Vai ar muzicēšanu vien Latvijā var izdzīvot? Pašmāju mākslinieki dalās pieredzē

3 komentāri
Vai ar muzicēšanu vien Latvijā var izdzīvot? Pašmāju mākslinieki dalās pieredzē
JĀNIS VĒVERIS, F64 / PUBLICITĀTES FOTO

Koncertējot un izdodot albumus, Latvijā iztiku nopelnīt nav iespējams, atzīst populārā ballīšu grupa ”Bermudu divstūris”. Tikmēr pazīstamais rokmūziķis Jānis Bukums pārliecināts, ka skatuves mākslinieka ienākumi atkarīgi no paša ieguldītā darba.

Muzikālā apvienība ”Bermudu divstūris” uzskata, ka pat teorētiski ar muzicēšanu vien Latvijā nopelnīt izdzīvošanai nav iespējams: ”Ja kāds saka, ka var, tad viņš melo. Tāpēc, ka bez muzicēšanas, kā minimums, vēl ir jāēd un jādzer, lai izdzīvotu.”

”Bermudu divstūrim” piekrīt šlāgergrupa “Zvaigžņu lietus: “Nevar, jo nav patstāvības, liela konkurence, maza maksātspēja, nepiemērota nodokļu sistēma.”

Hiphoperis Arturs Skutelis: “Nevar, reizēm vajag pagulēt.”

Kā atzīst dziedātājs Markus Riva, viņam grūti spriest par iespējām tikai Latvijā. “Es vienmēr esmu orientējies sasniegt muzikālus mērķus pasaules mērogā un jau vairāk nekā četrus gadus darbojos ne tikai Latvijā, bet arī NVS valstu mērogā,” tā Riva.

Gluži pretējās domās ir grupa “The Sound Poets”: “Jā, ja zina, ko grib, un smagi strādā.”

”Tas ir iespējams, un to pierāda dažādi populāri un veiksmīgi Latvijas kolektīvi un solomākslinieki. Lai to sasniegtu, jāvelta ļoti daudz darba un nekad nedrīkst padoties,” teic pazīstamais rokmūziķis Jānis Bukums.

Arī grupa ”Franco Franco” uzskata, ka tikai ar muzičēsanu iztiku sev var nopelnīt. ”Jā, protams! Tādēļ taču Rīga ir pilna ar ielu muzikantiem, turklāt dažādos vecumos, vai ne tā?” norāda mūziķi.

“Var, ja uz to tiecas un nerimstoši attīsta savu muzikālo valodu un ar pietāti izturas pret visām ar muzicēšanu saistītajām lietām – sākot ar regulārām treniņnometnēm un beidzot ar produktīvu mēģinājumu procesu,” atzīst ģitārists Mārcis Auziņš.

Evija Vēbere: ”Var, ja darbs dara darītāju.”

Reperis Ozols nezina: ”Paralēli nodarbojos ar uzņēmējdarbību.”

Grupa ”Double Faced Eels” atzīst, ka ”var izdzīvot, ar nosacījumu, ja esi ”Makgaivers” un dari mūzikā vēl astoņas lietas paralēli”.

Tikmēr grupa ”Very Cool People” uzskata, ka Latvija ir iespēju zeme: ”Ja to nespēj darīt šeit, tad tas nav iespējams arī ārpus tās.”

Grupas ”Polifauna” dalībnieki domā, ka viss atkarīgs, par kādu muzicēšanu ir runa: ”Tāpat izdzīvošana ir subjektīva – tas ir jautājums par katra komforta līmeni. Piemēram, var dzīvot pie mammas vai atrast draudzeni, kurai ir dzīvoklis. Ir cilvēki, kuri, piemēram, Berlīnē dzīvo skvotos.

Vispār noteikti, ka izdzīvot var, taču ir žanri, kur vietējais tirgus ir pārāk mazs, lai varētu darboties tikai konkrētā nišā. Bet ir tādi, kuri pamanās arī to izdarīt, tāpēc iespējams ir viss.”

Kuri no mūziķiem šogad iegūs “Zelta mikrofona” balvas, baudi 12. februārī kanālā LNT īpašajā apbalvošanas ceremonijā no Dailes teātra!

3 komentāri