”Daudziem šī principā ir bezizeja.” Mūziķis salīdzina dzīves apstākļus šobrīd un 2008. gada krīzē

4 komentāri
”Daudziem šī principā ir bezizeja.” Mūziķis salīdzina dzīves apstākļus šobrīd un 2008. gada krīzē
Sabīne Zvirbule/Skaties.lv

Šis ir grūts laiks Latvijas kultūras dzīves pārstāvjiem – sociālās distancēšanās laikā atcelti koncerti un izrādes. Kamēr politiķi spriež, ka šī krīze ekonomiku neietekmēs tik ļoti, kā globālā finanšu krīze pirms vairāk kā 10 gadiem, pašmāju muzikants Andris Brīnums sarunā ar Skaties.lv paskaidro, kāpēc mākslinieku aprindām šis laiks ir daudz smagāks, nekā krīze 2008. gadā.

”Valsts vīri saka, ka šī krīze nebūs tik gara un tik smaga, kā tā, kura bija 2008., 2009. gadā. Jā, varbūt valsts mērogā nebūs tik lieli zaudējumi, taču, ja runājam par atsevišķām ģimenēm un indivīdiem, tostarp, mani – pilnīgi otrādi,” sarunā ar Skaties.lv salīdzina Brīnums.

Muzikants, kurš ar šo arodu pelna iztiku jau no 1976. gada un piedzīvojis dažādus kritumus un kāpumus, uzsver, ka ir viena lieta, kas šo krīzi atšķir no visām citām, tostarp, 2008. gada krīzes.

”Tajā krīzē bija iespēja darboties. Jā, bija daudz kas jāsamazina, jāsašaurina, naudas bija mazāk, bet varēja pielāgoties, strādājot vairāk, dzīvojot taupīgāk.

Bija iespējas joprojām strādāt, pielāgojoties nosacījumiem.

Šobrīd daudzu profesiju pārstāvjiem nav iespēju strādāt vispār. Mums, mūziķiem, šī principā ir bezizeja,” neslēpj Brīnums.

Mākslinieks atceras, ka 2008. gada krīzē mūziķi nereti bijis kā gaismas stariņš cilvēku ikdienā. Ļaudis tālākos pagastos priecājušies, ka pie viņiem kāds atbrauc, ka pelēkajā ikdienā ir kāds prieciņš. Mūziķi rakstījuši priecīgas dziesmas, lai vismaz kultūras pasākumos cilvēkiem būtu iespēja aizmirsties no dzīves grūtībām.

Nu aizliegti visi publiskie pasākumi, atcelti koncerti un un noteikta sociālā distancēšanās. Mūziķiem un aktieriem zudušas jebkādas iespējas strādāt – nav pat iespēju piedāvāt koncertus par pavisam nelielām naudiņām.

”Domāju, ka ģimenēm, kurās gan vīrs, gan sieva ir mūziķi vai aktieri, ir ļoti grūti. Man ir vieglāk, jo sievai un meitai joprojām ir darbs, taču, protams, nav patīkami dzīvot citiem uz kakla,” tā Brīnums.

Mūziķis atklāj, ka variantu pelnīt, tirgojot diskus, arī īsti nav. Lielākā daļa disku tāpat tirgota koncertos, turklāt cilvēki jau tā nobažījušies par finansiālo stāvokli un diskiem naudu netērēs. Arī nauda, kas ienāk no autortiesībām, noteikti nav tik liela, lai pietiktu ikdienas maksājumiem.

”Ja iepriekšējā krīzē mūziķi un mākslinieki bija tie, kuri smīdināja un uzlaboja omu grūtos laikos, šobrīd mums vispār nav iespēju strādāt.

Domāju, ka krīze mūzikas biznesā ieilgs. Ja arī ierobežojumi beigsies, bāri un klubi vērs durvis, arī tie jau šajā laikā būs pamatīgi cietuši un diez vai uzreiz gribēs investēt naudas rīkojot koncertus,” prognozē Brīnums.