”Tā vietā, lai ļautu strādāt mūziķiem un ēdinātājiem, valsts izdomājusi ļaut iebraukt tūristiem.” Izklaides industrijas pārstāvji pošas protestam

9 komentāri
”Tā vietā, lai ļautu strādāt mūziķiem un ēdinātājiem, valsts izdomājusi ļaut iebraukt tūristiem.” Izklaides industrijas pārstāvji pošas protestam
PRIVĀTAIS ARVĪVS

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Ministru kabinets vienojies par jauniem ierobežojumiem, un tie šoreiz visvairāk skar sabiedriskās ēdināšanas un izklaides vietas. Mūziķis un bāra un kluba ”The Sinners” īpašnieks Miks Galvanovskis izplatījis publisku aicinājumu industrijas pārstāvjiem trešdien pulcēties protestam. Kā sarunā ar Skaties.lv atklāj Galvanovskis, šis ir nāves spriedums Latvijas izklaides industrijai, kura vēl tikai sāk atkopties no krīzes. Miks jautā (un neskaitāmi industrijas pārstāvji viņam publiski pievienojas) – vai tiešām ir samērīgi ļaut iebraukt tūristiem, ļaužu masām izklaidēties lielveikalos, tajā pašā laikā līdz pēdējam piegriežot skābekli un teju apturot darbību sabiedriskās ēdināšanas un izklaides iestādēm?

Kā Skaties.lv atklāj Miks, jau mēnesi iepriekš, laikā, kad ārkārtējās situācijas ierobežojumi Latvijā tika mīkstināti, viņš ”Facebook” publiskoja paziņojumu, kurš izrādījās pravietisks.

”To varētu nosaukt vienkārši par netaisnību. Jau 9. jūnija postā minēju, ka tā noteikti notiks. Mēs ļaujam visiem ārzemniekiem iebraukt, netiekot vēl galā ar sevi, un mēs atkal cietīsim no tā, ka iebrauks pāris ārzemnieki. Un šobrīd tas ir noticis,” sarunā ar Skaties.lv stāsta Miks.

Tāpēc jau trešdien, 15. jūlijā, 15.00 Miks ar domubiedriem iniciējis protesta akciju, aicinot pie Saeimas pulcēties industrijas pārstāvjiem, kuri cieš no šiem ierobežojumiem, kā arī cilvēkiem, kuri ir vienās domās ar Miku, uzskatot, ka izklaides industrijas ierobežošana, tajā pat laikā citām brīvi ļaujot darboties, nav samērīga.

Miks un viņa domubiedri vēlas šajā akcijā uzsvērt, ka nesamērīgo ierobežojumu dēļ cieš neskaitāmu profesiju pārstāvji. Viņš uzsver, ka akcija būs mierīga, un viss, ko industrijas pārstāvji vēlas – tikt uzklausītiem. Miks cer, ka akcija tiks atļauta, un izklaides sfērā strādājošajiem būs iespēja izteikties.

”Runa nav tikai par bārmeņiem, bāru īpašniekiem vai viesmīļiem. Darbu zaudē gan apkopēji, trauku mazgātāji, apsargi, menedžeri, dīdžeji, mūziķi, kam potenciāli būtu jāuzstājas, piegādātāji, šoferi un vēl daudzi citi. Ja nozarei pasaka, ka tā nevar strādāt, tas uzreiz ietekmē citu nozari.

Tā ir nenormāli liela ķēde ar cilvēkiem, kuri vienkārši šī viena iemesla dēļ zaudē darbus. Un šajā brīdī mums tas liekas ļoti, ļoti netaisnīgi.

”Robežas ir atvērtas, cilvēki palikuši bez darba.” ”Ezītis miglā” līdzīpašnieks brīdina, ka jaunajiem ierobežojumiem var būt postošas sekas

Mēs laižam iekšā ārzemniekus, mēs atļaujam pulcēties lielveikalos. Divās sezonās ”Positivus” festivālam neiziet cauri tik daudz cilvēku kā svētdienas pēcpusdienā ”Depo”, salīdzina mākslinieks.

Viņš uzskata, ka ierobežojumi rada tikai ēnu ekonomikas attīstību – cilvēki, kas zaudējuši darbus, šobrīd ”piehaltūrē”.

Mūziķis un bāru saimnieks pilnībā atbalsta to, ka joprojām nepieciešami dažādi ierobežojumi, taču viņš uzskata, ka tiem jābūt samērīgiem, loģiskiem un jāskar visas industrijas.

”Šobrīd mēs runājam tikai par vienu sfēru.  Mūsu sfēra ir palikta kā zem lupas, nekādu atbalstu pa lielam nesaņemam. Tas, ko saņemam, mums nepalīdzēs nomaksāt īri un visu pārējo.

Klubs pēdējā laikā ir nesis tikai zaudējumus. Liels paldies telpu īpašniekiem, kuri nākuši pretī, par to, ka varu nomaksāt parādu par īri pēc tam. Bet, ja tas viss notiek atkal, cik ilgi viņi nāks pretī? Arī viņiem nepieciešama nauda. Baidos, ka vienā dienā mums vienkārši palūgs izvākties,” tā Miks.

Šobrīd ”The Sinners” neatliek nekas cits kā turpināt strādāt atkal ierobežoto darba laiku, tīri, lai dotu darbu darbiniekiem, jo arī tie ir cilvēki, kam jāmaksā īri un sevi jānodrošina.

