Foto: ar lustīgu ballīti atklāta Latvijas pankroka leģendas Dambja personālizstāde

0 Komentāru
Foto: ar lustīgu ballīti atklāta Latvijas pankroka leģendas Dambja personālizstāde
OKSANA DŽADANA, F64

Nedēļas sākumā saviesīgs burziņš noticis galerijā ”Istaba” – tur tika atklāta Latvijas pagrīdes mūzikas dzīves aktīvista, leģendārās pankroka grupas ”Inokentijs Mārpls” līdera Dambja personālizstāde ”Mīlestības vārdā”.

Izstāde, kas ir galerijas ”Istaba” dāvana Dambim viņa 50. dzimšanas dienas gadā, akcentē Dambī mītošo mākslinieka gēnu, dienasgaismā izvelkot viņa zīmējumiem pilnās mapes. Un ne tikai. Izstādē apskatāmas arī Dambja eļļas gleznas, apgleznotās ģitāras, sniegts neliels ieskats viņa ”handmeidā” darināto koncertu plakātu, grupas koncertu karogu, skatuves tērpu un pašdarināto rotu krājumos.

Dambja, īstajā vārdā Raimonda Lagimova, zīmējumu daudzums ir grūti aptverams, un izstādē eksponēta vien daļa no tiem. Viņa zīmējumi nav sveši viņa fanu lokam un tiem, kas seko Latvijas mūzikas dzīvei. Liels daudzums no tiem redzami viņa izdotajos un noformētajos albumos, daudzi valkā Dambja pašrocīgi sietspiedē apdrukātos kreklus ar viņa radīto ”Inokentija Mārpla” simboliku, pie krūtīm piespraužot kādu no Dambja nozīmītēm.

Dambis pats nav no tiem, kas pa pilsētu staigā pelēks un neuzkrītošs. Viņš jau gadu desmitiem ir viens no retajiem īpašajiem tēliem Rīgas ielās, kas ir vizuāli noformējies no galvas līdz kājām, pie tam ”nespeciāli”, bet saskaņā ar savu būtību un vizuālo gaumi, kas ”nāk no iekšām”.

Dambim bērnībā bijis tuvs kontakts ar viņa vectēvu gleznotāju Aleksandru Lagimovu. No turienes arī izpratne par kompozīciju, par mākslu un tās klasiskajām vērtībām. Lai arī Dambim raksturīgs izteikti savs rokraksts, daži viņa zīmējumi “velk” uz Pikaso, daži uz Miro. Dambis zīmē uz visādām strēmelēm, papīru atlikumiem, lietotām aploksnēm. Aizpilda visus tukšos laukumus.

Dambis sevi kā mākslinieku neafišē, viņš ir autodidakts, nav mācījies pat mākslas skolā. ”Lietišķajos” stāties esot gribējis, bet neesot mēģinājis, jo droši vien nebūtu pieņemts sliktā raksturojuma dēļ (padomju laikos stājoties citā skolā, bija vajadzīgs raksturojums no iepriekšējās mācību iestādes, ar ko Dambim tobrīd, stāvot pie Latvijas pankroka šūpuļa, būtu bijušas problēmas).

Dambis pazīstams kā rokgrupas ”Inokentijs Mārpls” un eksperimentālā projekta ”Amorālā Psihōze” dalībnieks, spēlē diskotēkas, radio ”Naba” svētdienu vakaros vada raidījumu ”Bitīt matos”, kas veltīts vietējai mūzikai, un izdod neatkarīgās mūzikas izlases ”Odekolons” un ”Latvijas Punk/HC” un metālmūzikas izlases ”Latvijas metāls”.

0 Komentāru