Andris Kivičs sajūsmināts par Norvēģijas fjordiem un atklāj, kur ceļojuma laikā tērējis naudu

1 komentārs
Andris Kivičs sajūsmināts par Norvēģijas fjordiem un atklāj, kur ceļojuma laikā tērējis naudu
Personīgais arhīvs

Dziedātājs Andris Kivičs kopā ar sievu un abām meitiņām piecas dienas pavadījis, apskatot Norvēģijas fjordus. Vērojot dabas skaistumu, spēku, Andris sapratis, cik niecīgs ir cilvēks, salīdzinot ar dabas vareno spēku. Runājot par finansēm, mākslinieks paziņo, ka ceļojumos nauda nav jāskaita, bet, ja ir slikti ar finansēm, uz Norvēģiju nav ko braukt. Pats Andris daudz strādā, tāpēc var atļauties neskaitīt līdzekļus.

Domājot par kopīgu ģimenes atpūtu, Andris un viņa sieva Madara apzinājās, ka no tuvējām valstīm viņi jau ir bijuši Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā un uz Krieviju ģimene nav vēlējusies doties, tad atcerējušies par Norvēģiju, kura atrodas tepat līdzās. Lai ietaupītu līdzekļus, kuģojot no Rīgas uz Zviedriju un no Zviedrijas uz Rīgu, mākslinieks uzstājies uz kuģa, tādā veidā nemaksājot par braucienu.

Ceļojuma laikā ar automašīnu Andris nobraucis 2500 kilometrus un paziņo, ka Norvēģija ir skaista, sakārtota zeme, viss nopļauts, nokrāsots, brauc un visu vēro, gluži kā izstādē. Nevienu mirkli mākslinieka ģimenei nebija galvā negatīvas domas saistībā ar apkārt notiekošo.

”Īsi raksturojot Norvēģiju, varu teikt, paņem rokās fotoaparātu, aizver acis un fotografē uz visām pusēm, ikviena bilde izdosies tāda, ka to varēs ierāmēt un likt pie sienas. Fjordi dzīvē ir piecas reizes lielāki, nekā izskatās fotogrāfijās, tas liek aizrauties elpai,” sarunā ar portālu Skaties.lv stāsta Andris.

Stāstot par ceļojuma izmaksām, mākslinieks paziņo, ka, ja dzīvo Norvēģijā mēnesi, tad ir ļoti dārgi, bet ja atpūtas brauciens ilgst piecas dienas, nav tik traki un nevajag rēķināt līdzi katram mazākajam pirkumam. Valstī viss ir 2 – 2,5 reizes dārgāks nekā Latvijā.

”Augļi ir lēti, to cenas neatšķiras no mums pierastajām cenām. Toties mazā ”Coca-Cola” maksā 3,50 eiro. Kafejnīcā paēst kartupeļus ar vistu, salātiem, saldo un suliņu vienam cilvēkam izmaksā 50 eiro. Parastākais saldējums maksāja 3 eiro. Kopumā iztērēju ap 100 eiro tikai par saldējumiem vien. Bet meitiņas gribēja un neatteicu,” tā Andris.

Pāris reizes dziedātājs ar ģimeni devies pusdienās, bet, pārsvarā ēduši to, ko paņēmuši līdzi, pirkuši augļus, un aktīva atpūta, vēlme apskatīt pēc iespējas vairāk, ēdienu atstāja otrajā plānā.

Fakts, ka viss ir dārgs, tikai piešķir papildu vērtību lietām un vairāk sanāk novērtēt to, ko iegūsti no ceļojuma. Rīgā esot, zini visu, zini, kas sagaida ap stūri, bet ceļojumā nevar zināt pat to, kas būs pēc sekundes, kas aiz konkrētā līkuma, kas sagaidāms veikalā, ko redzēsi kalna virsotnē.

”Braucām cauri Zviedrijai uz Norvēģiju, nobraucot 500 kilometrus un, tiekot kempingā, sapņoju par bezalkoholisko aliņu, aizgāju uz veikalu atklājās, ka 0,3L aliņš maksā 4 eiro. Dārgi, bet bijām atbraukuši atpūsties un ietaupījums nebūtu vērā ņemams,” pastāsta Andris uzsverot, ka jau septiņus mēnešus nelieto alkoholu.

Brauciena laikā Andris atklāja, ka nav jābaudās no dzīvošanas kempingos. Arī viņš nekad nav fanojis par gulēšanu teltīs, bet ceļojuma laikā gulējis bez pamošanās pat deviņas stundas. Divas naktis ģimene palika kempingos, bet divas naktis nakšņojuši viesnīcā. Kempinga vieta maksā 15-20 eiro, tas nodrošina iespēju uzcelt telti, kempinga virtuvē uztaisīt paēst, baudīt siltus dzērienus, bet, ejot dušā un iemetot aparātā vienu eiro, piecas minūtes tecēs silts ūdens.

”Samaksājot par kempingu, darbinieks ierādīs labākās vietas, noskaidrojot, vai gribas celties līdz ar sauli, vai plānots ilgāk pagulēt. Norvēģijā galvenais ir cilvēks. Tā ir bagāta zeme, tur cilvēki nedomā par to, kā samaksāt īri, ko ēst, ko vilkt mugurā, tas ļauj pievērsties citām lietām, visi izskatās laimīgi un ir izpalīdzīgi. Nevienu nelaipnu norvēģi neredzējām,” piedzīvotajā dalās skatuves mākslinieks.

Kivičam ir jau četrdesmit viens gads. Viņš ir bijis Ņujorkā, Zviedrijā, Vācijā, Anglijā, Afganistānā, daudzās citās pasaules vietās, bet nekas nespēj līdzināties sajūtām, kuras rodas, ieraugot Norvēģijas fjordus. Apkārt caurspīdīgs zils ūdens, kalni, koki, 150 mazas sarkanas mājiņas, sajūta, ka esi aizceļojis laikā.

”2,5 stundas kāpēm kalnā pa īpašām akmens kāpnēm, vietām tur jālien, jārāpo, līdz atkal parādās trepes un tā līdz augšai. Stāvēju tur 600 metru augstumā, tāds maziņš, 1,80 metrus liels gaļas gabaliņš un sapratu, ka esmu nekas, mēs visi esam nekas, salīdzinot ar šo dabas skaistumu un spēku. Arī manas meitas uzkāpa kalnā. Viņas jau kā bērni kāpa, rāpās un virsotnē paziņoja, ka ir nogurušās,” smejas Andris.

Andris ikvienam iesaka apmeklēt Norvēģiju, ņemt līdzi dažādas putras, gaļas konservus un izbraucot pieliet pilnu bāku ar benzīnu. Norvēģijā benzīns maksā 1,55 eiro par litru.

”Līdzi teltis, guļammaisi, trauki. Jāpārliecinās, vai automašīna ir perfektā kārtībā un nekas nenoplīsīs. Fjordi ir lieliska vieta, ko apskatīt un ļauties dabas varenumam,” tā Kivičs.

Andris Kivičs ar sievu un meitiņu nosvin Līgo svētkus Vācijā:

1 komentārs