.

Tos, kuri ir angļu humora cienītāji, seriāls noteikti aizraus.

J.K.: Un tie, kuri vēl nav cienītāji, sāks cienīt.

K.P.: Viņiem būtu laiks sākt skatīties un saprast angļu humoru. Seriāls ir tiešām ļoti jauks.

TOP komentāri

 • ome
  +2 +2 0

  ome

  Es gan raudaaju kaa Pasternaka aizluuzusaa balsii aicinaaja beeglus Latvijaa!
 • Sanita Liepa
 • Vita Eglīte
  +2 +1 -1

  Vita Eglīte

  Seriāls labs kā visi angļu seriāli un ierunāts-ļoti labi. Aizkadrs netraucē baudīt filmu-aktieri profesionāli strādā.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl