”Duets Sandra” iesaka Kauperam, kā vairāk nopelnīt

11 komentāri
”Duets Sandra” iesaka Kauperam, kā vairāk nopelnīt
SABĪNE ZVIRBULE, SKATIES / PAULA ČURKSTE, LETA

Ziņa par pašmāju mūziķu iespējām sev nodrošināt iztiku sadusmojusi muzikālās apvienības ”Duets Sandra” dalībnieku Andri Brīnumu. ”Muļķības. Var nopelnīt un labi nopelnīt,” Skaties.lv paziņo Brīnums, kurš ar muzicēšanu vien iztiku sev nodrošina jau 45 gadus.

Pašmāju mūziķu pieredzes stāstus, vai Latvijā tikai ar muzicēšanu var izdzīvot, lasi šeit!

”Es kā mūziķis iztiku pelnu jau no 1974. gada, kad saņēmu savu pirmo honorāru. Nekad neesmu sūdzējies un neko citu dzīvē neesmu darījis.

Katram ir sava mēraukla, bet, lai tev būtu autiņš, māja, pats būtu apģērbies un paēdis, to ar muzicēšanu iespējams nodrošināt. Cita lieta, ka brīvdienas gribi lepni baudīt Kanāriju salās,” Skaties.lv savu neizpratni par latviešu mūziķu sūrošanos klāsta Andris Brīnums.

”Protams, piecu cilvēku sastāvā un spēlējot tikai vienveidīgu mūziku, var būt, ka grūti nopelnīt,” spriež Brīnums.

”Savā laikā arī ”Prāta vētra” stāstīja, ka viņi nevar nopelnīt. Es nezinu, kā ir tagad, bet jāņem vērā – viņiem lielo koncertu nav tik daudz.

Piemēram, ja Kaupers brīvajā laikā, kamēr nav grupas koncertu, viens pats braukātu apkārt, es domāju, viņš sev darbu nodrošinātu divus gadus uz priekšu. Ar ģitāru rokās vai fonogrammu. Tā ļoti daudzi dara,” padomu pašmāju supergrupas solistam sniedz Brīnums.

”Mūziķiem ir jāprot pielāgoties apstākļiem,” arī citus amata brāļus pamāca Andris un daudznozīmīgi nosaka: ”Cits jautājums, ka paši varbūt negrib nopelnīt.”

Kā stāsta mūziķis, arī pēc grupas pirmās solistes un dzīvesbiedres Sandras Brīnumas aiziešanas mūžībā, viņš dzīvo bez rūpēm.

”Tagad vairs nav tik šerpi kā bija Sandras laikā. Tolaik honorāri mums nebija jādala – mēs divatā strādājām uz vienu kabatu.

Salīdzinot Sandras laikā mēs varējām dzīvot šerpi, ik pēc gada varējām mainīt busiņu. Tagad es dzīvot varu, bet šikot kā agrāk es, protams, nevaru. Tagad viss nopelnītais honorārs jādala uz divi.”

Tomēr iemesla gausties par muzikantu sūro ikdienu Latvijā Andrim nav: ”Koncerti mums ir pietiekami daudz.”

No decembra vidus līdz 6. janvārim grupas ”Duets Sandra” koncertu grafiks bijis tik intensīvs, ka atvilkt elpu mūziķi varējuši vien pāris dienas. Turklāt daždien bijušās pat vairākas uzstāšanās dienā.

”Duets Sandra” aizvien ir vieni no Latvijas rekordistiem nospēlēto koncertu ziņā, un tam ir savs izskaidrojums. ”Mēs esam elastīgi un varam pielāgoties situācijai,” akcentē Brīnums.

”Ir visādi gadījumi, un summas nav konkrētas. Mēs skatāmiem, kā, kur, kam, cik un tā tālāk. Ja tas ir maizes darbs, ir jāpielāgojas. Tu jau vari nosaukt ciparu un sēdēt mājās. Bet tad tu badā paliksi,” teic pieredzējušais mūziķis.

Grupas honorāra mērāmi robežās no 50 eiro līdz pat 500 eiro, atklāj Andris. ”Šad tad kāds kaut kur tuvumā paprasa uzspēlēt vienu dziesmu. Nav problēmu. Par 50 eiro varam to izdarīt. Bet tajā pašā laikā ir lielie koncerti, par kuriem saņemam vairākus simtus.”

Īpaša iespēja baudīt grupu ”Duets Sandra” klātienē būs dziedātājas un komponistes Sandras Brīnumas piemiņas koncertā 10. februārī Saulkrastu domes zālē. Vairāk par pasākumu lasi šeit!

11 komentāri