Segvārds Vientulis no troņa gāž Izlaiduma gadu, kļūstot par skatītāko latviešu filmu

2 komentāri
Segvārds Vientulis no troņa gāž Izlaiduma gadu, kļūstot par skatītāko latviešu filmu
Foto: Jānis Indriks

Saskaņā ar Latvijas kinoteātru sniegtajiem datiem pagājušajā nedēļas nogalē no 7. līdz 9. novembrim jaunā filma Segvārds Vientulis bijusi skatītākā latviešu filma kinoteātros Rīgā un visā Latvijā. Trijās dienās filmu noskatījušies vairāk nekā 1200 skatītāji, to ierindojot 5. vietā no visām nedēļas nogalē Latvijā izrādītajām filmām, informē filmas preses pārstāvis Mārtiņš Pučka.

Filmas Segvārds Vientulis pirmizrāde notika 4. novembrī kinoteātrī Splendid Palace, savukārt no 7. novembra emocionālais stāsts par nacionālo partizānu organizācijas darbību Latgalē un tās vadītāju katoļu priesteri Antonu Juhņeviču ir skatāma kinoteātros visā Latvijā.

Filma Segvārds Vientulis balstīta patiesos notikumos, kuri norisinājās 1945. gadā, pēc padomju okupācijas atgriešanās Līvānu apkārtnē. Vanagu draudzes katoļu priesteris Antons Juhņevičs baznīcas saimniecības telpās slēpa vietējos vīriešus no mobilizācijas vācu un sarkanajā armijā. Savas pārliecības dēļ nonācis konfliktā ar varu, viņš bija spiests izšķirties par radikālu soli.

Piektdien, 14. novembrī, plkst. 16.00 Latvijas Okupācijas muzejā notiks filmai veltīta diskusija No konformisma līdz kolaboracionismam – trauslā robeža, kurā piedalīsies režisors Normunds Pucis, filmas aktieri Varis Piņķis, Vilis Daudziņš, kā arī vēsturnieki Inese Dreimane, Jānis Viļums un rakstniece Rudīte Kalpiņa. Diskusiju vadīs vēsturnieks Ritvars Jansons.

Filmas radošā grupa un diskusijas dalībnieki kopīgi centīsies atbildiet uz jautājumiem  kā šodienas acīm vērtēt nacionālo partizānu legalizāciju un vai legalizāciju var likt vienos svaru kausos ar nodevību? Diskusijas temats skaudri iezīmē trauslo robežu  no konformisma līdz kolaboracionismam, kas sevišķi trausla bija pēc Otrā pasaules kara beigām, kad vienu okupāciju atkal bija nomainījusi otra. Tobrīd bija cerības uz Rietumvalstīm, ar kuru palīdzību iedzīvotāji cerēja atjaunot Latvijas Republiku. Visos Latvijas novados bruņoti nacionālie partizāni uzsāka traģisku cīņu pret varas pārspēku. Latgalē darbojās Latvijas Tēvijas sargu (partizānu) apvienība, par kuras Prezidija priekšsēdētāju partizāni ievēlēja prāvestu Antonu Juhņeviču.

Segvārds Vientulis ir inscenēta dokumentāla filma, kura ir balstīta vēsturiskos faktos, tomēr dramatiskā tēma ir tikai iemesls, lai runātu par cilvēka dzīves eksistenciālajām izvēlēm. Uzticība un varonība, kurai līdzās mājo nodevība un gļēvums vai vēlme vienkārši izdzīvot – to visu var iepazīt, sekojot Antona Juhņeviča un viņa cīņu biedru likteņiem filmā Segvārds Vientulis, norāda filmas režisors un scenārija autors Normunds Pucis, kuram šī ir debijas filma.

Vēsturiskās personas filmā atveido aktieri Varis Piņķis, Vilis Daudziņš, Edgars Samītis, Andris Bulis, Juris Bartkevičs, Juris Jope, Edgars Pujāts, Rihards Rudāks, Māris Korsietis, Egils Viļumovs, Ritvars Gailums un Valdemārs Karpačs. Savukārt mūziku filmai ir sarakstījis starptautiski atzītais latviešu garīgās mūzikas komponists Rihards Dubra.

No 7. novembra filmu ir iespējams noskatīties kinoteātros Rīgā  Splendid Palace, Kino Citadele, Cinamon, Multikino, kā arī citur Latvijā – Vidzemes koncertzālē Cēsis, kinoteātros Gaisma Valmierā, Auseklī Talsos, Rio Ventspilī, Ballē Liepājā, Silverscreen Rēzeknē un Daugavpilī, kā arī Jelgavā, Ropažos un Smiltenē. Nedaudz vēlāk filmu būs iespējams noskatīties arī kinoteātrī Lora Siguldā, Madonā, Jēkabpilī un kinoteātrī K. Suns Rīgā.

2 komentāri