Šodien filmas Segvārds Vientulis pirmizrāde

0 Komentāru
Šodien filmas Segvārds Vientulis pirmizrāde
Foto: Jānis Indriks

Šodien, 4. novembrī, plkst. 19.00 kinoteātrī Splendid Palace pirmizrādi piedzīvos režisora Normunda Puča filma Segvārds Vientulis par nacionālo partizānu organizācijas darbību Latgalē un tās vadītāju katoļu priesteri Antonu Juhņeviču.

Filma balstīta patiesos notikumos, kuri norisinājās 1945. gadā pēc padomju okupācijas atgriešanās Līvānu apkārtnē. Vanagu draudzes katoļu priesteris Antons Juhņevičs baznīcas saimniecības telpās slēpa vietējos vīriešus no mobilizācijas vācu un sarkanajā armijā. Savas pārliecības dēļ nonācis konfliktā ar varu, viņš bija spiests izšķirties par radikālu soli.

Segvārds Vientulis ir inscenēta dokumentāla filma, kura ir balstīta vēsturiskos faktos, tomēr dramatiskā tēma ir tikai iemesls, lai runātu par cilvēka dzīves eksistenciālajām izvēlēm. Uzticība un varonība, kurai līdzās mājo nodevība un gļēvums vai vēlme vienkārši izdzīvot – to visu var iepazīt, sekojot Antona Juhņeviča un viņa cīņu biedru likteņiem filmā Segvārds Vientulis, norāda filmas režisors un arī scenārija autors Normunds Pucis, kuram šī ir debijas filma.

Vēsturiskās personas filmā atveido aktieri Varis Piņķis, Vilis Daudziņš, Edgars Samītis, Andris Bulis, Juris Bartkevičs, Juris Jope, Edgars Pujāts, Rihards Rudāks, Māris Korsietis, Egils Viļumovs, Ritvars Gailums un Valdemārs Karpačs. Savukārt mūziku filmai ir sarakstījis starptautiski atzītais latviešu garīgās mūzikas komponists Rihards Dubra.

“Manuprāt, ir būtiski veidot un stiprināt savu nacionālo mītu. Tikai pašiem stāstot par savu vēsturi un tās varoņiem, mēs aizstāvēsim mūsu valsts pastāvēšanas leģitimitāti. Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju neko neizsaka tādi vārdi kā Antons Juhņevičs, Juris Rudzāts, Jānis Vilcāns, Marta Skuja. Šie cilvēki ziedoja savas dzīvības par Latvijas Republikas atjaunošanu partizānu cīņās, bet šodien ir nepelnīti aizmirsti,” filmas aktualitāti skaidro režisors N. Pucis.

Paradoksālā kārtā pie mežabrāļu mitoloģijas visvairāk ir strādājusi padomju vara Rīgas kinostudijas ziedu laikā. Atjaunotās Latvijas Republikas 20 gadu kinematogrāfā nav tapis neviens mežabrāļu tēmai veltīts inscenēts kinodarbs, kā arī Otrā pasaules kara tēmai veltīto darbu ir maz, lai gan šo notikumu sekas vēl arvien sāpīgi ietekmē Latvijas sabiedrību. Filma Segvārds Vientulis ir mēģinājums šo tukšumu aizpildīt, turklāt gaidāmajā patriotisma nedēļā, tā būs laba iespēja iepazīt mazāk zināmās Latvijas vēstures lappuses”, uzsver režisors.

No 4. novembra filmu būs iespējams noskatīties kino Splendid Palace, bet no 7. novembra to sāks izrādīt arī kinoteātri Citadele, Cinamon, Multikino, kā arī citur Latvijā – Vidzemes koncertzālē Cēsīs, kinoteātrī Gaisma Valmierā, Auseklis Talsos, Rio Ventspilī, Balle Liepājā, Silverscreen Rēzeknē un Daugavpilī, kā arī Madonā un Smiltenē. Nedaudz vēlāk filmu būs iespējams noskatīties arī Lora Siguldā, Jelgavā, Ropažos, Jēkabpilī un kinoteātrī K.Suns Rīgā.

0 Komentāru