Markus Riva un Lelde Ceriņa skolas laikā izsmieti. Slavenības skaidro, kā cīnīties ar negācijām internetā

1 komentārs
Markus Riva un Lelde Ceriņa skolas laikā izsmieti. Slavenības skaidro, kā cīnīties ar negācijām internetā
F64

No kibermobinga jeb emocionālās pazemošanas internetā nav pasargāts neviens, arī sabiedrībā zināmas personības – naidīgi komentāri, pazemojošas ziņas un viltus sociālo mediju profili. Kibermobinga izpausmes ir viņu ikdiena. Iniciatīvas ”Iekod pirkstā!” ietvaros ir apkopotas iniciatīvas vēstnešu jeb kibersargu – mūziķa Markusa Rivas un TV personības Leldes Ceriņas – pieredzes stāsti un padomi, kā neļauties kibermobinga ietekmei.

Attīstoties mobilajām ierīcēm un palielinoties interneta pieejamībai, kibermobings ir kļuvis par aktuālu problēmu, īpaši bērnu un pusaudžu vidū. Lai mazinātu kibermobingu, ”Bite” sadarbībā ar Valsts policiju, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Latvijas Drošāka interneta centru ir uzsākusi iniciatīvu ”Iekod pirkstā!”.

Lelde Ceriņa aicina nelasīt negatīvos komentārus!

Ja agrāk emocionālā vardarbība skolēnu vidū tika īstenota tikai klātienē, mūsdienās tā aizvien biežāk ir sastopama interneta vidē. Par to praksē pārliecinājusies arī Lelde Ceriņa.

Proti, viņa skolas laikā daudz tika apcelta, jo bija pirmais bērns klasē, kurš sāka nēsāt brilles. Skolasbiedri pat mēdza uz ceļa, pa kuru Lelde parasti devās pēc skolas uz mājām, ar krītu uz asfalta rakstīt dažādas riebeklības, aizskarošus vārdus, piemēram, ”briļļainā kobra”, ”ačkariks”.

Tas viss gan sagādāja daudz sāpīgu brīžu, gan arī ”norūdīja”, tāpēc šobrīd emocionālo vardarbību, ar kuru saskaras internetā, viņa uztver daudz racionālāk.

”Pirmkārt, der atcerēties, ka cilvēkiem, kuri izvērš kibermobingu, visbiežāk ir ļoti daudz kompleksu – interneta vidē viņi jūtas varenāki, vairāk pārliecināti par sevi. Otrkārt, komentāru sadaļa ir jāuztver kā liela gružu kaste, un mēs taču ikdienā nerakājamies pa miskasti, vai ne?!” tā Lelde.

Markus Riva aicina neuzticēties cilvēkiem internetā!

Arī mūziķis Markus Riva savulaik tika pakļauts emocionālajai vardarbībai no skolasbiedru puses, jo citiem šķita, ka viņš ir atšķirīgs sava tajā laikā liekā svara un nepareizā sakodiena dēļ.

”Tagad esmu uzaudzējis gana biezu ”ādu”, lai stāvētu pāri visām negācijām gan reālajā, gan digitālajā vidē, jo, piemēram, ar kibermobingu ikdienā visbiežāk saskaros sociālajos tīklos,” stāsta Markus.

Tieši iniciatīvas ”Iekod pirkstā!” ietvaros Markus atklāja, ka kāds viņa vārdā ir izveidojis ”jaunu” jeb viltus profilu sociālo tīklu platformā ”Instagram”. Tajā tiek publicētas izķēmotas mūziķa fotogrāfijas.

”Šis it kā manā vārdā izveidotais profils, parāda, cik neaizsargāti patiesībā esam. Tāpēc ir svarīgi zināt, kā labāk rīkoties šādā un citās kibermobinga situācijās. Piemēram, šajā konkrētajā gadījumā noteikti ir jāsaglabā viltus profilā publicēto bilžu, gan arī negatīvo komentāru ”skrīnšoti” un jāziņo par tiem sociālā tīkla administrācijai. Teikt komplimentus un jaukus vārdus, ir krietni patīkamāk, nekā sāpināt kādu, tāpēc aicinu nenolaisties līdz varmākas līmenim,” uzskata mūziķis.

Lai mazinātu kibermobingu, Riva ikdienā ievēro vairākus ”baušļus” un iesaka to darīt arī citiem. Pirmais – neuzticies cilvēkiem internetā, jo nekad nevar zināt, kas ir tas cilvēks otrpus ekrānam un kādi ir viņa patiesie nolūki. Otrais – ”iekod pirkstā”, pirms ko raksti internetā. Visbeidzot, trešais – nekautrējies meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama!

 

1 komentārs