Miks uzsver, ka ļoti atbalsta Jāņa Krīvēna ierakstu, kurš gan nezināmu apstākļu dēļ bloķēts. ”Ja man kāds pazīstams cilvēks saslims ar ”Covid-19”, es par to noteikti nevainošu valsti.  Bet, ja man kāds pazīstams cilvēks kļūs par bezpajumtnieku vai uztaisīs pašnāvību ”Covid-19” krīzes dēļ, tad ir kā ir,” Krīvēna ideju citē Miks.

Pārdomas par ierobežojumu nepareizu sadali Miks bija publiskojis ”Facebook” jau jūnijā, un tieši tāpēc, ka viss noticis tieši tā, kā viņš kā nozares profesionālis paredzēja, Miks un viņa kolēģi vēlas beidzot tapt sadzirdēti. Jo tieši viņi ir visvairāk ieinteresēti tajā, lai ēdināšanas un izklaides vietas varētu strādāt droši.

”Jā, ierobežojumiem ir jābūt, jo mums ar šo ir jātiek galā pēc iespējas ātrāk,” tā Miks, uzsverot, ka, ja ierobežojumi būs loģiski un skars visas industrijas, viņš gatavs kaut mēnesi pasēdēt mājās bez darba. Taču, ja vienā sfērā darbs tiek apstādināts, kamēr lielveikalos pulcēšanās plaukst un zeļ, turklāt Latvijā brīvi ierodas tūristi, ēdināšanas iestāžu kā vienīgo grēkāžu ierobežošana nav saprotama.

Lūk, paziņojums, ko Miks ”Facebook” publiskoja jau pirms mēneša:

Nekad nebiju domājis, ka es kaut ko šādu publiski rakstīšu, bet es esmu tiešām dusmīgs un vīlies savā valstī.

Īsumā- es esmu divu uzņēmumu valdes loceklis un mūziķis. Visas karantīnas laikā neesmu no valsts pieprasījis ne centa. Visas no manām darbības sfērām pārstāv izklaides industriju un es diemžēl ļoti labi zinu kāda ir situācija apkārt.

Principā lielākā daļa kolēģi mūzikas nozarē ir bez darba un meklē alternatīvas iespējas kaut kur piestrādāt līdz karantīnas beigām. (Protams, ka vārds ”piestrādāt” saknē jau liecina par ēnu ekonomikas celšanu, bet citu variantu jau nav. Ir jāpaēd un jāsamaksā rēķini. ) No sākuma šķita, ka tas varētu būt mēnesis, varbūt divi. Pēc šī brīža situācijas pat īsti nav cerību atgriezties normālā ikdienā visa gada griezumā.

Gada laikā es nospēlēju vairāk par 150 pasākumiem.. šobrīd 3 mēnešu laikā tie ir bijuši 4 pasākumi. Varat saprast paši.

Ķeramies klāt nākamajai tēmai- esmu ”The Sinners Club” un ”The Sinners Bar” īpašnieks.

Abas no šīm vietām apmeklētājiem ir pieejamas jau 3 nedēļas un atrodas Vecrīgā. Katru dienu pie mums piebrauc policija, lai pārliecinātos, ka neesam pārkāpuši kādu no jaunajiem likumiem. Mēs stingri esam ievērojuši visus noteikumus un es pats personīgi katram apmeklētājam esmu šos noteikumus atgādinājis.

Nekad neesmu vainojis kādu no policijas darbiniekiem, jo es labi apzinos, ka viņi pilda savus darba pienākumus, bet katru reizi kā viņi piebrauc un nāk visu pārbaudīt, pazūd aptuveni puse no apmeklētājiem, jo tas viņiem izraisa lieku stresu un liek justies neomulīgi.

Jau vairākas nedēļas Vecrīgā ir dzirdamas ārzemnieku balsis un parunājot ar viņiem atklājas, ka viņi ir atbraukuši no Zviedrijas, Somijas vai citām valstīm. Es, protams, priecājos, ka viņi vēlas apmeklēt manu vietu, bet jautājums ir- vai tad Latvija nebija atvērta tikai vietējā tūrisma robežās, kas ir Baltijas valstis?

Un godīgi sakot šī ir vissāpīgākā tēma. Mēs nedrīkstam vēl joprojām strādāt ilgāk par 00:00 un katru vakaru mums ir jālūdz cilvēki doties prom no mūsu telpām, kad visa vakara garumā viņi ir ievērojuši noteikumus un labprāt uzkavētos pie mums līdz pat rītam.

Daudzas vietas apkārt sākot ar rītdienu vērs savas durvis vaļā pēc 3 mēnešu slēgšanas, jo visi domāja, ka beidzot viss ies uz labo pusi, bet nekā. Tā vietā, lai mēs varētu atjaunot kaut cik normālu pulcēšanos, mūsu valsts ir izdomājusi ļaut iebraukt tūristiem.

Pastāstiet lūdzu- KĀDA JĒGA MUMS BIJA 3 MĒNEŠUS SĒDĒT MĀJĀS, JA TAGAD VISS SĀKSIES NO GALA? Tūrisms pagaidīs!!! Atjaunojam normālu dzīvi starp mums. Slēgto vietu dēļ darbu ir zaudējuši tūkstošiem cilvēku un viņi šos darbus atpakaļ nedabūs, jo liela daļa no vietām vienkārši vairs nekad nespēs atvērties.

Es vēlos atgādināt- es nečīkstu.. es vienmēr esmu cīnījies par savu vietu un ar cilvēkiem, kas man liek šķēršļus, bet šobrīd es vienkārši vēl neesmu sapratis kā varēs pārvarēt šķēršļus, ko manā priekšā liek valsts.