Splendid Palace izrādīs programmu Kino 1914

0 Komentāru
Splendid Palace izrādīs programmu Kino 1914
Kino Džonijs (1914). Foto no Britu Filmu institūta kolekcijas

Pirmā Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros 6. decembrī kinoteātrī Splendid Palace tiks demonstrēta filmu programmu, ko izveidojis Britu Filmu institūts, raksturojot tipisku 1914. gada kino seansu, informē Rīgas Kino muzeja vadītāja Zane Balčus.

Pirms simts gadiem kino bija jauns, satraucošs un ļoti pieejams izklaides veids. Garas filmas vēl nebija kļuvušas par normu, tāpēc programmas sastāvēja no īsām dažādu žanru un tēmu filmām, kuras pavadīja dzīvā mūzika. Programmas mainījās bieži, un seansu laiki nebija noteikti – katrs apmeklētājs izvēlējās, kad uz kino atnākt un cik ilgi tur palikt.

Britu Filmu institūta izveidotā programma sastāv no 14 britu un amerikāņu filmām – komēdijām, piedzīvojumu filmām, ceļojumu apskatiem un kinohronikām, kas uzņemtas 1914. gadā. Filmu vidū ir komisks stāsts par sejas šķobīšanas sacensībām, agrīna aviācijas skate, sufrāžistu protests pie Bekingemas pils, raksturojot savam laikam populārus sižetus un notikumus.

Šajā laikā Eiropā ļoti pieprasītas bija amerikāņu filmas un īpašu skatītāju interesi izsauca jaunums – seriāli. Programmā iekļauts šāda agrīna seriāla paraugs – Paulīnes nedienas, kurā galvenajā lomā filmējusies aktrise Pērla Vaita, kurai seriāli kļuva par galveno platformu turpmākajos gados. Programmā redzamajā epizodē Paulīnei seko ļaundari, kuri tīko pēc viņas bagātībām. Pakaļdzīšanās ietver gan ceļojumu ar gaisa balonu, gan ārkārtīgi pārdrošu izglābšanu no degošas ēkas.

Paulīnes nedienas (1914). Foto no Britu Filmu institūta kolekcijas

Filma Kino Džonijs ir viena no pirmajām Čārlija Čaplina kinolomām Holivudā, un likumsakarīgi tās darbība notiek kinoteātrī. 1914. gads ir būtisks arī kā vēsturisks atskaites punkts, kad sākās Pirmais pasaules karš. Ar to saistīti notikumi arī hronikās – Austroungārijas karaliskās ģimenes portrets, britu karavīri, svinot Ziemassvētkus frontē, un citi.

Britu filmu institūta izveidotās programmas oriģinālnosaukums Vakars kinoteātrī 1914. gadā (A Night at the Cinema in 1914) precīzi raksturo tās būtību – atspoguļot tipisku šā gada kino seansu. Lai atmosfēru paspilgtinātu, tiks rekonstruēti arī citi ar kino skatīšanos saistīti aspekti – filmas tiks apskaņotas ar dzīvo mūziku un netiks noteikti konkrēti seansu laiki. Laikā no plkst. 13.00–19.00 programma tiks atkārtota četras reizes, viena cikla garums – 85 minūtes. Skatītājiem iespējams ierasties jebkurā sev ērtā laikā un palikt tik ilgi, cik tīk. Ieejas maksa – 2 eiro.

Pasākumu rīko LKA Rīgas Kino muzejs, finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Vairāk informācijas: kinomuzejs.lv

0 Komentāru