Sākas nepieradinātās mūzikas festivāls “Skaņu mežs”

0 Komentāru
Sākas nepieradinātās mūzikas festivāls “Skaņu mežs”
Vadada Leo Smits. Publicitātes foto

Divos koncertos – 10. un 11. oktobrī – mūzikas namā “Daile”, piedāvājot novatorisku mūziku, norisināsies nepieradinātās mūzikas un saistītās mākslas festivāls “Skaņu mežs”.

Festivāls norisināsies jau divpadsmito reizi, un Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā tas turpinās izvērst aktuālas vai vēsturiski nozīmīgas novatoriskās mūzikas izzināšanu, liekot akcentu uz tādām šīs sfēras parādībām kā ekstrēmā datormūzika, brīvā improvizācija, elektroakustika, eksperimentālā deju mūzika, avangarda pops, kā arī audiovizuāliem priekšnesumiem. Šis festivāla izlaidums atšķirsies arī ar īpaši veidotu līdzsvaru starp akustisko un elektronisko mūziku (gan koncertu programmas, gan atsevišķu priekšnesumu ietvaros), tādā veidā aizstāvot ideju, ka progress un radoši sasniegumi mūzikā ir piesaistīti nevis tehnoloģijai, bet gan drosmīgām idejām un virtuozitātei to izpildījumā.

Piektdien, 10. oktobrī, plkst. 20.00 notiks pirmais festivāla koncertvakars, un tā galvenie uzsvari būs elektroakustiskā mūzika, brīvā improvizācija un eksotiska popmūzika. Uzstāsies minimālisma un trokšņu mūzikas komponists Als Margoliss (Al Margolis) ar savu projektu If, Bwana, kā arī komponists Kīts Fulertons Vitmens (Keith Fullerton Whitman), kas savā glancēti trauksmainajā mūzikā izmanto tikai un vienīgi analogos elektroniskās mūzikas instrumentus, un tam sekojoši tiks prezentēta spoža plejāde ar starptautiski atpazīstamiem brīvās improvizācijas žanra pārstāvjiem: korejiešu čelliste Okjunga Lī (Okkyung Lee), ekscentrisks vokālo improvizētāju Fila Mintona (Phil Minton) un Odrijas Čenas (Audrey Chen) duets, kā arī īpaši šim festivālam izveidots angļu-amerikāņu trio, kurā piedalās bundzinieks Marks Sanderss (Mark Sanders), kontrabasists Džons Edvardss (John Edwards) un trompetists Vadada Leo Smits (Wadada Leo Smith), kas 2013. gadā kļuva par vienu no trim finālistiem cīņā par Pulicera balvu mūzikā un starptautiskā kritiķu balsojumā tika atzīts par gada komponistu. Par koncertvakara romantiskākajām un labskanīgākajām, taču ne mazāk tumšajām vai drosmīgajām noskaņām atbildēs amerikāņu dziesminiece Marisa Nadlere (Marissa Nadler), kuras sestais soloalbums “July” šogad guvis vienbalsīgu kritiķu atzinību un iekļuvis divos “Billboard” pārdotāko ierakstu topos, kā arī multiinstrumentāliste Dana Šehtere (Dana Schechter) ar savu noskaņu mūzikas projektu ”Insect Ark”.

Sestdien, 11. oktobrī, plkst. 20.00 festivāls turpināsies ar slavenās vācu eksperimentālā roka grupas “Einstürzende Neubauten” līdera Bliksas Bārgelda (Blixa Bargeld) vokālo solo performanci un mūziķa/programmētāja Roberta Henkes (Robert Henke) jeb Monolake iespaidīgo mūzikas un lāzeru šovu Lumière. Vakaru turpinās sintīpopa duets Xeno&Oaklander no Ņujorkas, kā arī kritiķu lolotais eksperimentālā tehno producents Endijs Stots (Andy Stott). Šā gada festivāla tematiku īpaši izteiksmīgi iemiesos elektroniskais/akustiskais projekts Innode, kurā apvienojušies dalībnieki no tādām grupām kā “Radian”, “Pan American” un “Elektro Guzzi”, savukārt programmu no vietējās scēnas puses papildinās pieredzējuši latviešu elektroniskās mūzikas autori Andris Indāns ar projektu “Gas of Latvia” sadarbībā ari videomākslinieci Katrīnu Neiburgu, kā arī Mārtiņš Strautnieks jeb Martinez Gonzalez ar projektu “Hypnos”.

Koncertu programmu papildinās arī divas meistarklases Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā 10. oktobrī: trompetista Vadada Leo Smita meistarklase brīvajā improvizācijā (plkst. 14.00 328. kabinets) un Kīta Fulertona Vitmena lekcija par mūzikas sacerēšanu analogiem elektroniskās mūzikas instrumentiem, ko vadīs žurnālists Edgars Raginskis (plkst. 14.00, 319. kabinets).

”Skaņu mežs” ir starptautiskā advancētās mūzikas festivālu tīkla E.C.A.S. līdzdibinātājs, un turpina tikt uzskatīts par vērienīgāko avangarda un nepieradinātajai mūzikai veltīto notikumu Baltijas valstīs. Ar festivāla programmu sīkāk iespējams iepazīties skanumezs.lv.

Biļetes iespējams iegādāties bilesuserviss.lv, kā arī “Biļešu servisa” kasēs. Vienas dienas biļete iepriekšpārdošanā maksā 20 eiro. Divu dienu abonements – 30 eiro un ir nopērkams tikai iepriekšpārdošanā.

0 Komentāru