Vestarda Šimkus jaundarbs ieskandinās Rudens kamermūzikas festivālu

Pievienot komentāru
Vestarda Šimkus jaundarbs ieskandinās Rudens kamermūzikas festivālu
Publicitātes foto

Rudens kamermūzikas festivāla ieskaņas koncerts notiks 13. septembrī Siguldas koncertzālē ”Baltais flīģelis” un tajā pirmatskaņojumu Latvijā piedzīvos Vestarda Šimkus jaundarbs ”Sapņu ainas. Deviņas etīdes klavierēm”, informē Latvijas Koncertu sabiedrisko attiecību speciāliste Rinta Bružēvica.

Vestards Šimkus pirms savas nozīmīgās debijas prestižajā Lucernas festivālā, kas notiks 26. novembrī, Latvijā pirmatskaņos savu jaundarbu ”Sapņu ainas. Deviņas etīdes klavierēm’’, ko pianists rakstījis speciāli savai soloprogrammai Lucernā.

“Sapņu ainas. Deviņas etīdes klavierēm” ir cikls, kas tapis 2014.gada pavasarī. Tas sastāv no deviņiem maniem sapņiem jeb irracionāliem zemapziņas uzplaiksnījumiem, kad sapnī pēkšņi atrodos kādā vidē vai situācijā bez apjausmas par to, kā tur esmu nonācis, tamdēļ arī katras cikla daļas muzikālā dramaturģija ir drīzāk “uzreiz notiekoša”, nevis tiek pakāpeniski veidota, bet cikla kopējais muzikālais stāstījums izaug no tā, kā daļas ir sakārtotas viena aiz otras. Par katras daļas tēlu pasauli nosaukums vēsta pats. Pirmajās piecās daļās sastopamies ar konkrētām un daudziem no mums pazīstamām sapņu ainām, sestā ir veltījums kādam spilgtam un zīmīgam, taču pēc pamošanās uzreiz aizmirstam sapnim, septītā – atšķirīgajai laika izjūtai sapņos un īstenībā. Ar savu ritmiski un harmoniski skaidro un vienmērīgi minimālistisko struktūru cikla priekšpēdējā daļa “Īstenība” ievērojami atšķiras no pārējām, taču arī tā kulminācijas brīdī tiek dekonstruēta un sagrūst, bez pārtraukuma it kā pārvēršoties par noslēdzošo daļu, kurā notis kā lodes vajā savu klausītāju līdz pat pēdējam akcentam, kas var simbolizēt gan nāvi sapnī, gan pamošanos,” stāsta Vestards Šimkus.

Koncertā skanēs arī Vestarda Šimkus klavieru kvintets ”+33 C’’, par kuru autors saka: ”Darbs ir par svelmaini karstas vasaras sajūtu – spāru lidināšanos virs tumša ezera un sudrabainas gaismas nokrāsu mežā mirkli pirms negaisa, kā arī neatlaidīgu odu un dunduru uzbrukumu, no kā nav iespējams paglābties.”

Rudens kamermūzikas ieskaņas koncertā Spīķeru stīgu kvarteta izpildījumā dzirdēsim arī Pētera Vaska Pirmo stīgu kvartetu, kas tapis vēl eksperimentālajā komponista daiļrades posmā; dosimies pa meditācijas ceļu, klausoties Fruit of silence versijā stīgu kvartetam un klavierēm. Komponista ”Rudens mūzikā’’ no cikla ”Gadalaiki’’ rudenīgi lietus tīmeklīši vedinās uz pārdomām par dabas skaistumu.

Rudens kamermūzikas festivāls notiks no 13. septembra līdz 25. oktobrim. Festivālā kamermūzikas intīmo gaisotni uzburs viens no pasaules izcilākajiem stīgu kvartetiem – Hagen Quartet no Zalcburgas, mūsdienu šarmantā čella zvaigzne – Argentīnā dzimusī mūziķe Sola Gabeta, harizmātiskais vācu klarnetists un komponists – Jērgs Vidmanis. Koncertos dzirdēsim arī mūsu lieliskos mūziķus – Vestardu Šimku, Vinetu Sareiku, Laumu Skridi, Ēriku Kiršfeldu, Sinfonietta Rīga u.c. Festivāla koncerti notiks Siguldā, Ventspilī, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā. Rudens kamermūzikas festivāla patrons – komponists Pēteris Vasks.

Festivālu rīko ”Latvijas Koncerti” sadarbībā Pētera Vaska fondu.